Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Jak poinformowali nas kpt. Marcin Kowal i st. szer. Daniel Woś z zespołu prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w sobotę, 5 grudnia, w szeregi Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło blisko 60 nowych ochotników z terenu województwa świętokrzyskiego. Było to 21 wcielenie żołnierzy od początku utworzenia świętokrzyskiej  brygady WOT.

Pierwsi nowo powołani żołnierze stawili się na kieleckiej Bukówce o godzinie 8:00 rano. Wśród powoływanych było kilkanaście kobiet, które stanowią już ponad 20 % żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze, które trwa 8 dni. Ochotnicy będą odbywali szkolenie w dwóch różnych trybach ? ciągłym i weekendowym. Tryb ciągły oznacza szkolenie 8 lub 16 – dniowe od dnia powołania dzień po dniu. Natomiast tryb weekendowy wybrały osoby, które z różnych względów nie mogą przeznaczyć  takiej ilości czasu na służbę w wojsku. Szkolenie trwa w takiej sytuacji ok. 4 miesięcy i odbywa się przez dwa weekendy w miesiącu, co oznacza również 16 dni szkoleniowych. Obydwie formy będą realizowane między innymi na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych ? Nowa Dęba oraz na poligonie w Wędrzynie z zachowaniem niezbędnych wymagań sanitarno ? epidemiologicznych.

Wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ochotników z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB ?GROT? . Finałem szkolenia podstawowego będzie ?pętla taktyczna?, podczas której  terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce. Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie przysięga wojskowa.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Wszelkich informacji dot. służby  w 10 ŚBOT, oraz sposobie złożenia wniosku ochotnicy uzyskają u naszego rekruter pod numerem tel. 792-186-461. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 26 tys. żołnierzy, przy czym gdyby nie wstrzymanie zaciągu spowodowane pandemią liczba żołnierzy mogłaby być o 3 tys. większa. Dziś w Świętokrzyskiej brygadzie WOT terytorialną służbę wojskową pełni ponad 1100 żołnierzy OT.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ?Nurt? jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *