Mieszkają na parterze. Uważają, że wnoszenie opłat za windę, to absurd… O pomoc proszą parlamentarzystów

Mieszkańcy wieżowców w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej ?Hutnik? w Ostrowcu Świętokrzyskim nie zgadzają się z tym, żeby osoby mieszkające na parterach budynków wnosiły od 1 lutego br. opłatę za korzystanie z wind. Jak twierdzą, bezskutecznie proszą w tej sprawie o pomoc ostrowieckich parlamentarzystów. Nieprzypadkowo tam szukają pomocy, bowiem od sierpnia ubiegłego roku w Sejmie RP leży petycja w sprawie zmiany ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w zakresie kosztów zarządu nieruchomością wspólną we wspólnotach mieszkaniowych, regulująca ostatecznie kwestie wind.
Mieszkańcy z lokali usytuowanych na parterze wieżowców ?Hutnika? sami rozeznali, jak traktowani są spółdzielcy z innych wspólnot na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Z ich obserwacji wygląda, że tylko oni będą musieli płacić za windy, choć mieszkając na najniższej kondygnacji z nich nie korzystają.
– Proszę sobie przeliczyć- mówią. Mamy płacić więcej o 13 zł, może pieniędzy władze spółdzielni powinny szukać gdzie indziej, a nie w naszej kieszeni?
– My, mieszkańcy bloków nr 11, 13, 15 przy ulicy Radwana kategorycznie nie zgadzamy się z tą decyzją – napisali do władz ?Hutnika?. Żądamy wyjaśnienia dlaczego mamy płacić za używanie wind, z których nie korzystamy, bo nam są po prostu niepotrzebne. Dość, że mieszkania znajdujące się na brudnych obskrobanych parterach są niemalowane i nie sprzątane od lat, za które płacimy i tak wysoki czynsz oraz fundusz remontowy, to jeszcze żądacie od nas dodatkowych opłat, co naszym zdaniem jest absurdem.
Tymczasem do Sejmu RP trafiła petycja, której autorzy uważają m.in., że opłata za windę w bloku nie powinna być obowiązkowa. Zwracają uwagę na absurd sytuacji, w której opłatę za utrzymanie windy ponoszą np. mieszkańcy parteru, którzy z tego urządzenia nie korzystają. Ich zdaniem problem mogłyby rozwiązać zmiany w Ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
– Duże wątpliwości natury etycznej oraz prawnej rodzi zapis dotyczący zaliczenia do nieruchomości wspólnych windy oraz bezwzględnego obowiązku ponoszenia opłat za korzystanie z nich przez wszystkich właścicieli lokali – czytamy w petycji. Poza faktem, iż obciążani opłatami są mieszkańcy parterów, którzy faktycznie nie użytkują dźwigów, to absurdalne i niezgodne z zasadami współżycia społecznego jest to, że opłaty ponoszą również mieszkańcy innych klatek schodowych, czy wręcz osobnych bloków, które w windy nie są w ogóle wyposażone i nie są połączone ciągami komunikacyjnymi, które mogłyby pozwolić na ich jakiekolwiek wykorzystanie.
Autorzy petycji uważają, że w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali należy wprowadzić modyfikację polegającą na usunięciu z art. 14 ustawy windy, jako elementu obligatoryjnego wchodzącego w skład elementów kosztu zarządu nieruchomością wspólną.
Znamy już opinię Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie.
– W świetle obowiązujących przepisów wszyscy właściciele lokali, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej są zobowiązani uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w skład których wchodzi m.in. opłata za windę- pisze dr Jolanta Waszczuk- Napiórkowska, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych. Należy podkreślić, iż ustawa o własności lokali nie uzależnia ponoszenia wskazanych kosztów od tego, czy (i ewentualnie w jakim zakresie) członkowie wspólnoty rzeczywiście korzystają z części wspólnych nieruchomości. Ewentualna zmiana obowiązujących przepisów w tym zakresie mieści się w granicach swobody ustawodawcy. Warto jednak zaznaczyć, iż zmiana ta wiązałaby się z ingerencją w konstrukcję współwłasności wspólnej, a ponadto mogłaby przyczynić się do kwestionowania w przyszłości zasadności ponoszenia innych opłat związanych z kosztami utrzymania części wspólnych (np. opłat związanych z utrzymaniem ?rowerowni? czy ?wózkowni?).
– Chcieliśmy, aby w naszej sprawie wystąpili ostrowieccy parlamentarzyści, ale jakoś mamy utrudniony kontakt i wydaje się, że nikt nie jest zainteresowany naszą sprawą- akcentują mieszkańcy z zasobów SM ?Hutnik?.
Jak czytamy na stronie Sejmu RP, petycja została skierowania do Komisji do Spraw Petycji, ale od 11 sierpnia 2020 roku, kiedy została złożona, nie doczekała się oficjalnej odpowiedzi.
Według naszych ustaleń w tej sprawie zebrała się już Rada Nadzorcza ?Hutnika?, która ma zaproponować inny projekt rozwiązania problemu, który będzie do zaakceptowania dla mieszkańców mieszkań z parterów wieżowców.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Mieszkają na parterze. Uważają, że wnoszenie opłat za windę, to absurd… O pomoc proszą parlamentarzystów

 • 29 stycznia 2021 at 09:41
  Permalink

  Leśnych dziadów trzeba utrzymać!!!!!

  Reply
 • 3 lutego 2021 at 12:09
  Permalink

  Tak samo mieszkańcy niższych pięter nie powinni płacić za remont dachu?

  Reply
 • 16 września 2021 at 15:45
  Permalink

  Wymyślili podzielniki ciepła to może wymyślą licznik na windę, żeby nie płacić od m. kw. mieszkania tylko za faktyczne zużycie. Paranoja kwitnie i ma się dobrze

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *