Od soboty do 9 kwietnia zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Co tym razem zostanie zamknięte?

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Nieczynne będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, jak również przedszkola i żłobki.
Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać od najbliższej soboty do 9 kwietnia.
W zamieszczonym komunikacie podkreślono, że decyzje podjęto, aby opanować tempo rozwoju COVID-19. Uczestniczyli w nich eksperci z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami.
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe ? tak jak obecnie ? pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób. 1 osoba będzie mogła przebywać na 15 m2 ? w sklepach do 100 m2; 1 osoba będzie mogła przebywać na 20 m2 ? w sklepach powyżej 100 m2.
Z komunikatu wynika również, że od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób ? na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób – przypomniano.
Od soboty nieczynne będą salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.


Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Będą jednak wyjątki – będą w nich mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Podkreślono, że rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Od soboty działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności – zaznaczono.
Jednocześnie zaapelowano o pozostanie w domach w święta wielkanocne. „Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej ? także podczas zbliżających się świąt wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę” – zaznaczono.
W komunikacie zaapelowano o to, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe świadczyć pracę w sposób zdalny. Przypomniano o zasadach, które obowiązują od wielu miesięcy: zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Chodzi m.in. o zdalną formę nauczania dzieci i młodzieży, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego.
Pozostają zamknięte hotele – z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy ? katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu). Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
Szymon Zdziebłowski

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Od soboty do 9 kwietnia zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. Co tym razem zostanie zamknięte?

  • 26 marca 2021 at 19:46
    Permalink

    Po 2000. roku jeszcze nie widziałem tłumów w sklepach meblowych. W przypadku dużych sklepów z artykułami budowlanymi wystarczyłoby ustalić logiczny limit klientów przebywających tam jednocześnie ale nie zamykać ich całkowicie bo to są miejsca pracy ludzi jak i miejsca zbytu wytworzonych produktów przez ludzi odprowadzających podatki.Chcę zobaczyć przestrzeganie najnowszych rygorów sanitarnych wobec Kościoła , ciekawe jak to będzie egzekwowane,oj ciekawe…
    Bezpieczeństwo jest priorytetem w walce z wirusem ale logika i realizm to WYMÓG dla rządzących !!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.