W kwietniu ?13?, a w listopadzie ?14? emerytura

-Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty nie tylko trzynastej, ale również czternastej emerytury.
Kolejne w 2021 roku dodatkowe roczne świadczenie, zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku ? mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
14-ta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1.250,88 zł brutto. To kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS. W kwietniu tego roku wypłacona zostanie, już po raz kolejny ? 13 emerytura. ?Czternastka? będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Pełna kwota przysługuje osobom, których świadczenie podstawowe nie przekroczą 2.900 zł brutto. Pozostali otrzymają ?czternastkę? pomniejszoną zgodnie z zasadą ?złotówka za złotówkę?.
Czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (1.250,88 zł brutto). Według szacunków, czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, bo w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2.900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2.900 zł). Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3.000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli 1.150,88 zł. Czternastek nie otrzyma w całym kraju ok 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia przekraczające ok. 4,2 tys. zł.
Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
Tymczasem w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1.250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.
-W województwie świętokrzyskim ? informuje Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Kielcach – mamy obecnie 268.679 świadczeniobiorców, którzy w kwietniu otrzymają 13. emeryturę. Wszyscy w jednakowej wysokości 1.250,88 zł brutto. Ile osób z naszego terenu otrzyma 14. świadczenie w pełnej wysokości, a ile pomniejszone, okaże się dopiero w październiku.

 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “W kwietniu ?13?, a w listopadzie ?14? emerytura

  • 19 marca 2021 at 09:23
    Permalink

    Czyli nie warto było odprowadzać do ZUS wysokich składek od zarobionych pieniędzy – będąc na emeryturze zrównywane są świadczenia dużo zarabiających z tymi co odprowadzali niewielkie składki.
    Wiem,żołądki mamy jednakowe ale czy mieliśmy jednakowe ręce do pracy ??

Comments are closed.