Sposób na ?wyczyszczenie? konta

Niedawno jeden z portali ogłoszeniowych dodał do zamieszczanych ofert sprzedaży możliwość przesyłki.
Jej cena jest dość atrakcyjna, pokrywa ją kupujący. Oszuści szybko opracowali metodę na ?wyczyszczenie? konta sprzedającego.
-Po zamieszczeniu oferty kontaktują się ze sprzedającym za pomocą np. komunikatora ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Podając się za potencjalnego klienta, interesują się ofertą, pytają o stan wystawionej na sprzedaż rzeczy i negocjują cenę. Po tym przesyłają informację, że kupują towar z opcją przesyłki. Sprzedający otrzymuje link, w którym są rzekome dane kupującego wraz z przekazaniem do systemu administratora portalu, umówionej kwoty za zakupiony towar. Na dole specjalnie opracowanej formatki znajduje się przycisk ?potwierdź transakcję?. Następnie po kliknięciu ?potwierdzam? pojawia się kolejne okno. Tu przestępcy żądają uzupełnienia wszystkich danych naszej karty bankowej, w celu przesłania nam pieniędzy za zakupy.
Dla osób nie czytających instrukcji przygotowanych przez portal ogłoszeniowy, opisana sytuacja może nie wzbudzić podejrzeń. Wystarczy jednak wypełnić pola danymi naszej karty, zatwierdzić i w 100% możemy się spodziewać ?wyparowania? środków z naszego konta. Policjanci apelują o ostrożność w Internecie. Jeśli na portalach aukcyjnych, czy ogłoszeniowych pojawiają się nowe opcje kupna -sprzedaży, z których jeszcze nie korzystaliśmy, koniecznie zapoznajmy się z instrukcjami administratora.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *