?Gazeta Ostrowiecka? w nowej siedzibie! Od dziś rozpoczynamy pracę w redakcji przy ulicy Polnej 9G

Od 4 sierpnia trwała nasza żmudna przeprowadzka z dotychczasowego lokalu w dawnym Zakładowym Domu Kultury, obecnie Kino ?Etiuda?, do nowej siedziby w Ostrowcu Świetokrzyskim przy ul. Polnej 9G.
A było co przenosić. Przez blisko 70 lat istnienia Tygodnika uzbierało się mnóstwo dokumentów, zdjęć, archiwalnych wydań oraz innych materiałów ważnych dla dziejów miasta i sąsiednich gmin. Pomimo tego, że ciężar historii odczuliśmy na swoich barkach, z pewną nostalgią przeglądaliśmy pożółkłe wydania zatrzymujące w czasie ówczesną rzeczywistość, czy też stare zdjęcia miejsc uchwyconych w obiektywie, które już dawno bezpowrotnie zniknęły z ostrowieckiego krajobrazu.


Z nostalgią również żegnaliśmy, bądź co bądź, stare, wysłużone mury dawnego ZDK-u. Nikt nie miał wątpliwości, że to przełomowa i historyczna chwila dla ?Gazety Ostrowieckiej?, jak i Zespołu Redakcyjnego, który pracował tam nieprzerwanie od 1993 r. Warto więc przytoczyć trochę naszej historii. Rodowód ?Gazety Ostrowieckiej? sięga 1951 roku. Powstała ona jako pierwsza gazeta zakładowa na Kielecczyźnie w Hucie Ostrowiec i nosiła tytuł, odzwierciedlający ówczesne czasy, ?Walczymy o Stal?. Pierwszy numer dotarł do załogi ostrowieckiej Huty w dniu 15 stycznia 1951 roku. Gazeta pisała o codziennym życiu mieszkańców, zamieszczała informacje z życia miasta i oczywiście z życia Huty. Wówczas Ostrowiec Świętokrzyski liczył 35 tysięcy mieszkańców. Materiałów do gazety dostarczali korespondenci, a było ich około sześćdziesięciu.


W latach 70. do zespołu redakcyjnego zaczęli napływać dziennikarze z przygotowaniem wyższym kierunkowym lub pokrewnym. Pod koniec 1980 r. kierowniczy ster nad redakcją przejął Wojciech Turczyński, który prowadzi go do dnia dzisiejszego i jest najdłużej, nieprzerwanie pracującym redaktorem naczelnym w kraju. Przeprowadził Gazetę Ostrowiecką przez czas stanu wojennego. Kierował nią, gdy wydawcą była RSW ?Prasa?, Huta Ostrowiec, spółki – ?Drogowiec? i ATW. Z jego inicjatywy w 1990 roku zmieniony został tytuł.
Pierwszy numer ?Gazety Ostrowieckiej? ukazał się w 1992 roku. Autorem winiety był artysta plastyk Tadeusz Maj. W. Turczyński podjął także prawdziwą batalię o odzyskanie tytułu, zagarniętego przez radomską spółkę wydawniczą ATW, a następnie doprowadził do restrukturyzacji firmy, która od 1 lutego 1994 roku jest spółką prawa handlowego pod nazwą ?OST ?PRESS? ?Gazeta Ostrowiecka?.
Z biegiem lat rósł nakład gazety, jej zasięg i popularność wśród czytelników. Największy nakład przypadł na lata 80. i było to 22 tysiące egzemplarzy. Przez te czas wiele się zmieniło. Obecnie ?Gazeta Ostrowiecka? jest największym tygodnikiem naszego regionu, obejmuje swym zasięgiem ? poza miastem, cztery sąsiednie powiaty. Poprzez wydanie internetowe utrzymujemy stały kontakt z czytelnikami, których los porozrzucał w różne strony świata.


Od tego czasu niewiele zmienił się też skład zespołu redakcyjnego. Dziennikarską pasję nadal kontynuują: Danuta Rucińska, Danuta Moskalik, Wiesław Rogala, Krzysztof Florys, Dariusz Kisiel. Kilkanaście lat temu do zespołu dołączyli: Paweł Słowiński, Anna Mroczek i Joanna Boleń. Dziennikarze zawsze mogą też liczyć na wsparcie w osobie red. Antoniego Żaka. Naszą redakcyjną rodzinkę tworzą też informatyk ? Elżbieta Król, bez której nie ukazałoby się żadne wydanie oraz księgowa, Halina Metryka, która pilnuje naszych finansów. Nasze Biuro Reklam od kilku lat prowadzi Kamila Gryszka, zastępując na tym stanowisku Wandę Pazderską, która przeszła na emeryturę. W dniu 19 sierpnia 2005 r. odeszła od nas śp. red. Kazimiera Żak, której 15. rocznica śmierci przypada w tym roku. Gazetę wspierają nasi stali – już od ćwierć wieku – współpracownicy: fotografik Stanisław Dulny oraz Zbigniew Kutyła, prowadzący kącik wędkarski. 
Przez ten długi czas, przez nasze szeregi przeszło wielu stażystów i młodych adeptów sztuki dziennikarskiej. Swoimi doświadczeniami z zakresu pracy dziennikarskiej dzielimy się z uczniami ostrowieckich szkół podczas warsztatów i spotkań w ramach zajęć doradztwa zawodowego. ?Gazeta Ostrowiecka? jest częścią dziejów miasta, ale też częścią naszego życia.
Dziś, w nowej siedzibie, zaczynamy nowy, kolejny etap w historii ?Gazety Ostrowieckiej?. Jesteśmy przekonani, że sprostamy oczekiwaniom naszych Czytelników. Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą Redakcją! Do korzystania z bezpłatnych porad prawnych, redakcyjnych dyżurów interwencyjnych oraz reklamy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *