W czerwcu wzrosło bezrobocie. Staże, dotacje, pieniądze

Po okresowym szoku, zakazach i obostrzeniach wywołanych koronawirusem w wielu dziedzinach życia, w tym przede wszystkim w gospodarce, bezrobocie w naszym regionie rośnie, ale nie jest to przyrost skokowy.
Na koniec maja mieliśmy w powiecie ostrowieckim 4.246 bezrobotnych, a w ostatnim dniu czerwca w rejestrze figurowało 4.301, czyli więcej o 55 osób.
Oczywiście mowa o bezrobociu ewidencjonowanym. Zapewne część osób, które straciły zatrudnienie lub okresowo nie pracują, nie zarejestrowały się w urzędzie. Szukają na własną rękę pracy. Poza tym część firm nie może na razie zwolnić pracowników, ponieważ skorzystała z różnych form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.
Warunkiem uzyskania pomocy finansowej było utrzymanie stanu zatrudnienia. Do czwartku – 2 lipca, urząd pracy wypłacił przedsiębiorcom z naszego powiatu w ramach tarczy antykryzysowej ponad 32 mln zł.
Być może większych zwolnień na naszym terenie już nie będzie. Z każdym miesiącem przybywa ofert pracy, głównie z produkcji. W ubiegłym tygodniu lokalne firmy zgłosiły oferty zatrudnienia ?od ręki?, spawacza, szwaczkę, ślusarza, mechanika, pracowników produkcji, pracownika ds. finansowych, nawet sprzedawcę.
Oczywiście cały czas są oferty dla specjalistów m.in. inżyniera sprzedaży. Pod koniec ubiegłego tygodnia na terenie naszego powiatu czekało na chętnych ponad sto wolnych miejsc pracy.
Młodzi mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą się starać o jednorazową dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z bezzwrotnego wsparcie w II półroczu skorzystać może blisko 80 osób. Ostrowiecki urząd pracy ogłosił terminy składania wniosków od osób indywidualnych i przedsiębiorców na różne formy aktywizacji zawodowej. Do końca czerwca b.r. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą składały wnioski na jednorazową pomoc finansową. To jest tzw. pomoc na starcie w momencie rozpoczynania działalności. Można się starać o dotację do 20 tys. zł. Z tej formy wsparcia generalnie korzystają przede wszystkim ludzie młodzi, z pomysłami na założenie firmy i uruchomienie własnego biznesu. Co prawda ten rok z uwagi na pandemię i obostrzenia nie sprzyja rozwinięciu skrzydeł na starcie, ale z tego samego powodu może stanowić szansę dla realizacji nowatorskich pomysłów i przedsięwzięć w różnych dziedzinach życia.
W czerwcu o środki na działalność gospodarczą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój mogło się ubiegać 45 osób. We wrześniu z takiego wsparcia może skorzystać kolejnych ponad 30 osób, w tym także osoby, które ukończyły trzydzieści lat.
Od 13 lipca br. rozpoczyna się nabór wniosków o organizację 3-miesięcznego stażu. Ponieważ środki na ten cel pochodzą ze wspomnianego już rządowego programu PO WER, więc pracodawcy mogą zatrudnić stażystów w wieku do 30 lat. Od 20 lipca w II turze naboru staże finansowane będą z programu regionalnego województwa, a więc pracodawcy mogą przyjąć do pracy osoby po 30 roku życia. W lipcu i sierpniu na staż skierowanych zostanie 45 osób.
Z kolei przedsiębiorcy mogą już przygotowywać się do nowych inwestycji, na które otrzymają wsparcie z urzędu pracy. W sierpniu i we wrześniu b.r. będzie można składać wnioski i ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia bądź doposażenia stanowisk pracy, na których zostaną zatrudnione osoby z rejestru bezrobotnych. Na jedno takie stanowisko przedsiębiorca może pozyskać 20 tys. zł. Z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego doposażonych zostanie w tym roku jeszcze 45 nowych stanowisk.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *