Dla dzieci o  gwarze świętokrzyskiej (wideo)

Powstały trzy filmy, w których Marta Blicharz w ciekawy sposób opowiada o gwarze świętokrzyskiej.  Oprócz ciekawej pogadanki jest opowieść przy kominku a także odcinek o tym jak zrobić ruskie pierogi. Jest to bardzo przystępny materiał do wykorzystania przez rodziców lub nauczycieli języka polskiego.

Filmy zrealizowane zostały w ramach projektu ?W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! ? spotkania z e-kulturą? realizowanego przez Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja. Koncepcją projektu jest wzmocnienie tożsamości kulturowej najmłodszych mieszkańców gminy Brody poprzez e-warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, oraz warsztaty z poznania strojów ludowego z regionu świętokrzyskiego, oraz krakowskiego. Dzieci będą mogli nauczyć się ludowych kołysanek, poznać tajniki śpiewu świętokrzyskiego oraz smaki kuchni ludowej z regionu świętokrzyskiego oraz poznać gwarę.

W pierwszym odcinku, Marta Blicharz opowiada o podstawowych słowach w gwarze dotyczących rodziny i domu. W innym filmie czyta „Opowiadanie o leleniu świętym” z książki „Łysica gwarz y – godki świętokrzyskie” z 1938r. Jest to dość trudny tekst. Nawet rodowici mieszkańcy naszego województwa mają problem ze zrozumieniem go w całości. Ostatni odcinek nagrywany był w kuchni. Marta Blicharz, przybliża nam gwarę świętokrzyską podczas robienia ruskich pierogów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.