Inne spojrzenie na kielecki krajobraz (zdjęcia)

W Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim możemy oglądać wystawę pt. ?Krajobraz minimalnie uproszczony IV?, którego autorem jest kielczanin Grzegorz Sideł.
To alternatywna odpowiedź nad Kielecką Szkołę Krajobrazu.
– Cechą wspólną mojego cyklu wystaw ?Krajobraz minimalnie uproszczony?, którą czwartą odsłonę widzimy w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest nie tylko tytuł, ale również tematyka zdjęć- mówi artysta fotografik Grzegorz Sideł. W większości prezentuję zimowy, minimalistyczny krajobraz. Pierwsza odsłona była inna, bo trafiły tam zarówno kolorowe zdjęcia krajobrazowe, jak i te, gdzie na pierwszy plan wysuwał się las. Dopiero później, co edycja zdecydowałem się na dokładanie zdjęć uproszczonych. Ta czwarta edycja jest całkowicie pozbawiona koloru, co świetnie odnosi się do jej nazwy.

Grzegorz Sideł pierwsze fotografie wykonał około 3 klasy szkoły podstawowej aparatem Smiena, z pełnym zaangażowaniem zainteresował się fotografią mając ok. 17 lat, tworząc własną ciemnię fotograficzną. Fotografuje głównie krajobraz świętokrzyski oraz las, interesuje go też człowiek w krajobrazie. Uczestniczył w ponad 70 wystawach klubowych, poplenerowych, pokonkursowych, m.in. wystawy Fotoklubu MCK Ostrowiec Świętokrzyski, wystawy w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego ?Ponidzie? w Busku Zdroju, wystawy pokonkursowe ?Kieleckie Inaczej?, ?Świętokrzyskie w obiektywie?. Jest autorem czterech wystaw indywidualnych (cykl wystaw pt. ?Krajobraz minimalnie uproszczony?, Busko Zdrój, Sandomierz, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski).
Uzyskał nagrodę Grand Prix w konkursie ?Świętokrzyskie w Kadrze? (2008) oraz wyróżnienie w drugiej jego edycji (2011, w obydwu konkursach przewodniczącym jury był Mistrz Paweł Pierściński). W 2018 roku zdobył Nagrodę Specjalną w Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego ?Przedwiośnie? (w konkursie tym uzyskał nagrodę również w 2020 r.) oraz nagrodę w konkursie ?Tu byłem? organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego Ponidzie, w ramach którego dostał nagrodę również w 2019 roku (?Z biegiem Nidy?).
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Fotoklubu ?Galeria? MCK Ostrowiec Świętokrzyski oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura Kielce. Pasję fotografii łączy z zamiłowaniem do pieszych wędrówek, szczególnie po Górach Świętokrzyskich, często wraz Klubem Turystów Pieszych PTTK ?Przygoda?, do którego należy. 

Na przełomie maja i czerwca otrzymujemy serię zdjęć pozbawionych koloru, bardzo ascetycznych, zimowych fotografii, które nijak nie pasują do tego, z czym kojarzona była Kielecka Szkoła Krajobrazu.
– Zależało mi na oczyszczeniu zdjęcia z nadmiaru informacji, kiedyś zależało mi, żeby w kadrze znalazło się dosłownie wszystko, dopiero później doszedłem do wniosku – im mniej tym lepiej- mówi Grzegorz Sideł. Zdecydowałem się skupić np. na pojedynczych drzewach, czy otwartości krajobrazu. To co prezentuję, nie jest charakterystyczne dla Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, gdzie wyznacznikiem była szachownica pól.
– Autor moim zdaniem dołożył do Kieleckiej Szkoły Krajobrazu swój kafelek- uważa kustosz Galerii Fotografii MCK, Stanisław Dunin- Borkowski. Troszkę po swojemu, z dużą dawką uproszczenia prezentuje prace bijące rozległym spokojem, gdzie barwa została zredukowana do wielu odcieni szarości, gdzie na plan pierwszy wybijają się pojedyncze gałęzie, kawałki gałęzi, czy liście. Prezentowane prace mocno przypominają grafiki, do tego ułożenie w kadrze kilku niedużych elementów wymaga umiejętności plastycznych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *