Mobilna choinka dla mieszkańców

W tym roku trwająca pandemia uniemożliwiła świąteczne integracje mieszkańców, które tradycyjnie odbywały się na ostrowieckich osiedlach. Jednak, aby wnieść w życie miasta odrobinę Bożonarodzeniowej atmosfery, Zespół ds. Organizacji Społeczności Lokalnej, działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej podjął szereg inicjatyw w ramach projektu ?Akcja ?Aktywizacja?, do których również zaprosił mieszkańców.

Ulicami osiedli jeździła mobilna choinka wraz z opiekunami i przedstawicielami grupy rodzin z wyzwaniami, do której ubierania byli zachęcani mieszkańcy.
-Choinka była wykonana z materiału umożliwiającego wbicie pinezek, a chętni przechodnie ozdabiali ją kolorowymi włóczkami, które od nas otrzymywali. Była to niecodzienna okazja, aby zatrzymać się na chwilę, porozmawiać o świętach i ubrać naszą choinkę ?mówią: Dorota Struska i Katarzyna Kozińska z Zespołu OSL.
Towarzyszyliśmy przez chwilę zdobieniu mobilnej choinki. Mieszkańcy zaskoczeni byli propozycją, jednak pomimo pośpiechu, większość przyjmowała ją z uśmiechem, włączając się do wspólnej zabawy. Każdy mógł wybrać kolor włóczki, a potem dowolnie poprowadzić ją między umieszczonymi pinezkami, tworząc oryginalne wzory. Niektórzy oddawali się wspomnieniom obchodzonych niegdyś świątecznych tradycji, inni mówili o swoich planach na Bożonarodzeniowy czas. Niektórzy przechodnie, w swoich opowieściach dzieli się tęsknotą za najbliższymi, którym nie uda się przyjechać na święta do rodzinnego domu. 


Każdy z mieszkańców, zdobiących choinkę, mógł również wypisać na kartce w kształcie bombki własne życzenia i przypiąć je ozdobnym spinaczem na nietypowym drzewku. Uczestnicy byli też częstowani słodkościami. Wszystkim sprawiło to wiele radości. Mobilna choinka została przetransportowana do MOPS i tam zdobi korytarz budynku.
Inną akcję, którą przeprowadziła grupa osób bezdomnych, było składanie życzeń mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego. Członkowie grupy wykonali karty świąteczne z własnymi życzeniami i rozdawali je wraz z drobnymi upominkami, przechodniom na ulicach miasta. Zorganizowali także wigilię w budynku Noclegowni dla osób bezdomnych, aby zrobić coś dobrego dla swoich kolegów.
Wcześniej samodzielnie przygotowali ozdoby choinkowe, które wraz z lampkami zawiesili na świerku rosnącym na podwórzu.

Grupa terytorialna Częstocice także włączyła się w świąteczne akcje pod hasłem: ?W drodze do Betlejem? i ?Święty Mikołaj też jest seniorem?. W ramach tych działań uczestnicy wykonali choinkę z butelek PET, która została ustawiona na rewitalizowanym placu przy ul. Świętokrzyskiej. Przy dźwiękach kolęd uczestnicy inicjatywy zdobili ekologiczne drzewko, a finałem była wigilia pod chmurką, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, przygotowana przez Stowarzyszenie na rzecz Szkoły w Częstocicach.
Z życzliwością seniorzy osiedla przyjęli też mikołajkową inicjatywę. Tym razem ?Święty? wraz z orszakiem, zapukał do drzwi osób starszych i samotnych z osiedla, obdarowując je świątecznymi prezentami. Magię świąt można było też odczuć przy siedzibie Zespołu OSL przy ul. Furmańskiej, gdzie uczestnicy wszystkich czterech grup lokalnych zdobili zielone drzewko przy budynku. Ozdoby wykonywali uczestnicy z grupy osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenie, po wcześniejszych warsztatach rękodzielniczych. Finałem pracy było uroczyste rozświetlenie choinki.
Wszystkie inicjatywy, w które zaangażowały się wszystkie grupy Zespołu, realizowane były w ramach projektu ?Świąteczny czas? i wprowadzały jego uczestników, a także społeczność lokalną i mieszkańców w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Choć koronawirus i związane z nim obostrzenia pozamykały granice i ograniczyły rodzinne odwiedziny, to z pewnością nie pozamykały naszych serc na to, aby dzielić się dobrem i serdecznością z innymi, co pokazali uczestnicy projektu Zespołu OSL. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy wypatrywać Pierwszej Gwiazdki.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *