Będzie nowa droga do trzeciej bramy Celsy?

Prezydent Jarosław Górczyński, obejmując urząd włodarza miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, wyznaczył sobie do realizacji, wydawać by się mogło kilka nierozwiązywalnych przez lata w naszym mieście przedsięwzięć.

W tym gronie m.in. obok zagospodarowania terenów po Browarze Saskich, czy Gambo, utworzenia terenów inwestycyjnych, znalazła się poprawa nawierzchni do tzw. trzeciej bramy huty. Teraz, jak jeszcze nigdy od lat, jest szansa w tej kwestii na przysłowiowy happy end. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie: osiągnięcie twego celu nie jest jednak aż tak łatwe.
Problem z drogą do tzw. trzeciej bramy huty ciągnie się od zawsze. Dojazd od ulicy Samsonowicza przez łącznik do obecnej ul Hedy wydaje się być przez lata nierozwiązywalny. Kolejne ekipy rządzące poległy, począwszy od problemów własnościowych, czy wreszcie znalezienie montażu finansowego do zrealizowania inwestycji.
Teraz wydaje się, że jest szansa na realizacje tego przedsięwzięcia. Inwestycja pn. ?Utworzenie i udostępnienie terenów inwestycyjnych w Ostrowcu Świętokrzyskim – w obrębie ul. Samsonowicza – budowa dróg dojazdowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą?, dla której inwestorem jest Gmina Ostrowiec Św., zgłoszona została do Wojewody Świętokrzyskiego z wnioskiem o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020. W wyniku oceny wniosku, dokonanej przez komisję znalazła się na tzw. liście rezerwowej, jak wszelkie przedsięwzięcia wieloletnie.
– Skutkiem oszczędności, jakie pojawiły w trakcie realizacji innych inwestycji, zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach FDS, a także skutkiem rezygnacji z realizacji inwestycji przez inne jednostki samorządu terytorialnego, w ramach limitu przyznanego na województwo świętokrzyskie pojawiły się oszczędności, co spowodowało, że do dofinansowania zakwalifikowane zostały kolejne inwestycje, znajdujące się na tzw. liście rezerwowej – wyjaśnia Ewa Nowak, zastępca dyrektora Biura Wojewody.
Jak udało nam się ustalić, ostrowiecka inwestycja w ramach oszczędności została zakwalifikowana do dofinansowania. Zaktualizowana lista inwestycji przekazana została obecnie przez Wojewodę Świętokrzyskiego do Ministra Infrastruktury celem weryfikacji, a następnie jej zatwierdzenia.
– Obecnie trwa weryfikacja listy zadań powiatowych i gminnych, rekomendowanych do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, przygotowanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach naboru uzupełniającego.
Następnie lista zostanie niezwłocznie przekazana do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów- odpowiedział nam w piątkowe popołudnie Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Kiedy to się stanie, zapali się zielone światło dla inwestycji. Jednak na tym nie koniec wyzwań, bowiem przetarg na jej realizację musi być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Czy się uda? Czy w Ostrowcu Świętokrzyskim dzięki zaangażowaniu gminnego samorządu niemożliwie stanie się możliwe? Odpowiedź dadzą nam najbliższe tygodnie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Będzie nowa droga do trzeciej bramy Celsy?

  • 11 listopada 2020 at 08:13
    Permalink

    to było i jest niemożliwe !!
    trzeba by co tydzień zapraszać z kamerą ekipę Teleekspresu i pokazywać ten relikt dawnego ustroju a przede wszystkim niemoc lokalnych władz – może wtedy by coś drgnęło

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *