Przestępstwa gospodarcze. Nielegalne papierosy i spirytus

W dniu 9 lutego 2021 r. ostrowieccy policjanci, zwalczający przestępczość gospodarczą, zatrzymali dwie osoby podejrzewane o handel wyrobami alkoholowymi i tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.
-U 62?latki z terenu gminy Kunów, w trakcie przeszukania mundurowi zabezpieczyli 600 sztuk papierosów oraz ponad 3 litry wyrobów spirytusowych – wszystko bez polskich znaków akcyzy ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego na kwotę 900 zł. Za to wykroczenie skarbowe grozi kobiecie grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.
Kilka godzin później w ręce tych samych policjantów wpadł 40-letni ostrowczanin, u którego stróże prawa zabezpieczyli blisko 20 litrów wyrobów spirytusowych, ponad 19 kg krajanki tytoniowej i 669 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Policjanci wyliczyli, że ostrowczanin naraził Skarb Państwa na szkodę w kwocie blisko 37.000 zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.
Znaleziony asortyment został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do postępowania. Za przestępstwo skarbowe 40-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Przestępczość karno-skarbowa tak naprawdę nigdy nie wygasła. Najlepiej miała się w czasach kryzysu, a szczególnie w latach schyłkowych nieboszczki komuny. Niektórym się wydawało, że w czasach kapitalizmu na dobre odejdzie w niepamięć, ale nie chce odejść.
Nielegalne papierosy i alkohol
Funkcjonariusze ostrowieckiej komendy, zajmujący się przestępczością gospodarczą, zatrzymali 39-latka, którego podejrzewali o handlowanie kontrabandą.
-W jednym z pomieszczeń zajmowanych przez 39-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego znaleźli towary bez znaków akcyzowych ? mówi aspirant Ewelina Wrzesień. -Policjanci zabezpieczyli blisko 15 kg nielegalnego tytoniu, ponad 200 paczek papierosów różnych marek i 7 litrów alkoholu. Wstępne obliczenia wskazują, że skarb państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę 19.000 złotych.
Za ten czyn ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.


Kłopoty z powodu krajanki
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 39? latka, który posiadał łącznie ponad 60 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 250 paczek papierosów różnych marek. Wszystko bez polskich znaków skarbowych.
-39?letni mieszkaniec Radomia został zatrzymany na parkingu przed jednym z bloków w Ostrowcu Świętokrzyskim ? mówi Beata Grubner z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie przeszukania samochodu oraz wynajmowanego przez mężczyznę mieszkania, mundurowi znaleźli ponad 60 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Ponadto 39- latek posiadał także blisko 250 paczek różnego rodzaju papierosów bez polskich znaków skarbowych. Nielegalny towar został zabezpieczony, a mężczyzna został przesłuchany na okoliczność posiadania kontrabandy.
Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie o kwotę ponad 70.000 zł. Za tego typu nielegalną działalność ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.
Kontrabanda

W gminie Ćmielów, funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zabezpieczyli nielegalną kontrabandę.
-W ręce stróżów prawa trafiło łącznie 696 paczek papierosów oraz 9 litrów wyrobu alkoholowego bez polskich znaków akcyzy. Śledczy wstępnie ustalili, że wartość uszczuplenia należności publiczno -prawnej wynosi około 17.000 zł ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Za ten czyn 49-letniej właścicielce artykułów bez banderoli grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Wysokie kary
Przestępstwa gospodarcze, polegające na wyłudzaniu podatku VAT oraz unikaniu płacenia akcyzy i cła, stanowią jedną z najbardziej dochodowych działalności drobnych i dużych grup przestępczych, porównywalną nawet z produkcją i handlem narkotykami. To niemały problem dla struktur państwowych i niemałe straty dla budżetu Państwa. Na szczęście przestępcy nie są bezkarni i wielu z nich, wcześniej lub później, wpada w ręce organów ścigania.
A kary nie są małe. Zgodnie z art. 65 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego, kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego, określonego w art. 63, art. 64 lub art. 73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Według par. 3 tego przepisu, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, to sprawca czynu zabronionego, określonego w par. 1, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

Zgodnie z art. 91 par. 1 K.k.s., kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi towar stanowiący przedmiot czynu zabronionego, określonego w art. 86 -90 par. 1, lub pomaga w jego zbyciu albo ten towar przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Zgodnie z art. 91 par. 3 K.k.s., jeżeli kwota należności celnej lub wartość towaru w obrocie z zagranicą, co do którego istnieje reglamentacja pozataryfowa, jest małej wartości, to sprawca czynu zabronionego określonego w par. 1, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Warto dodać, że karalny jest także czyn, który polega m.in. na pośredniczeniu lub pomocy w zbyciu lub przechowaniu wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, które pochodzą z przestępstw lub wykroczeń skarbowych określonych w art. 63 i 64 K.k.s. W takim wypadku sprzedawcy grozi odpowiedzialność za umyślne bądź nieumyślne paserstwo akcyzowe, pod warunkiem że rodzaj, ilość lub wartość wyrobów wskazuje na zamiar wprowadzenia ich do obrotu (art. 65 K.k.s.) Kary grożą również za fałszowanie, czyli podrabianie lub przerabianie banderol (art. 67 par. 1 K.k.s.).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *