Spacer krajoznawczo-historyczny już w najbliższą sobotę, 12 września. Na szlaku zabytkowa świątynia w Szewnie

Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza w sobotę 12 września wszystkich zainteresowanych na wieczorne zwiedzanie zabytkowego zespołu kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja w Szewnie.

 Rozpocznie się ono o godz. 18.30 (bezpośrednio po wieczornej mszy św.) i potrwa około dwóch godzin. Zbiórka uczestników przy kościele św. Mikołaja w Szewnie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wieczorne zwiedzanie szewieńskiego zespołu kościelnego w Szewnie jest realizowane w ramach projektu ?Siła historii? współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ? Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Zespół kościoła parafialnego w Szewnie należy bez wątpienia do ciekawszych założeń architektoniczno-przestrzennych w regionie, a może i w kraju. Jego trzon stanowią: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, wikarówki połączone schodami, plebania, utrzymane w stylu późnobarokowym, zaprojektowane przez ks. Józefa Karsznickiego, a ufundowane przez ks. Sebastiana Pisulewskiego u schyłku XVIII w. Założenie to w XIX i XX w. zostało uzupełnione o kolejne obiekty, w tym: kaplicę czci św. Anny i św. Izydora, kaplicę św. Antoniego czy neogotycką bramę żelazną wprowadzającą na teren cmentarza kościelnego. Dziś zespół ten obejmuje kilkanaście obiektów nieruchomych, z których większość jest chroniona poprzez wpis do rejestru zabytków. Na uwagę zasługuje nie tylko ich architektura. Większość z nich kryje w sobie wspaniałe zabytki ruchome w postaci obrazów, rzeźb, płaskorzeźb, sprzętów liturgicznych, mebli.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *