Inwestycje w odnawialne źródła energii. Pompy ciepła ogrzeją szkoły

W czasie sesji w Bodzechowie, radni zdecydowali o zakupie i instalacji we wszystkich szkołach gminnych pomp ciepła.
Nadwyżka energii zostanie wykorzystana do ekologicznego i taniego ogrzewania obiektów szkolnych.
Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w środę w świetlicy środowiskowej w Bodzechowie obradowała Rada Gminy Bodzechów. Radni jednogłośnie zdecydowali o zmianach w tegorocznym budżecie i wprowadzeniu do niego dwóch inwestycji z zakresu energii odnawialnej, współfinansowanych ze środków unijnych.
Bodzechów nadal inwestuje w energię odnawialną. Po zainstalowaniu kilka lat temu paneli słonecznych na terenie wszystkich obiektów szkolnych, gminne placówki mają nadwyżkę energii, więc władze gminy chcą ją wykorzystać do ogrzewania budynków.
-Planujemy zakupić i zainstalować w obiektach szkolnych w Szewnie, Bodzechowie, Szwarszowicach, Chmielowie i Sarnówku pompy ciepła. Urządzenia te wykorzystają nadwyżki energii wytwarzanej przez zainstalowane wcześniej panele fotowoltaiczne. Dzięki temu znacznie obniżymy koszty utrzymania obiektów szkolnych. Energia słoneczna zapewnia oświetlenie pomieszczeń, pracę urządzeń w tym komputerów, służy też do podgrzania wody. Pompy z kolei zapewnią tanie i ekologiczne ogrzewanie budynków szkolnych ? mówi wójt Jerzy Murzyn.
Gmina planuje też zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na budynku świetlicy środowiskowej w Świrnie oraz docieplenie budynku. Inwestycja ta, decyzją radnych, również została uwzględniona w tegorocznym budżecie.
Stary piec węglowy, który przez lata ogrzewał świetlicę, uległ zniszczeniu. Zastanawialiśmy się czy zastąpić go tradycyjnym piecem na węgiel czy pójść z duchem czasu i sięgnąć po energię odnawialną. Zdecydowaliśmy się na zainstalowanie pompy ciepła i system ogrzewania podłogowego pomieszczeń. Ponieważ pompa zużywa sporo energii elektrycznej, dlatego na budynku zainstalujemy panele fotowoltaiczne. Docieplimy też świetlicę.
Inwestycję tę wykonamy za unijne środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Musimy zapewnić jedynie niewielki własny udział finansowy ? podkreślał wójt, Jerzy Murzyn.
Radni zabezpieczyli też w budżecie środki na zakup działki w Sudole pod nową świetlicę środowiskową wraz ze strefą aktywności i placem zabaw dla dzieci. Nowa świetlica kosztować będzie około 800 tys. zł. Jeszcze w tym roku gmina zamierza kupić działkę i zlecić wykonanie projektu technicznego obiektu i strefy aktywności. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku. W Sudole niebawem rozpoczną się też prace związane z budową nowej nitki wodociągu. Na to zadanie radni zabezpieczyli w tegorocznym budżecie 32 tys. zł. Inwestycja ta konieczna jest z uwagi szybki rozwój budownictwa jednorodzinnego w tym rejonie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *