Zarzut zabójstwa. Śmiertelny cios nożem w szyję

W dniu 10 stycznia 2020 r., Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 32-latka. Łukasz J. pożegnał się z wolnością na okres trzech miesięcy. Wcześniej usłyszał zarzut zabójstwa 49-letniego Piotra K.W tej sprawie przed Sądem Okręgowym w Kielcach toczy się już proces karny, który zmierza do końca. 
Brzemienne w skutki nieporozumienie
Tragiczne zdarzenie miało miejsce w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 17, w jednym z domów na terenie gminy Waśniów.
-Zarzut w związku z przestępstwem określonym w art. 148 par. 1 Kodeksu karnego postawiliśmy tylko jednemu z uczestników libacji ? mówi Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Cezary Skalmierski. Składając wyjaśnienia Łukasz J. przyznał się do popełnienia zbrodni zabójstwa. Ofiara poniosła śmierć od ciosu nożem w szyję.
32-latek został zatrzymany w dniu 7 stycznia 2020 r., ok. godz. 19. Prokurator nie ujawnił na tym etapie, jaki był motyw czynu sprawcy.
Aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim podała, że w krytycznym momencie doszło do nieporozumień między dwoma uczestnikami libacji.

-W trakcie awantury 32-latek ranił nożem w okolicę szyi swojego starszego kolegę ?stwierdziła pani rzecznik. W wyniku poniesionych obrażeń 49- latek zmarł. W tracie czynności prowadzonych
przez policjantów, w związku z tym tragicznym zdarzeniem, funkcjonariusze zatrzymali 4 jego uczestników. Trzech mężczyzn w wieku od 29 do 32 lat oraz 26-letnią kobietę. Zarzut zabójstwa usłyszał 32-latek. 49-letni mężczyzna, który trafił feralnego dnia pod dach małżonków, był na stałe zameldowany w gminie Bodzechów. Jednak nie przebywał w miejscu stałego pobytu. Nie korzystał ze wsparcia miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Nie wiadomo też, jak długo przebywał w sąsiedniej gminie.
Kwestia winy 
W toku wszczętego o zabójstwo postępowania przygotowawczego sprawca został poddany obserwacji psychiatrycznej. W połowie roku do Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynął akt oskarżenia.
-32-latek odpowiada za zabójstwo, tj. o przestępstwo z art. 148 Kodeksu karnego ?mówi Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Cezary Skalmierski.
Zabójstwo można popełnić jedynie z winy umyślnej ? w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym. Zabójstwo może być popełnione z różnych motywów, jak chęć wyładowania agresji, osiągnięcia korzyści majątkowych kosztem ofiary, wskutek sprzecznych interesów zabójcy i ofiary. Tylko niewielka liczba zabójstw jest popełniana z czystej agresji, np. podczas rabunku.  Zdecydowana większość, ok. 90 proc zabójstw ma charakter zemsty. Okolicznościami wyłączającymi winę na gruncie prawa karnego są m.in.: niedojrzałość psychiczna i społeczna nieletnich, niepoczytalność – czyli taki stan psychiki, w którym człowiek nie ma możności rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem, a także błąd.
Nożownicy atakują
To, niestety, kolejne na naszym terenie zdarzenie, w którym w 2020 roku sprawcy sięgnęli po nóż, by zrealizować swoje ukryte cele. Na szczęście, nie zawsze nożownicy, zadając cios ostrym narzędziem, spowodowali śmierć innej osoby.
W dniu 9 stycznia 2020 r., po godz. 21, do jednego z kieleckich szpitali zgłosił się 31-latek z raną na plecach, najprawdopodobniej zadaną ostrym narzędziem. Personel poinformował o wszystkim policjantów, a ci szybko ustalili, że zraniony 31-latek wcześniej spotkał się z 22-latką na osiedlu Świętokrzyskie. Kobieta przyszła wraz ze swoim 20-letnim znajomym. 
-Jak wynika z ustaleń kryminalnych z Komisariatu Policji I w Kielcach, w pewnym momencie młodszy z nich miał wyciągnąć nóż i zranić 31-latka w plecy ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Pokrzywdzony uciekł z miejsca spotkania i zgłosił się do szpitala.
Następnego dnia rano kryminalni zapukali do drzwi jednego z mieszkań na osiedlu Świętokrzyskie, gdzie zamieszkiwała znajoma pokrzywdzonego. Tam zastali także 20-letniego mieszkańca powiatu ostrowieckiego, który odpowiadał rysopisowi sprawcy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Napastnik już usłyszał zarzuty i został objęty dozorem. Za uszkodzenie ciała 31- latka może trafi ć do celi nawet na 2 lata.
W zaciszu domowym
W dniu 24 maja 2019 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany napastnik ugodził nożem 44?latka. Do zdarzenia doszło w mieszkaniu, w którym 44- latek zamieszkiwał wspólnie z innymi osobami.

-Rzecz działa się w tzw. zaciszu domowym, w rodzinie ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dodatku osoby, obecne przy tym zdarzeniu, były pod wpływem alkoholu. Na miejscu przestępstwa funkcjonariusze zabezpieczyli nóż, którym prawdopodobnie posłużył się sprawca.
W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych czterech mężczyzn, z którymi zamieszkiwał 44-latek. Kryminalni ustalili, że najprawdopodobniej sprawcą tego przestępstwa był 32-letni kuzyn ofiary, a przyczyną – nieporozumienie rodzinne. Sprawca ataku miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie, zaś pokrzywdzony ponad promil. Nożownik został zatrzymany, a 44-latek trafił do ostrowieckiego szpitala, gdzie przebywa pod opieką lekarzy.
44-latek usłyszał zarzut spowodowania uszkodzenia ciała, do którego się przyznał. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *