Mieszkańcy określali wizję Ostrowca Świętokrzyskiego. Debata, a co po debacie?

Blisko 50 osób uczestniczyło w sposób bezpośredni w Ostrowieckim Browarze Kultury w publicznej debacie na temat przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego, która była prowadzona hybrydowo.
Liczba miejsc została ograniczona wytycznymi sanepidu w związku z panującą pandemią. Natomiast z możliwości udziału online w debacie skorzystało kilka tysięcy osób. Zaraz po debacie statystyki prezentowały się imponująco ? 25 625 odbiorców, odnotowano aktywność 2677 osób, 67 udostępnień, 223 komentarze oraz 8,6 tys. wyświetleń. Co ważne osoby na Sali prezentowały bez mała pełen przekrój wiekowy ostrowczan.
Przeprowadzona debata jest jednym z elementów procesu mającego na celu przygotowanie wniosku aplikacyjnego o środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ostrowiec Świętokrzyski w gronie 53 miast walczy o 40 mln mające na celu pomoc w rozwoju miast. Ważnym elementem tego procesu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w proces współdecydowania o lasach miasta.
Panelistami podczas debaty byli: Sekretarz Miasta Anna Niedbała, wiceprezydent miasta Piotr Dasios, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Jan Bernard Malinowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym Mariusz Łata, główny specjalista ds. obsługi inwestora Zbigniew Wesołowski oraz pani Henryka Korytowska ? ekspert ze Związku Miast Polskich.
– Cieszę się z tego przedsięwzięcia. Jako prezydent jestem czujny na uwagi i spostrzeżenia mieszkańców, ich sprawy i bolączki. Dzięki temu wyczuleniu regularnie rozwiązujemy wiele istotnych dla lokalnych społeczności spraw. Nasze miasto dzięki ich uwagom rozwija się i zmienia na lepsze na naszych oczach. Nie zapominając o trudnych uwarunkowaniach mających korzenie w naszej miejskiej przeszłości, w tym determinującej nasze losy monokulturze przemysłowej budujemy markę naszego miasta. Cieszę się, że mieszkańcy tak chętnie skorzystali z naszego zaproszenia. Dziękuję za wszystkie pozytywne opinie i doceniam uwagi, również te krytyczne, które pozwolą nam wytyczyć kierunki rozwoju na kolejne lata ? mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. ? Szczególnie ważny jest dla mnie głos młodzieży, bo to ona wkrótce będzie decydować o naszej przyszłości.
– Najważniejszym wnioskiem z przeprowadzonej debaty jest to, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego chcą poważnie rozmawiać o swoim mieście. Aktywność osób obecnych na sali oraz licznie zgromadzonych przy transmisji w mediach społecznościowych była imponująca. W trakcie debaty usłyszeliśmy dojrzałe opinie ukazujące, jakie są źródła problemów, które wciąż jeszcze Ostrowiec przeżywa. Najważniejsze dostrzeżone wyzwania to te, które koncentrują się wokół stabilności rynku pracy. Zwracano także uwagę na mieszkalnictwo i edukację jako obszary szczególnie istotne dla ostrowczan. Podkreślano znaczenie lokalnej solidarności. Ogromna jest także potrzeba bycia dumnym z Ostrowca, mieszkańcy chcą, by ich miasto było w Polsce zauważone. Jaką drogą ma podążać Ostrowiec ? słuchając przedstawionych opinii, można wskazać, że ścieżka ta powinna prowadzić przez przyciąganie do miasta nowych inwestycji. Zmiany na rynku pracy przełożą się na podniesienie jakości życia i otworzą drogę do tego, by miasto przyciągało i zachwycało ? podsumował moderujący debatę Paweł Dryl.
Przed zespołem miejskim i współpracującymi z nim konsultantami stoi teraz trudne zadanie, by z licznych wypowiedzi i oczekiwań ułożyć wizję, która jednoczyć będzie ostrowczan. Kolejnym etapem, do którego zaproszeni zostaną użytkownicy miasta, stanie się zbieranie pomysłów działań do Planu Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowca. Przy takim zaangażowaniu to musi wypalić.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Mieszkańcy określali wizję Ostrowca Świętokrzyskiego. Debata, a co po debacie?

  • 27 lipca 2020 at 11:05
    Permalink

    podstawowy problem to brak pracy w mieście, było tak 20 lat temu i dalej władze miejskie nic nie zrobiły. przez 20 lat nie ma żadnego poważnego inwestora. robią tylko zasłonę dymna, jak te rzekomo nowe inwestycje na tych ternach przy Baltowskiej gdzie przenoszą się firmy z Ostrowca i nowych miejsc pracy nie będzie, a tyle kasy wydanej na te tereny. myślę ze przez następne 20 lat nic nie pozyskają ci eksperci z UM i UP, pewnie przy dalszej polityce klimatycznej UE padnie Celsa i miasto upadnie jak wiele miast hutniczych i górniczych w USA

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *