Niezwykły sparingpartner piłkarzy KSZO. Hapoel z Jerozolimy – klub, który jest własnością? kibiców!

W najbliższy czwartek, 22 lipca o godz. 18, piłkarze KSZO zmierzą się na boisku w Busku Zdroju z przebywającym w naszym województwie na obozie izraelskm zespołem Hapoel FC Jerozolima.
Zapowiada się ciekawy mecz. Izraelski klub pokonał już Nidę Pińczów 10:0.
Klub naszego sparingpartnera został założony w 1926 roku. Debiutował w najwyższej lidze, zwanej Liga Leumit w 1957 roku. Do 2000 roku 33 sezony zaliczył w najwyższej lidze. W sezonie 2020/21, po latach gry w II i III lidze, powrócił na salony izraelskiej piłki. Największe sukcesy, to 3 miejsce w mistrzostwach kraju w sezonie1972/73, zdobycie Pucharu Izraela w 1973 roku oraz dotarcie do finału Pucharu Izraela w 1972 i 1998 roku.

Hapoel Jerusalem to klub piłkarski działający jako organizacja nonprofit, w całości należąca do jej fanów, powierników klubu. Pierwsza drużyna klubu właśnie zakwalifikowała się do izraelskiej Premier League, podczas gdy zespół kobiet zakwalifikował się do izraelskiej drugiej ligi i to w pierwszym roku działalności. Hapoel Jerusalem kładzie duży nacisk na budowanie społeczności i poprawianie życia młodzieży w Jerozolimie. Jej fani i powiernicy podjęli się realizacji projektów dla ponad 1500 dzieci i młodzieży ze wszystkich środowisk w Jerozolimie i okolicach. Klub prowadzi również projekty dla dorosłych.


Projekty obejmują program dla młodzieży zagrożonej mieszkającej w specjalnych placówkach poza domem, ścieżkę koegzystencji dla młodzieży arabskiej i żydowskiej, która mieszka blisko siebie. Klub realizuje ponadto wyjątkowy program dla dziewcząt oraz program dla młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych. Słowem, Hapoel Jerusalem wykorzystuje piłkę nożną do wpajania wartości tolerancji, równości i współistnienia.

Hapoel Jerusalem to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Izraelu. Jego obecna struktura została założona w 2007 roku przez wieloletnich kibiców, niezadowolonych ze sposobu prowadzenia klubu przez jego właścicieli. Najpierw nazwany ?Hapoel Katamon Jeruslem?, klub odrodził się, a do 2020 roku zdobył prawa do nazwy oryginalnego klubu. Klub w całości jest własnością jego fanów poprzez zarejestrowane stowarzyszenie. Tysiące fanów w całym Izraelu wspierają klub, choć większość skupiona w rodzinnym mieście Jerozolimie. Celem klubu jest wykorzystanie ogromnej popularności piłki nożnej i intensywnego lokalnego patriotyzmu, który inspiruje,aby wprowadzić zmiany społeczne w mieście często charakteryzującym się napięciami między różnymi grupami religijnymi i etnicznymi. Stowarzyszenie liczy prawie 800 zarejestrowanych członków, którzy wybierają 4 przedstawicieli do zarządu klubu (3 dodatkowi członkowie zarządu reprezentują partnerów strategicznych stowarzyszenia). Wybrani członkowie zarządu to wolontariusze, którzy biorą odpowiedzialność za zarządzanie bieżącą działalnością klubu, w tym nadzór nad jego budżetem. Wszystkimi działaniami społecznościowymi klubu kierują kibice, przy których na co dzień pracuje ponad 120 wolontariuszy. Wszystkie zajęcia są dotowane dla tych uczestników, których z różnych powodów nie stać na opłacenie.

Hapoel ma w swym składzie trzech graczy z Nigerii, a także z Etiopii, Ghany, Bułgarii. Ostatnio do drużyny dołączył Ukrainiec, Rusłan Barski. Najdroższym zawodnikiem jest środkowy napastnik 21-letni Nigeryjczyk William Agada, wyceniany na 500 tys. euro. Gracz ten wrócił do zespołu po powrocie z wypożyczenia z HapoeluHajfa. Wartość klubu wyceniana jest z kolei na 4,3 mln euro. Na co dzień Hapoel gra na Teddy Kollek Stadion, mogącym pomieścić 33,5 tys. widzów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *