Uczniowie 1 września wracają do szkół. W ciągu kilku dni decyzja o regionalnie wprowadzanych obostrzeniach

Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych – poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Na konferencji prasowej w środę minister poinformował, że planowane jest, aby od 1 września uczniowie rozpoczęli naukę w budynkach szkolnych.
„Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół, dlatego też wyraźnie mówimy to, o czym wspomniał pan premier, główny inspektor sanitarny czy minister zdrowia, chcemy żeby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach i stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach” – powiedział Piontkowski.
Olga Zakolska, Danuta Starzyńska-Rosiecka


Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, ale powinni pamiętać o zasadach higieny ? wynika z opublikowanych w środę wytycznych MEN, MZ i GIS dla szkół. Rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu, np. dzięki różnym godzinom przychodzenia uczniów do szkoły.

W wytycznych wskazano, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji dróg oddechowych i gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji dróg oddechowych.

Opiekunowie mogą wchodzić do szkoły, zachowując minimum 1,5 m dystansu od innych opiekunów z dzieckiem oraz od pracowników szkoły. Rodzice powinni pamiętać o osłanianiu ust i nosa oraz zakładaniu rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (np. gorączkę, kaszel), wówczas uczeń powinien być odizolowany w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu w odległości 2 m od innych osób. Rodzice będą wówczas niezwłocznie powiadamiani o konieczności odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

W wytycznych wskazano, że w miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Wskazano, że mogą to być np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły i różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Należy także unikać częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w szafce ucznia. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi.

Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy jednak dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Wtedy należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, a opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki.

W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy i podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Podczas zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

Sale i korytarze należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego i pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Olga Zakolska


W powiatach, w których w ostatnich 14 dniach zanotowano większe wzrosty zachorowań, mogą się pojawiać pewne regionalne obostrzenia. Decyzja zapadnie w ciągu kilku dni ? powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W środę MZ poinformowało o 640 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 18 osób.
Andrusiewicz podkreślił w TVP Info, że ta wysoka liczba wciąż pochodzi z ognisk zachorowań, jakie są w Małopolsce, Wielkopolsce i na Śląsku.
„Wyniki ze Śląska nadal będą wysokie, bo nadal będą spływać do nas wyniki z rodzin górników. Ognisko w Wielkopolsce, w firmie drobiarskiej, też się rozwija i tu będzie jeszcze kilkaset potwierdzonych zakażeń” ? powiedział.
Zdaniem rzecznika w najbliższych dniach wysoka liczba zachorowań i wskaźniki na poziomie około 600 zachorowań będą się utrzymywać.
Andrusiewicz zwrócił jednocześnie uwagę, że w pozostałych częściach kraju skala zakażeń jest raczej niewielka ? na poziomie około kilkunastu przypadków dziennie. „Wirus istnieje i będzie występował w każdym województwie” ? zaznaczył.
Powiedział również, że w powiatach, w których w ostatnich 14 dniach zanotowano większe wzrosty zachorowań, mogą się pojawiać pewne regionalne obostrzenia, np. związane z ograniczeniem liczby osób w restauracjach, sklepach czy na imprezach.
„Myślę, że najbliższych dniach będzie decyzja o konkretnych powiatach” ? zapowiedział. Dodał, że chodzi o około 20 powiatów.
„Decyzje będą podejmowane lokalnie, we współpracy stacji sanitarno-epidemiologicznych i samorządów. Będzie decydowała specyfika lokalna. Nie możemy mówić o jednolitym podejściu w skali całego kraju” ? podkreślił Andrusiewicz.
W sumie w Polsce potwierdzono 48 789 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1756 chorych na COVID-19.
Dorota Stelmaszczyk

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *