Co z tym finansowaniem ostrowieckich dróg? (zdjęcia, wideo)

Tylko jeden nowy wniosek, jakie złożyła Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, znalazł się na liście podstawowej środków przyznanych w ramach tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w województwie świętokrzyskim.
Ostrowiecki samorząd zgłosił tymczasem jedenaście inwestycji wnioskując o wsparcie blisko 17 mln. złotych, otrzymał jedynie 189 tys. zł na remont? odcinka drogi gminnej ? ul. Rynek Denkowski.
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki na swej stronie internetowej przypomina, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki chwali się także tym, że w naborze na rok 2021 rząd przyznał dla naszego województwa dofinansowanie w łącznej wysokości 145 016 644 zł.


Rozdanie to jednak jest bardzo gorzkie dla ostrowieckiego samorządu, który złożył wnioski na jedenaście inwestycji drogowych. Znalazły się wśród nich, m.in. remont odcinka ul. Henryka Sienkiewicza, budowa publicznej drogi gminnej od ul. Kilińskiego do nowo projektowanej ulicy łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego, budowa publicznej drogi gminnej na połączeniu ul. Siennieńskiej i ul. Bałtowskiej wraz z drogami dojazdowymi i infrastrukturą towarzyszącą, a także m.in. remonty ulic: Klimkiewiczowskiej, Osadowej, Śliskiej, Czerwonego Krzyża, czy Wroniej.
Na liście podstawowej znalazło się tylko jedno nowe zadanie dotyczące remontu odcinka drogi gminnej? ul. Rynek Denkowski, a także? zadania, na które zawarto już umowy od 2019 r., teraz, jako realizacje wieloletnie zostały one wskazane, jakoby otrzymały środki, a więc są tam: dobiegający końca remont Okólnej, Siennieńskiej i Głogowskiego, finalizowane już przedłużenie ul. Rzeczki, czy powstanie łącznika między przedłużeniem ul. Furmańskiej i ul. Denkowską.

– Z jedenastu wnioskowanych inwestycji dostaliśmy środki na drogę najkrótszą o najniższym budżecie – mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zastanawiamy się, jaka jest przyczyna, że pozostałe wnioski nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Przygotowaliśmy całą dokumentację, jaka wynikała z warunków aplikacji do wniosku. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego te zadania znalazły się na tak odległych miejscach w rankingu. Ocena i punktacja zadań nie jest udostępniona na stronie internetowej, dlatego też Gmina Ostrowiec Świętokrzyskim wystąpi z wnioskiem o jej ujawnienie.

W roku 2019 ostrowiecki samorząd otrzymał z drogowego funduszu 100% wnioskowanych środków, a więc blisko 17 mln zł., przed rokiem wnioskował o ponad 9 mln zł, które również otrzymał.
– Kluczowym zadaniem, o które wnioskowaliśmy, a znalazło się jedynie na odległym miejscu listy rezerwowej, jest odcinek miejski głównej ulicy miasta im. Henryka Sienkiewcza, od ul. Mickiewicza do Żeromskiego. Koszt tej inwestycji to 6 mln. złotych, a my aplikowaliśmy o blisko ponad 4 mln zł wsparcia – akcentuje naczelnik Artur Majcher.
– Liczyliśmy, że wraz z przyznaniem środków skończą się nasze bolączki związane z licznymi remontami tego ciągu komunikacyjnego, tak ważnego dla Ostrowca Świętokrzyskiego- dodaje Piotr Mazik, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wygląda na to, że pozostają nam tylko remonty cząstkowe, czy nakładki, które zapewnią bezpieczeństwo dla ruchu.

Swojego niezadowolenia z takiego, a nie innego przyznania środków, a właściwie drogowej marginalizacji głównego ciągu miasta nie kryją przedstawiciele mieszkańców z tego rejonu.
– Dziwi fakt, że lista rankingowa nie zawiera jawnej punktacji, stąd mogą pojawiać się różne domniemania – akcentuje radna Agnieszka Rogalińska. Chcę przypomnieć, że kiedyś ten program został zainicjowany przez ówczesnego ministra MSWiA, Grzegorza Schetynę i potocznie nosił nazwę ?schetynówki?, teraz przy jął inną nazwę, ale wciąż chodzi o to samo, abyśmy rozwiązywali wspólnie nasze problemy. Niestety, coraz częściej dochodzi do wartościowania mieszkańców i złożonych przez samorządy zadań.
Z kolei radny Mariusz Łata wyraził swe zaniepokojenie, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego są pomijani w przyznawaniu środków.

Jak widać budzące kontrowersje w Ostrowcu Świętokrzyskim rozdanie środków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zbiegło się z tym, jak zainicjowane przez prezydenta Jarosława Górczyńskiego pismo podpisane przez dwudziestu jeden samorządowców województwa świętokrzyskiego zostało skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczyło ono  „dyskryminacyjnego oraz mało transparentnego?, zdaniem włodarzy świętokrzyskich gmin, podziału środków w ramach ostatniego naboru wniosków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.
– Nie chcę komentować, czy to zbieg okoliczności. Lista dotycząca Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostaje wysłana z Kielc i zatwierdza ją premier Mateusz Morawiecki. Nikt z nas nie wie, co w tych skierowanych do akceptacji listach się znajduje, możemy jedynie domniemywać. Chcę zaznaczyć, że nie neguję pracy komisji, która takie a nie inne wnioski przedkłada premierowi. Natomiast można odnieść wrażenie, że jest w tych wnioskach uznaniowość – mówi radna Agnieszka Rogalińska.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Co z tym finansowaniem ostrowieckich dróg? (zdjęcia, wideo)

 • 27 kwietnia 2021 at 21:43
  Permalink

  No tak Pani Radna przez grzeczność nie powiedziała ,że z 48 projektów 28 zabrały Kielce a że w woj.Świętokrzyskim jest 13 powiatów to średnio na jeden powiat przypada1,5 projektu z pozostałych 20 . Prawda panie pośle Kryj i senatorze Rusiecki po co wy jesteście skoro drugie miasto w województwie dostaje 1 projekt .Nic więc dziwnego ,że drogi w mieście przypominają wertepy ale skoro nasi parlamentarzyści nie robią nic no to jest tak jak jest.

  Reply
 • 29 maja 2021 at 19:43
  Permalink

  Nie warto nawet wspominać tych „parlamentarzystów”. Jak prawie wszyscy z klubu PIS są tylko do podnoszenia rąk za tym co. Ich guru wyduma.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *