Ostrowczanin oglądał w Gujanie Francuskiej start Vegi 18

Ostrowczanin Piotr Krawczyk, monter i spawacz, który pracował w Gujanie Francuskiej, na tamtejszym kosmodromie, gdzie wdrażany jest projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej Ariane 6, oglądał start 18. misji Vega.

-Wystrzelona rakieta okrążyła Pleiades Neo 3, pierwszego satelitę w nowej konstelacji obserwacji Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości obsługiwanej przez Airbusa, a także pięć innowacyjnych małych satelitów – mówi Piotr Krawczyk. -To sukces, gdyż 17. misja Vega zakończyła się fiaskiem, a jej przyczyny bada specjalna komisja śledcza.
Piotr Krawczyk opowiedział nam, jak dokładnie w środę, 28 kwietnia, o godz. 22.50 czasu lokalnego rakieta nośna Vega obsługiwana przez Arianespace pomyślnie wystartowała z Guiana Space Center, europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Głównym celem misji było okrążenie Plejad Neo 3, pierwszego z czterech satelitów w zaawansowanej konstelacji obserwacji Ziemi. Pleiades Neo 3 został w całości sfinansowany i wyprodukowany przez swojego operatora, firmę Airbus. 18. misja Arianespace Vega również rozmieściła kilka małych satelitów za pomocą swojej innowacyjnej usługi Rideshare. Te dodatkowe ładunki obejmowały mikrosatelitę obserwacyjną dla norweskiej agencji kosmicznej Norsat-3 i cztery kostki sześcienne dla
operatorów Eutelsat, NanoAvionics/Aurora Insight i Spire.
Produkcją wyrzutni Vega i przygotowaniami do misji VV18 zajmowało się Avio, główny wykonawca przemysłowy wyrzutni Vega, pod kierownictwem Arianespace i ESA. Postępowali zgodnie ze wszystkimi zaleceniami niezależnej komisji śledczej, powołanej po niepowodzeniu 17. misji Vega. VV18 to trzecia misja Arianespace z 2021 roku, po dwóch udanych startach Sojuza, 25 marca i 26 kwietnia, z bazy startowej Vostochny w Rosji. Vega to lekka wyrzutnia nowej generacji, doskonale dopasowana zarówno do ładunków komercyjnych, jak i rządowych. Ze względu na wysoką wydajność i wszechstronność Arianespace zapewnia najlepsze możliwe rozwiązanie startowe dla małych i średnich statków kosmicznych kierujących się na szeroki zakres orbit do obserwacji Ziemi, nauki, edukacji, obronności.
Arianespace wykorzystuje przestrzeń kosmiczną, aby ulepszyć życie na Ziemi, dostarczając usługi wystrzeliwania wszystkich typów satelitów na wszystkie orbity. Od 1980 roku okrążył ponad 800 satelitów, używając swojej rodziny trzech wyrzutni, Ariane, Sojuz i Vega, z miejsca startu w Gujanie Francuskiej oraz rosyjskich kosmodromów w Bajkonurze i Wostocznym. Siedziba Arianespace znajduje się w Evry, niedaleko Paryża i posiada zaplecze techniczne w Guiana Space Center, europejski port kosmiczny w Gujanie Francuskiej oraz lokalne biura w Waszyngtonie, Tokio i Singapurze. Arianespace jest spółką zależną ArianeGroup, która posiada 74% swojego kapitału zakładowego, a reszta należy do 15 innych udziałowców z europejskiego przemysłu  rakietowego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *