Automatyczne defibrylatory zewnętrzne w Ożarowie

„Razem dbamy o życie i zdrowie Twoje i Twoich bliskich” – takie hasło przyświeca młodzieży uczącej się w LO o profilu – ratownictwo medyczne w Zespole Szkół w Ożarowie im. M. Skłodowskiej- Curie.Ten profil kształcenia w ożarowskiej szkole funkcjonuje już 10 lat. W tym czasie poszczególne roczniki zdobywały wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz uprawnienia do promowania tych, jakże pożytecznych, umiejętności w ramach akcji „Pomaganie jest fajne” w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach, nie tylko na terenie gminy Ożarów.
Wielkim osiągnięciem tej prozdrowotnej działalności było pozyskanie i sfinansowanie w roku 2020 przez Urząd Miasta i Gminy Ożarów, na wniosek uczniów i nauczycieli ZS w Ożarowie, automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED. AED to małe, w pełni bezpieczne i proste w obsłudze urządzenia pomagające ratować życie wtedy, kiedy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia NKZ. Dwa zewnętrzne AED zostały zamontowane przy wejściu do budynku głównego ZS w Ożarowie im. M. Skłodowskiej-Curie oraz na ulicy Stodolnej na budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Ożarów”. Pierwsze AED w gminie Ożarów są bardzo dobrze oznakowane i widoczne.
Uczniowie zdobywający wiedzę w LO o profilu ratownictwa medycznego zostali przeszkoleni w zakresie obsługi AED przez profesjonalną firmę z Krakowa współpracującą z ożarowskimi „ratownikami”.
Jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to w ramach dobrze znanej w Ożarowie i okolicach akcji „Pomaganie jest fajne ”, uczniowie będą propagować wiedzę niezbędną do skutecznego ratowania zdrowia i życia. Pamiętajmy, że prawidłowo użyty defibrylator AED zwiększa szanse na przeżycie osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia NKZ z 2% do aż 75%.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *