Wstrzymują się z wypowiedzeniami

W powiecie ostrowieckim na razie większych zwolnień nie ma. Od 1 do 22 kwietnia br., pracownicy urzędu zarejestrowali 271 nowych bezrobotnych.
To mniej niż w kwietniu 2019 r.
Sytuacja na rynku pracy i w gospodarce pokazuje jak woj. świętokrzyskie różni się od woj. mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego czy wielkopolskiego. Można by powiedzieć o dwóch obliczach kraju. Od tygodni żyjemy jednak pełni obaw o przyszłość. W marcu w kraju nastąpił największy spadek zatrudnienia od 2003 r. Zatrudnienie w dużych i w małych firmach zmalało o 34 tys. osób. Do tego dochodzą inne pesymistyczne informacje. Kilka dni temu GUS podał, że produkcja przemysłowa w marcu b.r. (wyrównana sezonowo) spadła o blisko 5 proc. rok do roku i aż o 7,2 proc. miesiąc do miesiąca. Fatalne były dwa ostatnie tygodnie marca, kiedy to zaczęły obowiązywać liczne restrykcje.
Zdaniem analityków to dopiero preludium tego, co czeka nas w kwietniu i maju. Wieszczą oni załamanie koniunktury. Już w połowie kwietnia spadek przychodów odnotowało 61 proc. firm w kraju, w tym 43 proc. spadek większy niż 25 proc. Najbardziej ucierpiały firmy z sektora handlu, gdzie miał miejsce aż 53 proc. spadek wartości sprzedaży, dalej usług 43 proc. i sektora produkcji 34 proc. Oczywiście ogromne problemy mają firmy transportowe, turystyka, agroturystyka, gastronomia, hotelarstwo. Regiony kraju żyjące z ruchu turystycznego, handlu przygranicznego w stopniu największym odczują skutki pandemii.
-W naszym regionie nie widać załamania rynku pracy ? mówi Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Może dlatego, że na naszym terenie nie ma dużych zakładów pracy. Podstawą lokalnej gospodarki są mikro, małe i średnie firmy. Na razie nasi przedsiębiorcy czekają na rozwój sytuacji, wstrzymują się z wypowiedzeniami.Nie podejmują radykalnych decyzji. Do tej pory do naszego urzędu wpłynęło ponad tysiąc wniosków o pożyczki. Pracodawcy występują też o zwolnienie z opłacania składek na ZUS. Do 22 kwietnia złożonych zostało 57 wniosków o dofinansowanie części wynagrodzenia pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne w wyniki spadku obrotów firmy. Generalnie nasi pracodawcy korzystają z możliwości wsparcia, jakie daje tarcza antykryzysowa. Warto podkreślić, że każdego dnia podpisujemy kilka umów na doposażenie nowych miejsc pracy. Firmy nie rezygnują ze swoich planów, korzystają z możliwości wsparcia inwestycji z funduszu pracy.
Do środy ubiegłego tygodnia w ostrowieckim urzędzie pracy zarejestrowało się 271 osób, przy czym w ostatnim tygodniu a więc między 15 a 22 kwietnia br. przybyło 51 nowych bezrobotnych. Na szczęście, w tym trudnym okresie, nie najgorzej radzą sobie firmy z branży budowlanej, remontowo-budowlanej, drogowej (cały czas trwają remonty ulic i dróg), pracują również firmy zaopatrujące branżę budowlaną, także zakłady odzieżowe, których w samym tylko Ostrowcu Świętokrzyskim mamy kilkanaście.
Teraz najistotniejszą rzeczą dla lokalnej gospodarki i rynku pracy jest otwarcie zakładów usługowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *