Rowerzysta też człowiek…

W dniu 23 sierpnia 2020 r., o godz. 16.09, w Gołębiowie na drodze K-77, kobieta jadąca rowerem wpadła pod jadące za nią auto osobowe.
-Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 53-latka kierująca rowerem, prawdopodobnie straciła panowanie nad jednośladem i wjechała bezpośrednio przed jadący za nią pojazd marki Opel Meriva, kierowany przez 34-latka -mówi Grzegorz Rusak z KPP w Opatowie.
Pechowa rowerzystka z obrażeniami ciała przewieziona została do szpitala.
W Ożarowie na ulicy Ostrowieckiej, ciężarówka potrąciła rowerzystę.

-Z naszych wstępnych ustaleń wynikało,  że 40-letni kierowca ciężarowego volvo, wymijając rowerzystę, zahaczył go ciągniętą naczepą ?poinformował Grzegorz Rusak z KPP w Opatowie.

Starszy pan trafił do szpitala, gdzie jeszcze tego samego dnia zmarł. W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Samsonowicza doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem
rowerzysty.
-41-latek kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen podczas włączania się do ruchu zderzył się z 32-latkiem jadącym rowerem ?poinformowała aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Rowerzysta został przewieziony do szpitala.
Z kolei w Iwaniskach na ulicy Opatowskiej, 37-latka kierująca samochodem marki Nissan Micra po wyprzedzeniu 53-latki jadącej rowerem, wykonała manewr skrętu w prawo, tym samym zajeżdżając jej drogę. Jak łatwo się domyślić, rowerzystka uderzyła w prawy bok samochodu osobowego i przewróciła się na jezdnię, doznając obrażeń ciała. 53-latka przewieziona została do szpitala.
W Lipniku na drodze krajowej nr 9, 33-letnia kierująca samochodem marki BMW potrąciła 59-letniego rowerzystę. Uderzenie było mocne, mężczyzna na rowerze nie przeżył wypadku. Jak podali policjanci, kierująca autem była trzeźwa.
Dane krajowe
Jak widać, rowerzyści stanowią grupę wielkiego ryzyka. Nie są bezpieczni ani na terenie miejskim, ani poza miastem. Obok motocyklistów stanowią kolejną grupę niechronionych uczestników ruchu, którym zagraża duże niebezpieczeństwo podczas jazdy.
W Polsce od 1 stycznia do 31 lipca 2020 r. rowerzyści uczestniczyli w 2.075 wypadkach, w których zginęło 127 osób, a 1.891 zostało rannych. W stosunku do tego samego okresu roku 2019 – odnotowano mniej wypadków o 334, liczba rannych spadła o 297, jednak wzrosła liczba zabitych o 4.
Podobnie jak w przypadku motocyklistów, do większości zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi głównie z winy kierujących samochodami osobowymi, w tym przede wszystkim z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowego wyprzedzania.
Najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez rowerzystów są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu; nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu.
Nie wszyscy rowerzyści to anioły
-Kierujący rowerem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych ?twierdzą policjanci. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania, a takim jest wjeżdżanie bezpośrednio przed jadący pojazd mechaniczny, mogą prowadzić do tragedii. Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy również pamiętać o obserwacji drogi oraz jej otoczenia. Taka postawa dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego ? kierujących samochodami, jak i rowerami.
Powinni pamiętać
Rowerzyści nie różnią się od kierujących pojazdami mechanicznymi ? i tu, i tu, są lepsi i gorsi. Zdecydowana większość zachowuje się poprawnie, jednak niektórzy czasem zapominają o podstawowych zasadach ruchu, które ich także obowiązują. To nie jest tendencyjne stwierdzenie, lecz szczera prawda.
Zdarza się, że niektórzy rowerzyści przejeżdżają przez przejścia nieoznakowane symbolem roweru na sygnalizatorze lub jeśli obok pasów dla pieszych nie jest namalowany przejazd dla rowerzystów.
-Jeśli jesteś rowerzystą, pamiętaj, że: zawsze, kiedy tylko jest to możliwe, należy korzystać ze ścieżek rowerowych ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP Kielce. W przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe ? z jezdni.  Zabrania się przejeżdżania rowerem  przez przejścia dla pieszych, które nie są do tego przeznaczone (sygnalizator z symbolem roweru lub przejazd dla rowerzystów) ? przez takie przejścia rower należy przeprowadzać. Zabrania się jazdy rowerem bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach
lub podnóżkach. Kierujący rowerem, poruszający się po drogach dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta powinien być zawsze odpowiednio oznakowany, tak by być widocznym dla innych uczestników ruchu, zwłaszcza po zmroku powinien stosować oświetlenie i odblaskowe elementy stroju.
Rady dla kierowców aut
Część kierowców nie uważa rowerzystów za pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego i nie ustępuje im pierwszeństwa podczas przejeżdżania przez ścieżkę rowerową. To błąd ? wykroczenie, za które grozi mandat. -Jeśli jesteś kierowcą samochodu, pamiętaj, że: rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego -dodaje nadkomisarz Kamil Tokarski.
Warto pamiętać, że rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia i to nawet podczas niegroźnej kolizji. Rowerzysty podobnie jak motocyklisty nie chroni cieńsza lub grubsza karoseria pojazdu. Przeciwnie ? karoseria auta, z którym się zderzył, stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie.
Kierowco, pamiętaj, że rowerzysta, jadący po ścieżce rowerowej, przecinającej jezdnię, po której jadą samochody, ma pierwszeństwo. Widząc jadącego rowerzystę poza
terenem zabudowanym, należy zachować bezpieczną odległość i ostrożnie go wyminąć. Minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr. Zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Rowerzysta też człowiek…

  • 09/09/2020 at 12:18
    Permalink

    1. ”Wymijaja” sie pojazdy jadace w przeciwnym do siebie kierunku, na tej samej drodze. 2 ”Wyprzedzac” mozna pojazd znajdujacy sie w ruchu, jadacy w tym samym kierunku na tej samej drodze. 3. ”Omijanie” to manewr przejechania obok stojacego pojazdu, lub czegos znajdujacego sie na drodze, drodze przejazdu pojazdu wykonujacego ten manewr. lub wolno idacych pieszych, w ostatecznosci mona przyjac, choc to wciaz wyprzedzanie. Jednak omijanie w tym przypadku jest do przyjecia. /przyklad: ,,Widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, należy zachować bezpieczną odległość i ostrożnie go wyminąć.” / W tym przypadku nalezy powiedziec bezpiecznie go wyprzedzic, lub ominac. Najlepiej bezpiecznie ominac zeby wyprzedzic. Wyminac mozna tylko pojazd nadjezdzajacy z przeciwka. Zakladam ze autorowi chodzilo o wymanewrowac pojazdem w trodnej sytuacji drogowej, podczas wyprzedzania. Podobnie czesto poplniamy blad mowiac ze cos w ”tylniej” czesci nam sie telepoce. Nie w ”tylniej’,’ tylko w ”tylnej”. Nie ma takiego slowa jak ”tylniej” choc je czesto urzywamy. Jest tylko ”tylna” i pozostale, np przednia. Ja dla odmiany w amoku pisania popelniam cala mase bledow ortograficznych. Widze je dopiero pozniej. Ale warto zwracac na to uwage. Przepraszam czytaczy z gory, bo napewno tu sa jakies bledy i pozdrawiam moich nauczycieli.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *