odśmiećMy Las razem

W trosce o środowisko przyrodnicze, najbliższe otoczenie oraz z chęci zapobiegania powstawania dzikich wysypisk, grupa aktywistów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Ostrower, Ostrowieckim Stowarzyszeniu Biegaczy OstroBiec oraz grupie Morsi i Foczki Ostrowiec Świętokrzyski organizuje akcję #odśmiećMY Las.
Akcja odbędzie się 27 marca br. od godziny 9.30. Spotkanie wszystkich chętnych do pomocy, z zachowaniem zasad dystansu społecznego oraz wymogów sanitarnych (maseczki, rękawiczki) będzie miało miejsce na zajezdni autobusowej przy ul. Iłżeckiej tuż za ul. Miodową. Podczas akcji posprzątamy fragment lasu wzdłuż drogi w kierunku północnym do wysokości pomnika upamiętniającego rozstrzelanych mieszkańców Karczmy Miłkowskiej w 1943 r.
– Pomimo coraz większej świadomości związanej z ochroną środowiska, zmian klimatycznych wciąż las traktowany jest przez nas jak miejsce niczyje, bez szacunku dla ich dzikich mieszkańców oraz człowieka, który w dobie pandemii właśnie w tej przestrzeni poszukuje relaksu, spokoju i miejsca do aktywności fizycznej. Nie radzimy sobie z tym problemem jako społeczeństwo, bagatelizujemy go, obruszanie się i wyrażanie oburzenia to za mało ? komentują organizatorzy wydarzenia.
W trakcie akcji zebrane śmieci i przedmioty wielkogabarytowe zostaną wyniesione do pasa drogowego a uprzednio zapakowane w specjalnie oznaczone czarne worki. Całość działań odbędzie się w godzinach dopołudniowych.
Akcja zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Organizacja tego przedsięwzięcia jest wspierana przez służby miejskie; ZUO Janik, Urząd Miasta oraz ZUM.
– Nasza akcja ma prosty przekaz. Chcemy zwrócić uwagę na ten poważny problem społeczny. Poza usuwaniem dzikich wysypisk i dyscyplinowaniem do tego właścicieli oraz zarządców zanieczyszczonych terenów, konieczna jest edukacja, uświadamianie i zaangażowanie mieszkańców ? dodaje Kamil Stelmasik, prezes Stowarzyszenia Ostrower.
– Naszym marzeniem jest bieganie po pięknym i czystym lesie, dlatego chętnie podejmujemy tego typu akcje. Myślę, że większość ludzi ma już dużą świadomość do czego może doprowadzić bezmyślnie śmiecenie, jednak czasami warto to przypomnieć ? komentuje Anna Bober, Prezes Stowarzyszenia OstroBiec.
W przypadku złej pogody akcja zostanie przeniesiona na inny termin.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *