Ekologiczny transport miejski. Za trzy miesiące firma wejdzie na teren budowy

W Ostrowcu Świętokrzyskim trwają intensywne prace związaną z realizacją dwóch etapów projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?.
– Pierwszy etap realizuje już wykonawca, którego Gmina Ostrowiec Świętokrzyski wybrała w pierwszym kwartale tego roku – mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Obecnie wydawana jest decyzja, na podstawie której wykonawca będzie uzyskiwał pozwolenie na budowę bazy operatora komunikacji miejskiej. W ciągu najbliższych trzech miesięcy firma będzie mogła wejść na teren budowy, celem rozpoczęcia prac budowlanych obejmujących myjnię, warsztat oraz budynek administracyjno-dworcowy, zlokalizowane na zakupionych przez Gminę terenach przy ul. Samsonowicza.
Równolegle trwają intensywne prace projektowe związane z budową dróg dojazdowych, które realizowane są zarówno w ramach I, jak i II etapu projektu.
– W pierwszym projekcie realizowane są drogi dojazdowe do bazy, a więc przedłużenie ulicy 11 Listopada, włączenie w ulicę Hedy Szarego oraz częściowo dojazd do pierwszej bramy Celsy Huta Ostrowiec- wyjaśnia wiceprezydent. Ważne jest również powiązanie tych dróg z ciągami, które będą realizowane w II etapie projektu przez naszego partnera ? Starostwo Powiatowe, a więc z przebudową ulicy 11 Listopada od ul. Ogrodowej do ul. J. Samsonowicza, budową ronda turbinowego na przecięciu się ul. 11 Listopada i ul. J. Samsonowicza oraz budową ścieżek rowerowych i oświetlenia przy ul. J. Samsonowicza. Z uwagi na to, że zakresy prac drogowych oraz związanych z budynkami realizowany jest przez cztery różne biura projektowe, spotykamy się w tych sprawach dość intensywnie i większość rozwiązań komunikacyjnych została już wypracowana.
W ramach projektu w Ostrowcu Świętokrzyskim powstaną pierwsze w naszym mieście buspasy okalające bazę operatora oraz wzdłuż ul. 11 Listopada. Z projektu ucieszą się też rowerzyści, bowiem powstanie ponad 4 km ścieżek rowerowych.
– Niezmiernie istotnym rozwiązaniem komunikacyjnym będzie rondo turbinowe w ciągu ulicy Samsonowicza, co zapewne odczują wszyscy dojeżdżający do Celsy Huta Ostrowiec, jak również nowe ciągi pieszo -rowerowe wzdłuż ul. J. Samsonowicza, o które często prosili mieszkańcy – uważa wiceprezydent Dominik Smoliński.
Projekt ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim? zakłada również m.in. zakupy nowych autobusów. Pierwszy etap przewiduje zakup dziewięć autobusów spełniających normy Euro 6 oraz jednego autobusu hybrydowego, zaś w drugim zakupione zostanie pięć pojazdów hybrydowych.
– Przetarg na 15 autobusów będziemy chcieli połączyć w jedno postępowanie, które będziemy starać się ogłosić w pierwszym, bądź drugim kwartale roku przyszłego- zapowiada wiceprezydent. Taki scenariusz zakłada skorzystanie z nowych autobusów pod koniec 2021 r. lub w I kwartale 2022 r., a więc z chwilą planowania uruchomienia nowej bazy.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ekologiczny transport miejski. Za trzy miesiące firma wejdzie na teren budowy

  • 08/07/2020 at 12:38
    Permalink

    Nie ma nic gorszego niż rondo turbinowe poszerzcie 11 listopada (dwa pasy w jednym kierunku) zainstalujcie sygnalizację swietlną na skrzyżowaniu i ścieżki rowerowe. To rozwiązanie będzie proste i jasne dla wszystkich natomiast rondo turbinowe jest duże zawiłe niebezpieczne.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *