Złota Pinezka dla Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Google przyznaje Złote Pinezki – wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw.
W województwie świętokrzyskim nagrodę otrzymuje Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – wyjątkowe miejsce, zabytek pełny magii i tajemniczości położony wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. 

4 sierpnia 2020 r. – Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji. 

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Dziś ogłasza laureata Złotej Pinezki w województwie świętokrzyskim – Instytucję Kultury Zamek Krzyżtopór
w Ujeździe. Obiekt został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu, a od 2018 r. ma status pomnika historii. I właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy Map i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google. 

Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki – Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie świętokrzyskim – okazał się Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Gratulujemy całemu zespołowi, który zarządza i opiekuje się tym wyjątkowym obiektem. Mamy nadzieję, że każdy, kto zdecyduje się na podróż przez ziemię świętokrzyską, zarezerwuje sobie czas, by zwiedzić niesamowite ruiny – za dnia lub w nocy. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska. 

Od 2007 r. każdy turysta może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, fantastycznym bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII-wiecznej Polski. Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe obecnie ma już prawie 8 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,7. 

To wielka radość dla naszej Instytucji i docenienie naszej pracy. Dziękujemy wszystkim użytkownikom Map Google, którzy zechcieli ocenić nasz obiekt. To Państwa głosy zdecydowały o przyznaniu Złotej Pinezki. Zapraszamy do odwiedzenia naszego urokliwego zakątka województwa świętokrzyskiego jakim jest gmina Iwaniska i Zamek Krzyżtopór. Zachęcamy do dzielenia się relacjami i spostrzeżeniami z pobytu u nas. A tych turystów którzy z różnych przyczyn nie zwiedzili jeszcze naszego zamku zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, którą prezentujemy na stronie www.krzyztopor.org.pl. Czekamy na Państwa w tajemniczym i pełnym magii Zamku Krzyżtopór w Ujeździe – powiedziała Elżbieta Charymska Dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Wyjątkowi przewodnicy

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Są to: Krzysztof Adamek (@krzysztof_adamek), Victor Borsuk (@victorborsuk), GDZIE BĄDŹ (@gdziebadz), Globstory (@globstory), Szpilki w Plecaku (@szpilkiwplecaku), Travelicious (@traveliciouspl), Travelover (@travelover.pl) i Wędrowne Motyle (@wedrownemotyle). Każdy twórca przedstawia na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe przedstawią swoim obserwującym Kaja i Mateusz
z Globstory
.

W  Zamku Krzyżtopór bywałam często jako dziecko. Byłam zdumiona, że pół godziny drogi od mojego rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego jest pałac, taki z prawdziwego zdarzenia. 365 okien, 51 pokoi, 12 wielkich sal, 4 baszty – cały kalendarz zaklęty w projekcie, który przed powstaniem wersalu – był najokazalszym pałacem w całej Europie. Bardzo się cieszę, że dziś mam przyjemność ogłosić przyznanie Złotej Pinezki właśnie temu miejscu – skomentowała Kaja Kraska, współautorka kanału Globstory.

Do tej pory przyznano 8 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, a w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Informacje o kolejnych laureatach i przyznanych statuetkach będzie można znaleźć na blogu Google (tutaj) i profilu na Facebooku (tutaj), a także na profilach twórców. 

Odkrywanie Polski

Analiza trendów w wyszukiwarce Google wskazuje, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje
w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju i czerwcu 2019 r. do 84% w maju
i czerwcu 2020 r.). Kategoria związana z atrakcjami turystycznymi zaczęła rosnąć od drugiej połowy kwietnia (od maja do końca czerwca wzrost wyszukiwań w kategorii atrakcji zauważalny był już na poziomie 12%). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami, takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku) oraz spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki. 

W województwie świętokrzyskim wśród najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych
w czerwcu br. znaleźć można takie miejsca jak: Jaskinia Raj, Zamek Królewski w Chęcinach, Dąb Bartek, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Rezerwat przyrody Kadzielnia, Łysa Góra, Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny czy Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

Podróżowanie z małą pomocą Map i Asystenta Google

Aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

 • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach. Częścią odkrywania nowych miejsc jest próbowanie lokalnej kuchni i regionalnych specjałów. Dobre jedzenie to jedno z najważniejszych wspomnień z podróży. Mapy Google pomagają w łatwy sposób wyszukać miejsca warte odwiedzenia w okolicy: przejrzeć recenzje, aby dowiedzieć się, gdzie można zjeść najlepsze smażone lub wędzone ryby nad Bałtykiem. 
 • Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, czy na rowerze, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
  A w wakacje warto pomyśleć o rowerowych wyprawach. Ludzie na całym świecie decydują się właśnie na taką formę przemieszczania si. Od lutego liczba zapytań
  o trasy rowerowe w Mapach Google wzrosła o 69% (a w Polsce aż o 280%), osiągając rekordowy poziom w ubiegłym miesiącu. Niezależnie od tego, czy ludzie wyruszają
  w drogę, aby przyspieszyć bicie serca, czy bezpiecznie dojeżdżają do pracy podczas COVID-19, Mapy Google ułatwiają rowerzystom wyszukanie najlepszej trasy.
 • Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.
 • Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia, wspierając tym samym lokalne firmy.
 • Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem Lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy mogą też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

O pomoc podczas podróży można też poprosić Asystenta Google. Wystarczy powiedzieć na przykład ?OK Google, pokaż atrakcje turystyczne w Gdańsku? lub zapytać o atrakcje w okolicy wybranego miasta. Asystent pomoże również w znalezieniu restauracji czy noclegów w okolicy – wystarczy powiedzieć ?OK Google, pokaż restauracje w pobliżu?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *