Nie musisz wpuszczać rachmistrza

W dniu 1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który prowadzany jest na terenie całego kraju.
Udział w spisie jest obowiązkowy. Spis jest najważniejszym badaniem ze statystyki ludności realizowanym co 10 lat i obejmuje całą populację ludności oraz mieszkań. W przypadku wielu cech demograficzno -społecznych, spisy powszechne są jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach, a na ich podstawie instytucje międzynarodowe i krajowe podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze oraz społeczne na kolejne lata.
Spis z udziałem rachmistrzów, który rusza z dniem 4 maja br., wbudza jednak obawy przede wszystkim osób starszych i samotnych.

-Mieszkam sama, tyle się słyszy o oszustwach na wnuczka, policjanta, czy spółdzielnie- mówi jedna z mieszkanek Ostrowca Świętokrzyskiego. Boję się, że ktoś poda się za rachmistrza i o nieszczęście nie trudno. Nie chcę wpuszczać do domu obcej osoby, obawiam się też zarażenia. A przez Internet nie umiem tego zrobić i nie mam kogo o to poprosić.
Spostrzeżenia mieszkanki przekazaliśmy do ostrowieckiego urzędu miasta, który koordynuje prace rachmistrzów. Jak się okazuje, mieszkanka nie musi w ogóle wpuszczać rachmistrza do domu, a oprócz samospisu internetowego, czyli samodzielnego przeprowadzenia spisu przez Internet, za pośrednictwem interaktywnego formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl , może skorzystać z innych możliwości.
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 działa uruchomiona w tym celu infolinia, tak więc dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 można uzyskać pomoc w samospisie, lub skorzystać z opcji ?spis na żądanie? przez rachmistrza telefonicznego.
W Urzędzie Miasta przy ul. Jana Głogowskiego 3/5 w Ostrowcu Świętokrzyskim od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 pełni dyżur Gminne Biuro Spisowe. Tu również utworzone zostało stanowisko komputerowe do samospisu internetowego. Każdy chętny może z niego skorzystać, po uprzednim uzgodnieniu daty i godziny, dzwoniąc pod nr tel. 41 2672122, 41 2672 135, 41 2672136. Warto dodać, że wszelkie informacje na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta www.um.ostrowiec.pl w zakładce Narodowy Spis Ludności i Mieszkań. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nie musisz wpuszczać rachmistrza

  • 8 kwietnia 2021 at 09:21
    Permalink

    Ciekawe tylko jaki cel ma obowiązek podawania swojego numeru PESEL do tej ankiety – przecież będą tam wszelkie dane do analiz demograficznych a ta informacja to otwarta furtka dla osób chcących nas okraść. Osobiście przestałem wierzyć w dyskrecję i tajemnicę moich danych osobowych po wypełnianiu podobnych ankiet – za jakiś czas,różne osoby i instytucje,z którymi nigdy nie miałem styczności, kierowały do mnie swoje „usługi” znając np. moje imię,nazwisko i dane teleadresowe a więc brakuje im tylko tego numeru PESEL…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *