Hutników modlitwa w trudnych czasach (zdjęcia)

W sobotę odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ “Solidarność” do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie – Godowie.

W sile ponad dwudziestu delegacji na uroczystości przybyli hutnicy z całego kraju, aby modlić się do swego patrona – św. Floriana w intencji Ojczyzny oraz pracowników zatrudnionych w polskim przemyśle stalowym i ich rodzin. Uroczystą mszę sprawował kustosz kałkowskiego sanktuarium, ks. Zbigniew Stanios. Tradycyjnie po jej zakończeniu pielgrzymi udali się do ołtarza hutników, który w tym roku wzbogacił się o popiersie patrona „Solidarności”, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Pielgrzymującym hutnikom towarzyszyły poczty sztandarowe organizacji związkowych i Orkiestra Dęta z CMC Poland z Zawiercia. Organizatorem pielgrzymki była „Solidarność” Celsy „Huta Ostrowiec”, której przewodniczy Wojciech Krasuski.

Kałków, Golgota Narodu Polskiego, nieprzypadkowo jest od lat miejscem pielgrzymek hutników. W sanktuarium znajduje się przecież hutnicza kaplica, a hutnicy zawsze są tu mile i ciepło witani. Hutnicy w sobotnie południe złożyli również kwiaty przy grobie księdza Czesława Wali oraz w kaplicy hutników.

W tym roku pielgrzymka miała też konkretny wymiar. Hutnictwo, wobec wyzwań klimatycznych, znalazło się na zakręcie. Hutom w Polsce, wznoszonych w zupełnie innych realiach, wobec polityki Unii Europejskiej, grozi plajta i masowe zwolnienia pracowników. Związkowcy podkreślają, że pielgrzymka ma również historyczne znaczenie, bo odbyła się w 40-lecie Solidarności i w jubileusz 30-lecia reaktywacji Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *