W krainie hazardu. Automaty, gotówka i narkotyki

W dniu 20 stycznia 2021 r., policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno?Skarbowego w Kielcach zabezpieczyli 5 automatów mogących służyć do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych oraz ponad 14.000 zł w gotówce.
-Nielegalne urządzenia oraz gotówka zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Kielcach ?mówi Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Okoliczności sprawy zostaną wyjaśnione podczas prowadzonego postępowania. W czasie działań w jednym z lokali policjanci zatrzymali 30?latka, przy którym ujawnili porcję białej substancji, wstępnie zidentyfikowanej jako amfetamina. Mężczyzna ten usłyszał już zarzut posiadania narkotyków. Za to przestępstwo ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Kierujący bmw bez papierów
W dniu 8 stycznia 20201 r., ostrowieccy policjanci, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Kielcach, w jednym z lokali na ternie Ostrowca Świętokrzyskiego, natrafili na dwa nielegalne automaty oraz pieniądze w kwocie blisko 6.000 złotych, pochodzące prawdopodobnie z przestępstwa.
-Urządzenia oraz gotówka zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Kielcach ?mo0wi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Okoliczności sprawy zostaną wyjaśnione podczas prowadzonego postępowania. Ponadto w trakcie wykonywanych przez mundurowych czynności, pod lokal podjechało auto marki BMW, z którego wysiadł dobrze znany ostrowieckim policjantom 33-latek z gminy Bodzechów. Sprawdzenie mężczyzny w bazie danych wykazało, że nie powinien on kierować autem, gdyż ma sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne prowadzenie gier hazardowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.


Urządzenia i gotówka
W dniu 7 stycznia 2021 r. policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno ?Skarbowego w Kielcach zabezpieczyli 4 automaty mogące służyć do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych.
-W lokalu zabezpieczone zostały 4 automaty mogące służyć do prowadzenia nielegalnego hazardu oraz pieniądze w kwocie ponad 7.000 zł, pochodzące najprawdopodobniej z przestępstwa ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Urządzenia oraz gotówkę zabezpieczyli funkcjonariusze ze Świętokrzyskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Kielcach. Okoliczności sprawy zostaną wyjaśnione podczas prowadzonego postępowania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nielegalne prowadzenie gier hazardowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.
Automaty i narkotyki
W dniu 16 listopada 2020 r. ostrowieccy policjanci, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno ?Skarbowego w Kielcach, w jednym z lokali na ternie miasta, ujawnili i zabezpieczyli 3 automaty, mogące służyć do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych oraz pieniądze w kwocie ponad 9.000 zł pochodzące prawdopodobnie z przestępstwa.
-Nielegalne automaty oraz gotówka zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Świętokrzyskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Kielcach.- mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy PP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W czasie prowadzonych działań policjanci zatrzymali wewnątrz lokalu 4 osoby w wieku od 19 do 47 lat. Jeden z mężczyzn, 32-latek posiadał przy sobie białą substancję, którą wstępnie zidentyfikowano jako amfetamina o wadze 2 gramów. Natomiast 47-latek posiadał blisko 15 gramów tej substancji.
W dniu 17 listopada 2020 r. 19 i 47- latek usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków. Dodatkowo 32-latek odpowie za udzielanie odpłatnie środków zabronionych. Sprawa automatów i to, czy były użyte do przestępstwa, jest badana.
Wysokie kary
W myśl obowiązujących przepisów, za nielegalną działalność związaną z grami na automatach grożą wysokie kary. Według art. 89 ustawy hazardowej, za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji kara pieniężna wynosi 100.000 zł za każdy automat. Niezależnie naczelnik urzędu celno – skarbowego może wymierzyć karę pieniężną osobom pełniącym funkcje kierownicze lub wchodzącym w skład organów zarządzających osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej urządzających gry hazardowe bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia (art. 89 ust. 3).
Wypada przypomnieć, że za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna skarbowa, tj. kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie te kary łącznie.
Interes się kręci

Niestety, nawet tak drakońskie kary nie odstraszają niektórych ludzi od uprawiania tego rodzaju procederu. To kamyczek do ogródka ignorantów, którzy uważają, że kary są za niskie. Mądry człowiek wie, że wysokość kar nie ma decydującego wpływu na przestępczość.
Organy kontroli celnej oraz policja mają ręce pełne roboty i praktycznie nie ma tygodnia, aby gdzieś nie zajęto kolejnych automatów do gier hazardowych. Stare znikają, ale ich miejsce szybko zajmują nowe urządzenia.
W ten sposób zakazany interes, dający ogromne, nieopodatkowane zyski, ciągle się kręci. Nie zajmują się nim tzw. zwykli obywatele, lecz zorganizowane grupy. Zresztą, to nie tylko hazard, ale także pranie brudnych pieniędzy i wszechobecny handel narkotykami. Czyli cała masa nieszczęść – dla rodzin, w których są osoby uzależnione od hazardu, ale także straty dla państwa, które nic z tego nie ma. Niektórzy są zdania, że skoro czegoś nie da się wyeliminować, to lepiej to ucywilizować. Rzecz jasna, mam tu na myśli hazard legalny ? pod pełną kontrolą i opodatkowany. Bez prania brudnych pieniędzy i bez narkotyków. Ale to chyba pomysł nie na polskie warunki. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *