Uczniowie powitali nowy rok szkolny

W ośmiu powiatowych szkołach średnich i dwóch placówkach specjalnych 3614 uczniów powitało nowy rok szkolny. Uroczysta inauguracja z udziałem przedstawicieli władz odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza. Tam też uroczyście otworzono cyberklasę z programu współfinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej ?Cyber. Mil z klasą?.

Dyrektor szkoły, Małgorzata Górecka -Smolińska, uroczyście powitała: senatora Jarosława Rusieckiego, posła Andrzeja Kryja, starostę, Marzenę Dębniak, członków zarządu powiatu: Agnieszkę Rogalińską i Łukasza Dybca, naczelnika wydziału edukacji starostwa, Mariusza Łatę oraz Jana Malinowskiego, naczelnika edukacji Urzędu Miasta, a także przedstawicieli struktur wojskowych: płka. Piotra Fabjańczuka z Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie, płka. Mirosława Wolskiego, szefa Wydziału Mobilizacji Sztabu Wojskowego w Kielcach, kpt. Rafała Karcza, dowódcę  X Świętokrzyskiej Brygady  WOT, szeregowego podchorążego, Mateusza Forysia z Wojskowej Akademii Technicznej oraz dr Marka Miśkiewicza z firmy Cyberskiller.

Zaproszeni goście w wystąpieniach podkreślali znaczenie wieloletniej tradycji szkoły w kształceniu i wychowywaniu kolejnych pokoleń młodych ostrowczan. II LO jest jedyną w województwie szkołą i jedną z szesnastu w kraju, która będzie realizowała program ?Cyber. Mil z Klasą?. Klasa liczy 15 uczniów, którzy maja zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancję rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły. MON postawiło bardzo duże kryteria. Program nauczania obejmuje: podstawy kartografii, historię kartografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom dobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

 Uczniowie i nauczyciele nie kryli zadowolenia, że zajęcia rozpoczynają się w formie stacjonarnej i żywili nadzieję, że tak pozostanie do końca roku szkolnego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *