Oszukany metodą ?na Blika?

W dniu 9 czerwca 2020 r. opatowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa przy zakupie oprogramowania komputera. Sprzedający poinformował, że kilka dni temu dokonał zakupu i zapłaty za sprzęt, którego nie otrzymał. W dniu 10 czerwca 2020 r. na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł identyczny sprzęt i ponownie podjął próbę jego zakupu, jednocześnie informując o wszystkim opatowskich mundurowych.

-Kryminalni przy jednym z bankomatów w Opatowie zatrzymali 19?latka, który próbował dokonać wypłaty pieniędzy ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy PPP w Opatowie. Potem doszło do zatrzymania kolejnych trzech młodych mężczyzn w wieku 17 i 18 lat. Młodzi mieszkańcy powiatu opatowskiego ostrowieckiego na portalach ogłoszeniowych wystawiali sprzęt komputerowy i telefony komórkowe, uzyskując z ich sprzedaży pieniądze, nie wystawiając zakupionego sprzętu. Podczas spotkania z prokuratorem usłyszeli 32 zarzuty, dotyczące oszustw, do których się przyznali.  Mężczyznom grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że tego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy że będziemy stosowali kilka ważnych zasad. Po pierwsze – należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS. Po drugie –
zawsze warto potwierdzać tożsamość ?znajomych?, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Po trzecie – zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie). Po czwarte – trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *