Czym się kierować przy wyborze materaca?

Twardy czy miękki? Sprężynowy czy piankowy? A może hybrydowy? Mało kto pamięta czasy, gdy na rynku był dostępny wyłącznie jeden rodzaj materacy (a wiele osób i tak spało na rozkładanej wersalce w salonie). Im więcej słyszysz o rodzajach wypełnienia czy strefach twardości, tym bardziej rozumiesz, co miał na myśli Sokrates, mówiąc: ?Wiem, że nic nie wiem?? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości towarzyszące zakupowi materaca!

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze materaca

Rodzaj wypełnienia

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wypełnienia materacy. Materace kieszonkowe (typu pocket lub multipocket) zostały zaprojektowane dla osób, którym zależy na wysokiej jakości snu, ale są przyzwyczajone do spania na tradycyjnych materacach. Jednak nowoczesne produkty mają tę przewagę nad starszymi (typu bonell), że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce, co pozwala zminimalizować przenoszenie drgań i poprawić komfort snu.

Dużą popularnością cieszą się także materace piankowe (termoelastyczne lub wysokoelastyczne). W tego typu produktach zastosowano specjalny wkład z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Materace z pianki posiadają różnego rodzaju nacięcia, które pozwalają dopasować produkt do kształtu ciała. Materace termoelastyczne dodatkowo reagują na temperaturę ciała, błyskawicznie ?otulając? śpiącego, a potem wracając do swojego pierwotnego kształtu. Świetnie nadają się do stelaży regulowanych.

Nie wiesz, jaki produkt najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Możesz wybrać trzecią opcję, czyli materac hybrydowy łączący zalety dwóch poprzednich. Warto wspomnieć, że z jednego materaca mogą korzystać osoby o różnej wadze (w przypadku materacy sprężynowych lub piankowych zaleca się zakup dwóch różnych produktów połączonych pokrowcem). W materacach hybrydowych zastosowano najnowocześniejsze technologie testowane w? kosmosie!

Waga

Pamiętaj, że materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zły dobór podłoża może powodować problemy z kręgosłupem. Osoby o filigranowej sylwetce ważące do 60 kilogramów powinny wybierać produkty oznaczone jako H1 lub H2. H3 to dobry wybór dla osób ważących od 80 do 100 kilogramów. Z kolei H4 i H5 to najtwardsze materace dostępne na rynku stworzone z myślą o osobach ważących ponad 100 kilogramów.

Stan zdrowia

Osoby zmagające się z problemami układu krążeniowo-naczyniowego nie powinny spać na zbyt twardym podłożu. Na rynku dostępne są także specjalne materace ortopedyczne, rehabilitacyjne i przeciwodleżynowe dla osób o szczególnych potrzebach mających duże problemy zdrowotne lub trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Rozmiar produktu

Dobierz rozmiar materaca do łóżka. Jeżeli kupujesz dwa produkty o różnej twardości w jednym pokrowcu przeznaczone do łóżka podwójnego, zwróć uwagę na to, aby były tej samej wysokości.

Pokrowiec

Zwróć uwagę, z jakich materiałów został wykonany pokrowiec, czy łatwo się ściąga i czy można prać go w temperaturze pozwalającej zlikwidować większość alergenów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli chcesz, żeby nowo kupiony materac posłużył Ci przez wiele lat, dobierz do niego specjalny ochraniacz zabezpieczający przed plamami, zabrudzeniami i osiadaniem kurzu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *