Badania na koszt pacjenta

Do redakcji zwrócił się czytelnik, który nie krył rozżalenia, że musi zrobić dodatkowe badania konieczne dla Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na własny koszt.
-Kończył mi się czas przyznania grupy i trzy tygodnie temu złożyłem ponownie wniosek o przyznanie II grupy. Złożyłem wszystkie dokumenty, w tym aktualne badania. Otrzymałem informację, że lekarz orzecznik wymaga ode mnie dodatkowego badania ? prześwietlenia płuc. Lekarz orzecznik jednak nie dał mi skierowania. Udałem się do lekarz pierwszego kontaktu o takie skierowanie. Jednak powiedział mi, że nie wyda, gdyż to nie jest badanie dla jego potrzeb. Gdyby było potrzebne do jego diagnostyki, wtedy by mi wydał. Do specjalisty nie mogę się dostać, bo są za długie terminy. Wychodzi więc na to, że muszę na własny koszt takie badanie wykonać. Jest to dla mnie duży wydatek, gdyż żona też ma grupę. Utrzymujemy się z niewielkich świadczeń. Tylko ja pracuję, więc jest to dla mnie duże obciążenie. Nie wiem dlaczego muszę prywatnie robić takie badania ?pyta czytelnik.
Niestety, przepisy w tej sprawie są jednoznaczne i ustalone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2005 r. W przypadku stwierdzonej przez zespół orzekający konieczności wykonania dodatkowych badań lub konsultacji specjalistycznych czy obserwacji szpitalnych, uzupełniających złożone zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, wykonuje je ponosząc koszty we własnym zakresie. Informuje o tym również punkt 5 wniosku, który osoba zainteresowana składa z aktualna datą i z własnoręcznym podpisem wraz z koniecznymi dokumentami w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Lekarz orzecznik Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności takich skierowań nie wydaje.
Jak informuje rzecznik NFZ w Kielcach, Beata Szczepanek, lekarz z kontraktem NFZ nie może na żądanie pacjenta wydawać skierowań nie służących jego diagnostyce i leczeniu. Stąd też zgodnie z przepisami pacjent musi za nie zapłacić. Jak ustaliliśmy, prześwietlenie płuc można zrobić prywatnie bez zbędnego oczekiwania. Koszt badania to około 70 zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Badania na koszt pacjenta

  • 29 czerwca 2021 at 11:20
    Permalink

    tradycyjne polskie wahadełko i brak rozsądku – kiedyś każdy zatrudniony pracownik musiał co 2 lata robić prześwietlenie klatki piersiowej a niektóre stanowiska pracy zmuszały do prześwietlenia co 6 miesięcy – dziś zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej pozostaje w gestii samego pacjenta a lekarz pierwszego kontaktu ani myśli dawać skierowania żeby profilaktycznie zobaczyć zdjęcie płuc pacjenta,choćby raz na 5 lat

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.