Drzewo w środku chodnika

Rośnie tu od wielu lat. Jedni się do tego przyzwyczaili, inni interweniują z prośbą o pomoc. Mowa o rozłożystym drzewie w ciągu pieszych, prowadzącym do Centrum Usługowo -Handlowego na os. Słonecznym.
-Drzewo to się rozrasta, jest coraz grubsze i coraz bardziej utrudnia przejście w tym miejscu. A jest to miejsce dosyć często użytkowane przez mieszkańców. Grube korzenie powodują fałdowanie chodnika. Teren nie jest oświetlony i wieczorem można się tu zabić. Niedawno, obok było robione przejście dla pieszych, wycięto jedno drzewo i już ucieszyłem się, że ktoś poszedł po rozum do głowy i usunie również i to, ze środka chodnika. Byłem mocno zdziwiony, kiedy tak się nie stało -mówi jeden z mieszkańców.


-Niech pani patrzy, matka z wózkiem z dzieckiem ledwo może się przecisnąć. To jest niedorzeczne, aby zostawić takie drzewo na środku przejścia dla ludzi. Konary są rozłożyste, przy silnym wietrze, można co najwyżej dostać w głowę odrywającą się gałęzią. W zimę na tym nierównym przez korzenie chodniku można było zęby wybić -dodaje kolejny czytelnik.
-Kiedyś pomagałem tu starszemu człowiekowi, który potknął się i upadł. Nie mógł wstać, mocno był potłuczony, rozbił sobie nos. Sam go namawiałem, aby wezwać pogotowie i żądać odszkodowania od zarządcy chodnika, bo to w głowie się nie mieści, aby w tak wąskim przejściu rosło tak duże drzewo, które nie tylko ogranicza widoczność, ale też zagraża bezpieczeństwu ludzi -mówi inny mieszkaniec.
Na rosnące drzewo skarżyli się też kierowcy korzystający z przyległego do chodnika parkingu. Ich zdaniem jego rosłe konary, przy mocnym wietrze czy burzy zagrażają zaparkowanym samochodom.
-Drzewa na osiedlu są potrzebne. Jednak kiedyś sadzono je gdzie popadnie i dziś jest problem. Jednak nie może być tak, aby drzewo było ważniejsze od bezpieczeństwa ludzi. Z tego co wiem, jak wycinali to drzewo przy przejściu, także i to było wytypowane do wycinki, ale podobno odstąpiono od tego, bo jest zdrowe -mówi czytelniczka.
Na prośbę mieszkańców interpelacje w tej sprawie złożyła radna powiatowa, Agnieszka Rogalińska. Skontaktowałam się z zarządcą terenu, którym jest Urząd Miasta. Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej zapewnił mnie, że na miejsce uda się komisja, która jeszcze raz dokona wizji ternu i oceni sporne drzewo. Miejmy nadzieję, że znajdzie także rozwiązanie problemów dotyczących uporządkowania tego miejsca tak, aby było bezpieczne dla przechodniów.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Drzewo w środku chodnika

 • 23 kwietnia 2021 at 06:07
  Permalink

  „w środku chodnika” serio? Pani za to bierze pieniądze? Piękny artykuł, gratuluję ?

  Reply
 • 23 kwietnia 2021 at 07:45
  Permalink

  Najlepiej powycinać wszystkie drzewa w mieście , zabetonować i wyasfaltować wszelkie powierzchnie i dopiero będzie dobrze i przybędzie miejsc do parkowania samochodów – cóż za krótkowzroczne i prostackie myślenie niektórych Ostrowczan.
  W przypadku tego drzewa wszelkie argumenty za jego wyrąbaniem są nie do przyjęcia bo ani tam wielki ruch pieszych ani zagrożenie dla przechodniów czy samochodów a jedynie kołtuństwo co niektórych,może ulicznych handlarzy warzywami bo w sezonie brakuje im tam miejsca.
  Zostawcie ten zabytek przyrody w spokoju i dajcie mu rosnąć tu gdzie rośnie od wielu lat.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.