Nie chcemy blokad

Mieszkańcy bloku przy ul. Śliskiej nr 10 wszczęli alarm po tym, jak na drodze osiedlowej przed budynkiem zamontowano blokadę uniemożliwiającą ruch pojazdów.

Udałam się na miejsce, aby zobaczyć w czym tkwi problem.
-Ta blokada jest tu niepotrzebna. W naszym bloku mieszkają starsi ludzie, którzy podwożeni są pod klatki schodowe, a potem kierowca nie ma jak zawrócić i musi wyjeżdżać tyłem, co
jest niebezpieczne. Ponadto, kiedy by się zdarzyło tak, że potrzebne będzie pogotowie czy straż, to nie ma tu miejsca, aby zawrócić. Co to za pomysł? Przez 40 lat można było zawracać, a
teraz zostało to zablokowane -mówi jeden z mieszkańców.
-Pomysł jest niedorzeczny. Droga jest nierówna, wszędzie koleiny, do tego ta blokada. Żona jest osobą niedowidzącą, szła z kościoła i mogła się przez tę blokadę przewrócić. Komu
ma to służyć i po co -pyta jeden z mieszkańców.
Podobna blokada została zamontowana przy bloku nr 16. Jednak oprócz tego mieszkańcy wskazywali na szereg innych problemów, z którymi borykają się od lat.
-Nic tu nie było robione przez 40 lat, czyli odkąd tu mieszkam. Wszędzie bałagan, o wszystko trzeba się prosić. Gdybym nie zadzwonił do administracji, to nikt by nie skosił traw anie też nikt nie posprzątał. Blok wymaga docieplenia, tynki lecą, ale spółdzielnia na nic nie ma pieniędzy. Dookoła jest dużo miejsca. Można zrobić parking z prawdziwego zdarzenia, z porządnym wyjazdem zarówno w kierunku ul. Śliskiej, jak i do osiedla. Można z tego przejścia wygospodarować miejsce na chodnik dla pieszych i drogę wewnętrzną. Wtedy wszyscy mogliby bezpiecznie korzystać z przejścia i przejazdu. A nie wstawiać blokady, które tylko utrudniają wyjazd – dodaje kolejny lokator.
Skargi mieszkańców przedstawiłam prezesowi zarządu SM ?Hutnik?, Andrzejowi Chejzdralowi. Jak wyjaśniał prezes, blokady pojawiły się po wizji lokalnej w terenie, wszędzie tam, gdzie zarząd otrzymywał sygnały o wjeżdżaniu pojazdów w ciągi piesze.
-Zarówno przy ul. Śliskiej 10, jak i 16 zostały zamontowane blokady, gdyż te drogą łączą się z ciągami pieszych, a poruszanie się po nich jakichkolwiek pojazdów jest zabronione. Są to ciągi
pieszych często użytkowane przez mieszkańców, w tym dzieci. Stanowią one również przejścia do funkcjonujących tam punktów usługowo -handlowych, a nie wszyscy kierowcy przestrzegali
zasad zakazu poruszania się w tych miejscach, dlatego też blokady zamontowaliśmy w celu bezpieczeństwa pieszych. Zgodnie z sugestiami mieszkańców wytypujemy miejsce, w którym będzie wykonana tzw. ?nawrotka?, gdzie kierowcy będą mogli zawrócić do wyjazdu spod bloku -wyjaśnia prezes, A. Chejzdral.
Jak dowiedziałam się również w trakcie rozmowy, zarząd spółdzielni planuje inne inwestycje przy budynkach na ul. Śliska 10 i 12 dotyczące kompleksowej termomodernizacji. Ponadto, jak mówił prezes A. Chejzdral, zostaną wykonane projekty na wszystkich osiedlach zasobów SM ?Hutnik?, czyli na os. Ogrody, Ludwików i Hutnicze, dotyczące zagospodarowania terenów zielonych pod miejsca postojowe. 
-Problem parkingów dotyczy wszystkich osiedli. Coraz więcej jest samochodów i mieszkańcy narzekają na brak miejsc postojowych. Chcemy sukcesywnie porządkować te kwestie. Będzie to realizowane etapami i po konsultacjach z mieszkańcami w terenie -dodaje prezes A. Chejzdral.
Mieszkańcy zatem muszą uzbroić się w cierpliwość. Problemów z czterech dekad nie da się rozwiązać w ciągu jednego sezonu. Miejmy nadzieję, że planowane już w przyszłym roku inwestycje dojdą do skutku, a ich realizacja wpłynie na tak długo oczekiwany przez lokatorów komfort życia na ulicy Śliskiej. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *