Rusza termomodernizacja w Małachowie

W kompleksie obiektów Placówki Opiekuńczo ?Wychowawczej w Małachowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na prace termomodernizacyjne. Po bardzo dobrze przeprowadzonym przetargu podpisy na dokumencie złożyli: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, wicestarosta Andrzej Jabłoński oraz właścicielka firmy, Sylwia Różmiej, w asyście Barbary Cudzik dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Tomasza Mroczka, naczelnika Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu,  Joanny Lange, prezesa Stowarzyszenia ?Razem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych? Edyty Kaczmarskiej dyrektor placówki oraz Sławomira Religi kierownika PCPR.

To  historyczna chwila dla Placówki, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością. Ostatnie prace remontowe były tam prowadzone ponad 20 lat temu.

-Jest to bardzo duża inwestycja o wartości 2,1 mln zł, na którą udało nam się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 70 proc., pozostałe 30 proc. to środki własne budżetu powiatu. Cieszę się, że realizujemy ten długo oczekiwany remont. Otoczenie jest piękne, dyrekcja i wychowawcy starają się zapewnić jak najlepsze warunki, jednak brakowało  infrastruktury, która nada temu miejscu nową jakość. A jest to wyjątkowe  miejsce służące dzieciom i młodzieży ?mówiła starosta Marzena Dębniak.

Prace obejmą cały kompleks ? budynek główny oraz budynek mieszkalny wraz z garażami.

Jak mówi naczelnik, Tomasz Mroczek, zakres prac dotyczy termomodernizacji budynków z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, docieplenie stropu oraz skoków dachowych i stropodachu. Wymieniona zostanie także instalacja centralnego ogrzewania oraz przebudowana zostanie kotłowania gazowa. Placówka zyska nowy dach wraz z remontem więźby dachowej. Prace obejmą także instalacje elektryczną, w tym wymianę oświetlenia. Wymieniona zostanie także stolarka okienna i drzwiowa. Dzięki podjętym działaniom obiekty nie tylko zmienią swój wizerunek, lecz przede wszystkim ulegnie poprawie efektywność energetyczna budynków.

Jak mówi właścicielka firmy Sylwia Różmiej, po przewiezieniu potrzebnych materiałów, już w połowie czerwca kompleks zamieni się w wielki plac budowy. Firma ma czas na realizację zadania 12 miesięcy od chwili podpisania umowy, jednak ze względu na funkcję placówki i utrudnienia związane z jej remontem, wykonawca jest zdeterminowany, aby zakończyć prace jeszcze w tym roku. Obecnie w Placówce znajduje się 48 podopiecznych do 18 roku życia.

Jak mówi Barbara Cudzik, dyrektor PCPR, w planach jest poszerzenie jej działalności o placówkę socjalizującą  dla 14 osób oraz placówkę specjalistyczno ?terapeutyczną dla dzieci chorych. Powiat ostrowiecki nie ma takiego ośrodka, stąd dzieci ze schorzeniami kierowane są do innych placówek, co jest bardzo kosztowne. Jak potwierdza dyrektor, jest możliwość w oparciu o istniejącą bazę lokalową oraz specjalistyczną kadrę utworzenia takiej placówki w powiecie ostrowieckim.                 

– Cieszę się, że zaczynamy finalizować długo oczekiwaną inwestycję. Te budynki od dawna wymagały kompleksowego remontu ? mówi Marzena Dębniak starosta ostrowiecki. Dzięki tym pracom Placówka zyska nową jakość i poprawę warunków życia dzieci i młodzieży, dla których została stworzona.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *