Uwaga na fałszywe banknoty 200 i 500-złotowe

W czerwcu 2021 r. policjanci otrzymali zgłoszenie od pracownicy jednego ze sklepów w Ostrowcu Świętokrzyskim, iż jeden z klientów za zakupiony towar zapłacił fałszywym banknotem o nominale 200 zł.

-W pierwszej chwili kasjerka nie zorientowała się, że banknot jest fałszywy, jednakże po dokładniejszym sprawdzeniu dostrzegła napis ?Souvenir? i niezwłocznie powiadomiła Policję ?mówi młodszy aspirant Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu funkcjonariusze zapoznali się z zapisem sklepowego monitoringu oraz wizerunkiem klienta. Patrolując teren miasta policjanci z wydziału prewencji ostrowieckiej komendy zauważyli mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi sprawcy.

44-latek został zatrzymany. W trakcie czynności tłumaczył się, że banknot znalazł na ulicy. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem, a grozić może mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W okresie ostatnich kilku dni na terenie powiatu ostrowieckiego zostało ujawnione trzy banknoty o nominale 500 złotych, noszące cechy falsyfikatu. Dotychczas próby wprowadzenia w obieg fałszywych banknotów 500 zł miały miejsce w sklepach spożywczych.

-Podczas sprawdzenia i porównania ich z oryginałem, łatwo odróżnić, który z nich jest fałszywy ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zwracamy się zatem z prośbą o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi na banknoty, które otrzymujemy.

Przypominamy o podstawowych cechach różniących falsyfikaty od oryginalnych banknotów: brak znaków wodnych, brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV; brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie; brak zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku wyczuwalnych (elementy te są ?wypukłe? i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem).

Ostrzegamy i uczulamy także sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty.

W przypadku ujawnienia fałszerstwa, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *