Stacja edukacyjna w miejsce ściętej topoli

Na naszych łamach w okresie wakacji informowaliśmy o tym, jakie kontrowersje wywołało wycięcie sędziwej topoli w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Teraz w tym miejscu powstała ?Stacji edukacyjnej ? drugie życie drzewa?.

Zespół Referatu Zieleni Miejskiej, Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego poinformował nas, że jednym z punktów planu działań edukacji ekologicznej jest wykonanie i promocja ?Stacji edukacyjnej ? drugie życie drzewa?, która zlokalizowana została w miejscu usuniętego drzewa – topoli kanadyjskiej o obwodzie pnia 435 cm.

– Powodem, dla którego topola musiała być usunięta była stopniowa utrata aktywności życiowej drzewa, łamiące się konary pod własnym ciężarem stanowiły zagrożenie dla spacerowiczów. Ponadto korzenie tego gatunku mają płytki i słaby system korzeniowy, co pretenduje je do częstych wywrotów i z uwagi na kruchość drzewa częstych złamań, zwłaszcza drzew które osiągnęły wiek ponad 40 lat, w tym również drzew zdrowych- słyszymy w magistracie.  

Po ścięciu drzewa dwie kłody o długości około 2,5 m do 3,0 m każdy i średnicy około 1,3 m, zostały ułożone na 6 podporach drewnianych (stemplach) i pełnią teraz funkcję edukacyjną w połączeniu z funkcją przyrodniczą. Pozostawienie śladu po drzewie, które od lat wpisało się w lokalny krajobraz jest wyrazem szacunku dla przyrody oraz posłuży budowaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, jest wspomagane dwiema tablicami edukacyjno-informacyjnymi z przekazem edukacyjnym, który pomoże zrozumieć sens działań i ułatwić ochronę stworzonego miejsca.

Dodatkowo w ramach ?stacji? z materiału pozyskanego z konarów  topoli wykonane zostały meble ekologiczne – 3 sztuki stolików oraz 12 sztuk siedzisk, które zostały ustawione w pobliżu stanowiska edukacyjnego, są uzupełnieniem małej architektury i służą odwiedzającym do odpoczynku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *