?Chreptowicz? wysoko w rankingu ?Newsweeka?

W minionym tygodniu redakcja ?Newsweeka? opublikowała ranking najlepszych liceów w kraju. Ostrowieckie LO Nr II im. J. Chreptowicza znalazło się w nim na 3 miejscu w województwie świętokrzyskim i na 144 miejscu w Polsce.
W rankingu wyżej od ?Chreptowicza? sklasyfikowane zostało tylko LO im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach i LO Nr I im. W. Sikorskiego we Włoszczowie. Przypomnijmy tylko, że w podobnym rankingu redakcji ?Perspektyw? i ?Rzeczpospolitej? ?Chreptowicz jako jedyne nasze liceum wraz z niepublicznym Liceum „Konarskiego” uzyskał miano ?Złotej szkoły?.
Z kolei LO Nr III im. W. Broniewskiego zajęło odpowiednio 13 lokatę w województwie i 385 w kraju. W pierwszej dwudziestce z naszych liceów na 16 pozycji znalazło się jeszcze LO im. B. Głowackiego w Opatowie (457 miejsce w kraju), a na 17 LO w ZSO im. E.Szylki w Ożarowie (489 pozycja w kraju).
Kapituła rankingu oceniała efektywność liceów według takich wskaźników, jak procent sukcesów maturalnych w odniesieniu do całkowitej liczby uczniów, czy średnia procentowa wyników szkoły w odniesieniu do najlepszego wyniku w kraju. Uwzględniano egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Posługiwano się także wskaźnikiem uzyskanym przez porównanie wyników gimnazjalnych z wynikami matur.
Dodatkowe punkty licea otrzymywały za liczbę olimpijczyków krajowych i międzynarodowych oraz za liczbę języków obcych, których można się uczyć w danej szkole. Wszystkie dane z roku szkolnego 2018/2019 pozyskiwano z okręgowych komisji egzaminacyjnych i ministerstwa edukacji narodowej.
Rok szkolny dobiega końca, a uczniowie muszą podjąć decyzję, dotyczącą wyboru szkoły średniej. Warto więc poznać wyniki takich rankingów. Warto też wybrać się samemu do szkoły, odwiedzić strony internetowe wybranych szkół, a także poznać oferty prezentowane m.in. przez naszą gazetę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *