Ostrowiec Świętokrzyski z wieczorami muzyki klasycznej

Kiedy już niewielu ostrowczan miało nadzieję na modernizację budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia przy ulicy Iłżeckiej i budowę przy niej nowoczesnej sali koncertowej, poseł Andrzej Kryj obwieścił wszem i wobec, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się z rezerwy celowej Centrum Edukacji Artystycznej przeznaczyć 7,7 mln zł na realizację zadania.

Dotacja z wisienką na torcie

-Cieszę się, że moje zabiegi o to, by pozyskać środki na budowę sali koncertowej okazały się skuteczne – mówi poseł Andrzej Kryj. -Wspomniana kwota jest pierwszą transzą. Z racji tego, że całość prac będzie kosztowała 18 mln zł, w przyszłym, 2021 roku, roku szkoła otrzyma dotację uzupełniającą. To pewne, polskie pieniądze. Prace będzie można rozpocząć szybko, bo przecież zarówno pozwolenie na budowę, jak i projekt są już gotowe i zostały pozytywnie zaopiniowane. Myślę, że zapewne szkoła wyłoni inwestora zastępczego, który poprowadzi całość inwestycji.      

Przypomnijmy, że poprzednie wnioski o dotację ministerialną, które składała szkoła nie uzyskiwały finansowania. Zdarzyło się, jak podkreśla poseł A.Kryj, że jednemu z nich zabrakło małego punkciku, by spełnił wszelkie kryteria.

Jak dodaje poseł, szkoła otrzyma także fortepian koncertowy warty ponad pół miliona zł. Będzie więc to dotacja z przysłowiową wisienką na torcie?

Sukces pani dyrektor 

Od kiedy w 2011 roku Ewa Jurkowska ?Siwiec została dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyni ciągłe starania o rozwój placówki. Jej cierpliwość w tych działaniach, jak się wydaje, została wreszcie nagrodzona.

Ogromne nadzieje na uzyskanie środków z ministerstwa mieliśmy już w 2013 roku. Rok wcześniej Rada Powiatu Ostrowieckiego podjęła uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu działki na rzecz Skarbu Państwa, a konkretnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowcu Św. przystąpiła do opracowania dokumentacji projektowej i złożyła wniosek do Programu Rozwój Infrastruktury Kultury ? Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego o przyznanie środków w kwocie 7,4 mln zł. Projekt budowlany na budowę sali koncertowej został wykonany, a starosta wydał decyzję o pozwoleniu na budowę. Z konserwatorem zabytków uzgodniono pozwolenia na rozbiórkę i akceptację projektu sali koncertowej, którą wykonała krakowska pracownia architektoniczna F 11. Dyrektor Jurkowska otrzymała wtedy bowiem też z programu ministerstwa kultury kwotę 70 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej oraz 60 tys. zł jako wkład własny z Centrum Edukacji Artystycznej, które prowadzi Państwową Szkołę Muzyczną w Ostrowcu Św. Zlecono wykonanie dokumentacji za kwotę 134 tys. zł krakowskiej pracowni. Przygotowano specyfikację istotnych warunków zamówienia, przeprowadzenia postępowania przetargowego, przygotowania umowy, dokonano z projektantem analizy warunków technicznych. Z kolei za przekazane w 2012 roku, po raz pierwszy od 20 lat, środki ministerialne udało się wykonać najbardziej niezbędne remonty. Naprawiono dach, zamontowano nowe sanitariaty i sieć centralnego ogrzewania, wyremontowano korytarze i sale.

Wówczas Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas wizyt w Krzemionkach i w Ćmielowie zapewniał, że sala koncertowa będzie budowana. Tymczasem wniosek, mimo dobrej oceny merytorycznej, znalazł się dopiero na 95 miejscu z dość niską oceną strategiczną. Na szczęście, odwołanie okazało się skuteczne.  Za uzyskane 500 tys. zł wyburzono budynek po dawnym Domie Heinego przy ulicy Iłżeckiej, który stał w miejscu, w którym ma powstać nowa sala koncertowa. Jego stan techniczny był zły. Popękane gzymsy i balkony z odkrytym zbrojeniem wisiały nad chodnikiem i zagrażały bezpieczeństwu. Tynk z budynku odpadł, a zimą w dziurawych rynnach wisiały sople lodu. W planach oprócz rozbiórki domu było wykonanie fundamentów, ścian fundamentowych i stropów nad piwnicami przyszłej sali koncertowej.

Wraz z przyznaniem półmilionowej dotacji ministerstwo kultury obiecało kolejne pieniądze, tym bardziej, że szkoła muzyczna była wspierana przez władze samorządowe. W 2016 roku planowano oddanie do użytku Sali koncertowej. Niestety, mimo iż formalnie rozpoczęto realizację projektu pod nazwą ?Rozbudowa PSM I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim o budowę sali koncertowej, roboty budowlane i wyposażenie?, to pieniędzy starczyło jedynie na rozbiórkę starego budynku. Na jego miejscu powstał parking i ostrowczanie zastanawiali się, czy to prowizoryczne rozwiązanie przypadkiem nie będzie docelowym na długie, długie lata? Miejmy nadzieję, że to już jednak tylko historia, a my możemy już planować, jeśli nie będzie obostrzeń epidemicznych, wieczory z muzyką klasyczną, a może i jazzem?

Warto też przypomnieć, że w grudniu 2012 roku Starostwo  Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, aktem darowizny, przekazało pod nową salę koncertową nieruchomość: budynek łącznie z gruntem, sąsiadujące ze Szkołą Muzyczną, gdzie przez lata miała siedzibę biblioteka pedagogiczna. Projekt techniczny był gotowy już jesienią 2013 roku. Planowano, że realizacja projektu będzie rozłożona na okres trzech lat i w 2016 roku nastąpi otwarcie nowego obiektu sali koncertowej.

To będzie wizytówka miasta

Nowoczesna sala koncertowa ma liczyć 250 miejsc. Wraz z rozbudową szkoły muzycznej ta część ulicy Iłżeckiej zmieni diametralnie swój wygląd. Pojawi się kilkukondygnacyjny obiekt z przeszklonym wejściem. Wizualizacje obiektu robią na wszystkich wrażenie od wielu lat. Architektura i elewacja ścian dostosowano bowiem do klimatu ulicy i zabudowy tej części śródmieścia.

Nowoczesna sala koncertowa, której budowa ma być zakończona w 2022 roku z pewnością będzie jedną z najładniejszych i najlepiej zaprojektowanych sal przy szkołach muzycznych w kraju i niepowtarzalnym tego typu obiektem o walorach architektonicznych i użytkowych. Po jej wybudowaniu ta część śródmieścia może stać się kolejną wizytówką miasta.

-To świetna wiadomość, że coś się w Ostrowcu będzie budować, bo jedyny dźwig budowlany w mieście stoi przy rewitalizowanym ZDK ? mówi architekt, Andrzej Papierz. ?Nowoczesny budynek wzbogaci nie tylko kulturalną ofertę miasta, ale rozszerzy także funkcje śródmieścia, dając szanse na nowe lokale gastronomiczne i rozwój drobnego handlu, które mogłyby przełamać urbanistyczną monotonię ostrowieckiego Rynku.  

Sama elewacja budynku będzie wkomponowana w zabudowę ulicy Iłżeckiej z pierwszej połowy ubiegłego wieku, nawiązująca swym charakterem do wyburzonego przy ulic Iłżeckiej 45 Domu Heinego. Kamienica została wybudowana przez Szmula Heinego, właściciela tartaku na Kuźni w 1913 roku. W 1924 roku Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych założył tam Męską Szkołę Dokształcającą Zawodową. W latach 30-tych ubiegłego stulecia działała tam szkoła religijno – talmudyczna „Bejs Josef”, której dążeniem było „wykształcenie rabinów i autorytetów duchowych żydowskich”. W początkowym okresie II wojny światowej mieścił się w niej Judenrat – Rada Żydowska. W czasie likwidacji ostrowieckiego getta, budynek został zdewastowany. Po wojnie znacjonalizowano go, przekazując kolejnym najemcom – Cechowi Rzemiosł, szkołom, czy w końcu Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej.

Obok sali koncertowej powstanie wspaniałe, nowoczesne zaplecze: sala rytmiki z lustrami, dwie duże sale dydaktyczne dla klasy perkusji, jedna lekcyjna, druga do ćwiczeń. Została też zaprojektowana sala prób dla naszej ostrowieckiej orkiestry. W projekcie przewidziano szereg innych rozwiązań typowych dla takich obiektów, np. zapadnię pod sceną dla niektórych instrumentów, m.in. pod fortepian. Ostrowieckie środowisko muzyczne ucieszy zapewne informacja, że w nowym obiekcie znajdzie się studio nagrań. Oglądając wizualizację nowego obiektu największe wrażenie obok samej sali koncertowej robi nowoczesne przeszklone wejście do obiektu. Będzie się ono znajdowało między starym budynkiem, a nowym i pełniło również rolę łącznika. Zaplanowano także windę. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

No cóż, nam nie pozostało nic innego, jak tylko trzymać kciuki za powodzenie w realizacji przedsięwzięcia. Liczymy, że za dwa, trzy lata wieczory z muzyką na stałe wejdą do kalendarza kulturalnego miasta.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Ostrowiec Świętokrzyski z wieczorami muzyki klasycznej

 • 12 grudnia 2020 at 13:23
  Permalink

  Jak zwykle dużo słodkich obietnic i wypinanie piersi po pochwały za zasługi czegoś czego jeszcze nie ma.Owszem,trzeba medialnych informacji ale trzeba tez koniecznie stosować zasadę chwalenia czegoś co zrobiono a nie co obiecano… Chodzi mi tu o wstrzymanie ,w ostatnich dniach, wszelkich ministerialnych funduszy na inwestycje – to tak tylko gwoli informacji.

  Reply
 • 12 grudnia 2020 at 15:22
  Permalink

  Nie ma żadnego zagrożenia dotyczącego finansowania budowy sali koncertowej przy naszej szkole muzycznej.

  Reply
 • 13 grudnia 2020 at 19:06
  Permalink

  „-To świetna wiadomość, że coś się w Ostrowcu będzie budować, bo jedyny dźwig budowlany w mieście stoi przy rewitalizowanym ZDK ? mówi architekt, Andrzej Papierz.” Drugi stoi na osiedlu zielony stok

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *