Co warto wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych?

Dzień zaręczyn jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej pamiętanych dni w życiu. Będziemy go pamiętać do końca życia, opowiadać o nim znajomym i rodzinie, wracać do miejsca (lub sytuacji), w której do nich doszło. Zaręczyny łączą się również z bardzo ważnym dniem w przyszłości, a z takich dni lubimy mieć pamiątki.

Planując zaręczyny warto z odpowiednim wyprzedzeniem, w żartach lub od niechcenia, dowiedzieć się od partnerki, jaką biżuterię preferuje, jakie pierścionki lubi, z jakiego kruszcu (a może na któryś jest uczulona?), jakie są jej ulubione kamienie. Co ważne i najtrudniejsze do przemycenia, jeśli nie chcemy, aby partnerka odgadła nasze intencja ? musimy również znać rozmiar jej palca.

Jaki kruszec wybrać?

O wszystkie te rzeczy możemy też zapytać kogoś z rodziny wybranki lub jej koleżanki, przyjaciółki, to jednak rodzi ryzyko, że informacja o naszym planie niepotrzebnie się rozejdzie. Najpopularniejszym kruszcem na pierścionki zaręczynowe pozostaje złoto. Złoto podkreśla doniosłość chwili, ale ma też walory niezwykle praktyczne. Jest metalem bardzo wytrzymałym i jeśli będziemy odpowiednio dbać o pierścionek z tego kruszcu, będzie wyglądał jak nowy przez dziesiątki lat. W razie potrzeby można taki pierścionek też bez problemu odświeżyć u jubilera. Drugim najpopularniejszym kruszcem jest srebro, którego walorami jest cena oraz, co bardzo ważne, dużo rzadsze uczulenie na ten materiał. Coraz popularniejsze jest też białe złoto, które jest równie wytrzymałe jak złoto klasyczne, ale kolorem nawiązuje do srebra.

Brylanty i diamenty

Równie ważnym wyborem jak rodzaj kruszcu jest kamień, który w przeciwieństwie do obrączki ślubnej na pierścionku zaręczynowym powinien się znaleźć. Najpopularniejsze są oczywiście nadal brylanty i diamenty, które pięknie się mienią, a przy swojej efektywności są też wyborem klasycznym. Często wybiera się jednak również inne kamienie, takie jak szafir, rubin, szmaragd czy mniej popularny u nas topaz. Zdarzają się też pomysły, które odrzucają kamienie, a zamiast nich na pierścionku znajduje się na przykład odcisk palca partnera. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego pierścionka jest o tyle ważny, że pozostanie on na palcu partnerki również po ślubie ? na jednym palcu z obrączką lub na drugiej dłoni.

Sprawdź także: Jak zdjąć pierścionek z opuchniętych palców?

Klasyka i nowoczesność

Najpopularniejsze są nadal złote pierścionki zaręczynowe z brylantem osadzonym w koszyczku, czyli tak zwany chaton. Jednak nawet najbardziej klasyczne rozwiązania ewoluują, a sposób osadzania brylantu się zmienił. Dzięki nowoczesnym technikom do jego osadzenia nie są już potrzebne łapki. Wygląd brylantu (i jego cena) zależy od jego koloru, przejrzystości, szlifu i masy, a kamień z pewnego źródła powinien mieć swój certyfikat, podobnie jak sam pierścionek próbę. Wybierając pierścionek na tak ważną okazję nie staramy się przesadnie na nim oszczędzać, pamiętajmy jednak, że najważniejsze i w dniu zaręczyn i (miejmy nadzieję) wiele lat po nich jest to, co za tym pierścionkiem się kryje.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *