Pomoc Ostrowca Świętokrzyskiego dla Jasła

Prezydent Jarosław Górczyński uczestniczył w cyklicznych obradach Związku Miast Polskich, które tym razem odbyły się w Śremie. Jednym z punktów obrad była pomoc dla gmin dotkniętych nawałnicami. Prezydent zadeklarował wstępną pomoc dla gminy Jasło, którą zaakceptować będą mogli Radni Rady Miasta.
Zarząd Związku Miast Polskich apeluje do miast członkowskich o rozważenie możliwości udzielenia pomocy finansowej dla należącego do ZMP Jasła, które zostało dotknięte poważnymi skutkami nawałnic. Szacunkowa kwota strat tylko w mieniu komunalnym w tym mieście wynosi 42,5 mln zł. Niesienie pomocy umożliwia art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 220 ustawy o finansach publicznych. W wyniku nawałnic, które przeszły przez Jasło 27?29 czerwca, powstały straty, które w substancji komunalnej obejmują zniszczenia, uszkodzenia, podtopienia, zamulenia 70 ulic i 300 dojazdów, 12 budynków użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, obiekty sportowe, muzeum), 250 przepustów, ok. 11 km kanalizacji deszczowej. Do tego dochodzą osuwiska, zniszczenia w kanalizacji sanitarnej, zieleni miejskiej oraz małej infrastrukturze. Straty w innych zasobach obejmują m.in. ponad 500 budynków prywatnych, 100 firm, 800 dojazdów na posesje.
Pierwsza pomoc w postaci wsparcia finansowego została już skierowana na Podkarpacie przez Białystok, Gdańsk i Warszawę. Wstępne deklaracje złożyły też: Gliwice, Ostrowiec Świętokrzyski i Tychy.
-Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego słyną z tego, że potrafią pomagać. Świadectwem tego jest między innymi pomoc, której miasto udzieliło w 2017 roku dla zniszczonej w czasie wichury miejscowości Rytel w gminie Czersk oraz dla Chorzowa w 2006 roku w związku z katastrofą budowlaną hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. Dziś również są miejscowości, które mocno zostały dotknięte przez ulewne deszcze i burze. Chciałbym, aby nasze miasto po raz kolejny pokazało solidarność i wsparło Jasło w trudnych dniach ? podkreśla prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Pomoc Ostrowca Świętokrzyskiego dla Jasła

 • 09/07/2020 at 16:15
  Permalink

  -Cytat- Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego słyną z tego, że potrafią pomagać. Świadectwem tego jest między innymi pomoc, której miasto udzieliło w 2017 roku dla zniszczonej w czasie wichury miejscowości Rytel w gminie Czersk oraz dla Chorzowa w 2006 roku w związku z katastrofą budowlaną hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. – Koniec cytatu.- Wspaniale. Tylko czy aby naprawde z tego slyna. A co z poszkowanymi osuwiskiem? Czy ta slawa ich nie poruszyla dostatecznie? Czy lokalne uklady wciaz nie pozwalaja na zauwazenie tej drobnostki, ze ta sciema poprzednich wladz zniszczyla ludziom mienie? O gigantycznych kosztach Miasta na tworzenie tej sciemy juz nie wspomne. Z ewidentnej winy Wladz Miasta i podleglej im spolki wodociagowej? Do dzisiaj nikt nawet nie powiedzial przepraszam. O calej reszcie dobrego serca nawet nie warto wspominac. Do dzisiaj… ladne pare lat mieli do namyslu. Tak, nawet nie przeproszono. Nie bylo nawet mowy chocby o zwrocie za wyrzadzone szkody nawet nie pomyslano o odszkodowaniach juz nie wspomne. Za to, narazono tych niczemu winnych poszkodowanych na wieloletni proces Sadowy i wielkie za to koszty. W ktorym sciema gonila scieme, az nie do uwierzenia. Absurd nie byl hamulcem. Czy znajdzie sie ktos, kto uderzy sie w piers za poprzednikow? Czy obecne Wladze dalej beda graly w/g wczesniej napisanego scenariusza udawania ze nic sie nie stalo? Czy prokuratura zauwazy ze ”dinozaurow” juz nie ma i za ten swiat odpowiedzialni sa ludzie?, I moga, a nawet powinni ponosic wine za osuwisko. Wine ponosza ludzie. I nie tyle za samo osuwisko, ktore mozna bylo uznac za niedopatrzenie i wypadek. Ale za tworzenie nieludzkiej sciemy i kolesiowskiego ukladu, we wszystkich miejskich instytucjach, z prokuratura na czele. Az do absurdu. Bardziej razi ten kolesiowski uklad, niz samo osuwisko i to zaniedbanie spolki wodociagowej. Do dzisiaj nikt nie ma odwagi wychylic sie po za uklad. Mysle ze to wlasnie z tego slyna wladze Ostrowca najbardziej i kolejne wladze dalej w to brna.

  Reply
 • 09/07/2020 at 16:28
  Permalink

  Wiecie co w tym paradoksie osuwiska jest najlepsze? To ze probowano wlascicieli zmytych osuwiskiem garazy obciazyc oplatami za posiadanie licznikow elektrycznych. Calkiem niedawno. Po ktotkim starciu, dopartzono sie jednak, ze liczniki niejako zostaly przejete przez Miasto, na smietnik miejski, to w koncu odstapiono od oplaty za posiadanie tych licznikow. Niezle co?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *