Premiera wydawnictwa albumowego „Ostrowiec Świętokrzyski – 30 lat Samorządności”

Obchodzone w ubiegłym roku trzydziestolecie powstania polskich samorządów stało się przyczynkiem do refleksji nad zmianami, jakie zaszły również w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z tej oto przyczyny powstało wydawnictwo albumowe „Ostrowiec Świętokrzyski – 30 lat Samorządności”, które w sposób doskonały oddaje charakter i ogrom tych przeobrażeń. Premiera właśnie się odbyła.

– Chcemy poszanować i uhonorować osoby, które współtworzyły nasze miasto po 1989 roku – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.  Dziękuję wszystkim radnym, wszystkich kadencji od początku samorządu, a także prezydentom miasta: Lechowi Janiszewskiemu, Zdzisławowi Kałamadze, Janowi Szostakowi, Jarosławowi Wilczyńskiego. Każda z tych osób miała swój udział w tworzeniu nowego Ostrowca Świętokrzyskiego. Publikacja zawiera zdjęcia, które pokazują, jak nasze miasto zmieniało się na przełomie 30 lat. Uważam, że były to lata bardzo dobrze wykorzystane dla naszego miasta i innych ośrodków, co dowodzi, że reforma samorządowa była najlepszą z dotychczas przeprowadzonych reform w naszym kraju.

Wizualny aspekt zachodzących przemian mają opowiedzieć fotografie, a zwłaszcza ich zestawienie z archiwalnymi obrazami. Ponad trzystustronicowa publikacja wciąga widza i pokazuje wyjątkowy obraz naszego miasta – ciekawego, wieloaspektowego i inspirującego miejsca do życia, co jest zasługą pracujących przy albumie osób.

– To jest najlepsze wydawnictwo albumowe przy jakim współpracowałem- mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. To swoista klamra odrodzonego samorządu. Całość powstała w oparciu o siły lokalne. Ów 3 kilogramowy album powstał w nakładzie tysiąca egzemplarzy, a jeśli znajdzie nabywców na pewno zdecydujemy się na jego dodruk.  

Prace nad albumem trwały kilka miesięcy, a pandemia pokrzyżowała nieco plany i słowo stało się ciałem dopiero w tym roku.

Jest to wydawnictwo wyjątkowe, pierwsze tego typu i tak obszerne w historii miasta. Prezentuje zarys przemian i wydarzeń, które w ciągu minionych 30 lat zmieniły obraz społeczny, wizualny, ale i mentalny Ostrowca Świętokrzyskiego oraz nas jako mieszkańców.

Podzielony na kilka głównych części album prezentuje nasze miasto w najważniejszych sektorach życia. Ostatnia część – najbardziej historyczna pokazuje jak wiele ludzi pracowało przez lata dla naszego miasta. Szczegółowe wykazy radnych poszczególnych kadencji oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w połączeniu z wywiadami przeprowadzonymi z przewodniczącymi Rady Miasta uzupełniają obraz.

Autorami tego albumu są Justyna Łada oraz dr Artur Bartkiewicz, a przede wszystkim wielu fotografów, którzy zdecydowali się bezpłatnie udostępnić nam swoje prace.  To dzięki ich wrażliwości i wyjątkowemu spojrzeniu album ten prezentujący nasze miasto anno domini 2020 wyszedł tak dobrze.

Wydawcą albumu jest Miejskie Centrum Kultury, które już wkrótce rozpocznie sprzedaż. Cena została ustalona na 70 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *