Ogólnopolski trend odzwierciedlający popyt na mieszkania w mniejszych miastach i miejscowościach, położonych poza największymi aglomeracjami, dotarł do Ostrowca Świętokrzyskiego.
?php>
Jednak deweloperzy, którzy zmierzyli się z lokalnym rynkiem uważają, że nie należy on do najłatwiejszych.Chętnych deweloperów nie brakuje
?php>
Władze Ostrowca Świętokrzyskiego są zadowolone ruchem na rynku deweloperskim w mieście. Trzeba przyznać, że to właśnie inwestycje gminnej spółki Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego rozpropagowały tę formę sprzedaży mieszkań w naszej gminie.
?php>
- Chcę pogratulować OTBS-owi ostatniego przedsięwzięcia w Osiedle Merkury na terenach po dawnym ?Gambo?, gdzie do sprzedaży pozostało już tylko jedno mieszkanie - mówi prezydent Jarosław Górczyński. To potwierdza tylko opinię, że na mieszkania w systemie deweloperskim jest zapotrzebowanie. Jestem po rozmowie z zarządem spółki i będziemy się zastanawiać, czy nie wejść w kolejne tego typu przedsięwzięcie.
?php>
Jak twierdzi prezydent, w Ostrowcu Świętokrzyskim są planowane dwie inwestycje prywatne.
?php>
- Powstaną 32 domy szeregowe w okolicy Milewskiego i Jeżewskiego, a także 30 budynkowy bliźniak przy ulicy Grzybowej - wylicza prezydent. Do tego przy ulicy Sienkiewicza pojawią się nowe 22 mieszkania, zaś przy ulicy Starokunowskiej budynek, w którym na dole zaplanowano lokale usługowe, a górne piętra to już mieszkania. Zostało jedno mieszkanie.
?php>
Z większej inwestycji się wycofujemy
?php>
Jednym z ostatnich deweloperskich realizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim jest blok przy ulicy Piwnej.
?php>
- Przygotowujemy się do przekazania mieszkań w niedługim czasie, obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku oraz na elewacji - mówi Iwona Wielgus, członek zarządu firmy Lwy Inwestycje Deweloper w Kielcach, realizującej blok przy ulicy Piwnej. Zostało nam ostatnie mieszkanie do sprzedania.
?php>
Jak mówi Iwona Wielgus, znająca rynek nieruchomości, Ostrowiec chętniej przyjąłby mieszkania w wersji ekonomicznej, tańsze. Chociaż wydaje się, że rynek wtórny pokrywa zapotrzebowanie na tanie mieszkania.
?php>
- Jeszcze jakiś czas temu rozważaliśmy prowadzenie kolejnej, większej inwestycji w Ostrowcu świętokrzyskim - słyszymy. Jednak wycofaliśmy się z tego, przyznaję. Klienci w mniejszych ośrodkach oczekują relatywnie niskich cen zakupu, co jest zrozumiałe ze względu na możliwości zarobkowe, z drugiej strony mamy stale rosnące koszty wytworzenia. Koszty pracy, koszty stali i materiałów budowlanych, co powoduje nieopłacalność takich przedsięwzięć w małych miastach. Myślę, że odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe małych miast mogą być inicjatywy władz samorządowych, projektów mieszkaniowych współfi nansowanych przy udziale programów rządowych. Założenia takiego projektu zostały zaprezentowane w lutym tego roku w Stalowej Woli przez wicepremiera Jarosława Gowina. Jednym z głównych założeń programu jest powołanie spółek - Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) ? które mają zastąpić dotychczasowe Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nowym rozwiązaniem jest model, w którym jednostka samorządu terytorialnego zakłada SIM wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości, czyli przedstawicielem Skarbu Państwa. Czyli w skrócie: państwo daje grunt, na którym samorządy przeprowadzą inwestycję. Może to trochę powrót w stronę mieszkań spółdzielczych, tylko w nowym wydaniu. I to jest szansa dla mniejszych miejscowości, jaką jest Ostrowiec. Myślę, że budynki typowo komercyjne, deweloperskie będą dalej powstawać, ale raczej w dużych aglomeracjach, gdzie popyt stale rośnie i ceny są adekwatne do kosztów.
?php>
Co mówią ogólnopolskie trendy
?php>
Tymczasem, zdaniem ekspertów, rośnie popyt na mieszkania w mniejszych miastach i miejscowościach położonych poza największymi aglomeracjami. Z danych GUS wynika, że w poprzednich latach ich udział w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich utrzymywał się na poziomie ok. 30%. W 2019 ten wskaźnik wzrósł do 38%, a w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. wyniósł aż 47%. Eksperci CBRE wskazują, że wpływ na trend rosnącej popularności mniejszych miast ma m.in. zaciekła walka deweloperów o grunty w aglomeracjach oraz popularyzacja pracy zdalnej.
?php>
- Deweloperzy walczą o przyszłych nabywców swoich nieruchomości już nie tylko w największych miastach. Coraz częściej również w mniejszych miejscowościach można zamieszkać w nowoczesnym budynku wielorodzinnym.
?php>
Kupujący wybierają lokale poza największymi miastami, bo to gwarantuje im większy spokój oraz niższą cenę. Widać to wyraźnie zwłaszcza w tym roku. Trend suburbanizacji, czyli rozwoju infrastruktury mieszkaniowej na terenach podmiejskich, przybrał na sile. Pracownicy, którzy wiedzą, że w biurze mogą pojawić się rzadziej, częściej rozważają zakup mieszkania czy domu w mniejszym mieście z dobrym dojazdem do większych miejscowości ? mówi Agnieszka Mikulska, ekspert rynku mieszkaniowego w CBRE.
?php>
Udział inwestycji w największych aglomeracjach spada
?php>
Z analizy danych GUS przeprowadzonej przez CBRE wynika, że udział dużych miast i ich aglomeracji w liczbie mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich w latach 2005 -2017 nigdy nie spadł poniżej poziomu 66%. Przez 9 lat w tym okresie udział ten przekraczał 70% - dotyczy to okresu 2005 -2008 oraz 2013 - 2017. Natomiast od 2009 roku do 2012 roku wahał się od 66% do 69%. Stopniowe odwrócenie tej tendencji rozpoczęło się dwa lata temu, kiedy deweloperzy zaczęli coraz mocniej skupiać się na budowaniu nieruchomości poza największymi miastami. W 2018 roku udział największych aglomeracji w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich wyniósł 64%, w kolejnym roku spadł do 62%, żeby w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wynieść zaledwie 53%. Przy tym o ile jeszcze pięć lat temu, w 2015 roku, budowę 62% nowych mieszkań deweloperskich rozpoczynano w granicach największych miast z 7 kluczowych rynków, a tylko dodatkowe 9% w ich obszarach aglomeracyjnych, o tyle w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku udział ten był równy odpowiednio 37% i 17%.
?php>
Udział mniejszych miast i małych miejscowości w liczbie mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniósł 47%. (Z tego 25% to mniejsze miasta wojewódzkie i powiatowe, a 22% to pozostałe nieduże miejscowości.) W latach 2005 -2008 ten udział nie przekroczył 30%, natomiast do 2018 roku wahał się od 29% do 34%. Dwa lata temu już 36% nowych mieszkań w rozpoczynanych inwestycjach deweloperskich znajdowało się poza największymi aglomeracjami w Polsce, w 2019 roku jeszcze więcej, bo 38%.
?php>
(z wykorzystaniem materiałów biura prasowego CBRE)
Na Skarpie11:03, 16.03.2021
Przy Starokunowskiej ??? a gdzie dokladnie???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach
Hutas
16:58, 2025-07-01
Grzegorz Wrzesień prezesem Polskiego Związku Kickboxing
Znam Grzeska i jest to super facet. Gratulacje ♥️
Mmm
15:54, 2025-07-01
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Czy ktoś panuje nad tą ostrowicką kliką?🤣🤣🤣
Krzysztof
14:59, 2025-07-01