Nieletni rozbójnicy napadli na 11-latka

17-letni ostrowczanin został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Taki środek zapobiegawczy zastosował Sąd Rejonowy w Ostrowcu świętokrzyskim wobec młodego człowieka, który podejrzany jest o dokonanie rozboju wspólnie ze swoim o rok młodszym kolegą. Jego ofiarą był 11-letni chłopiec.

-W dniu 16 października 2020 r., kilka minut po godz. 14, dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o rozboju ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z relacji 11-letniego pokrzywdzonego wynikało, że gdy szedł jedną z ulic naszego miasta został zaczepiony przez dwóch młodych mężczyzn. Po chwili nieznajomi, grożąc mu pobiciem, zabrali należące do niego pieniądze w kwocie 3.50 zł.

Po zajściu obaj rozbójnicy oddalili się, by po krótkiej chwili przy użyciu niebezpiecznego narzędzia dokonać kolejnego rozboju. Tym razem natrafili na 14-latka, który nie oddał im zażądanych 5 zł. Pokrzywdzonemu udało się uciec przed sprawcami.

-W dniu 19 października 2020 r. ostrowieccy mundurowi po ustaleniu rysopisów rozbójników namierzyli ich i zatrzymali ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień Jak się okazało byli to dwaj ostrowczanie w wieku 16 i 17 lat. Straszy z zatrzymanych trafił do policyjnej celi, a jego młodszy kolega do Policyjnej Izby Dziecka.

Po zebraniu materiału dowodowego śledczy zawnioskowali o areszt dla 17-latka. W dniu 21 października 2020 r. 17-letni podejrzany został doprowadzony do Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie orzeczono wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Z kolei wobec nieletniego sprawcy sąd rodzinny i nieletnich zostawał środek w postaci nadzoru kuratora sądowego.

Na szczęście polskie prawo dopuszcza, aby w ściśle określonych przypadkach, także nieletni odpowiadali jak dorośli. Mówi o tym przepis art. 10 par. Kodeksu karnego. Oto jego treść: Na zasadach określonych w tym kodeksie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.

Według par. 2 tego artykułu, nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego, określonego w art. 134 (zamach na życie Prezydenta), art. 148 par. 1, 2 lub 3 (zabójstwo), art. 156 par. 1 lub 3 (ciężki uszczerbek na zdrowiu), art. 163 par. 1 lub 3 (przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu), art. 166 (porwanie samolotu lub okrętu), art. 173 par. 1 lub 3 (katastrofa w komunikacji), art. 197 par. 3 lub 4 (gwałt), art. 223 par. 2 (napaść na funkcjonariusza), art. 252 par. 1 lub 2 (wzięcie zakładnika) oraz w art. 280 (rozbój), może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym.

Zgodnie z Kodeksem karnym za rozbój może grozić kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *