Z wizytą u ortopedy w Centrum Medycznym GVM Carint ?Serce i Zdrowie? cz. II Zastrzyki w służbie zdrowych stawów

Iniekcje dostawowe ? zastrzyki, to terapie, które powszechnie są stosowane m.in. w ortopedii. Ich zasadniczym celem jest zmniejszanie dolegliwości bólowych, ale mają także korzystny wpływ na procesy lecznicze na przykład po urazach, czy przebytych zabiegach chirurgicznych. O tym, jakie preparaty się stosuje, kiedy iniekcje są dobrą formą leczenia i jakie są do nich wskazania, mówi lek. Marcin Haduch, ortopeda Centrum Medycznego GVM Carint ?Serce i Zdrowie? w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Iniekcje dostawowe, to także alternatywa dla doustnego przyjmowania preparatów wykorzystywanych w leczeniu m.in. chorób stawów. Iniekcje dostawowe uzupełniają np. ubytki kwasu hialuronowego lub też, jak w przypadku stosowania PRP, stymulują procesy regeneracyjne. Kwas hialuronowy, a osocze bogatopłytkowe (PRP), czym się różnią? Odpowiada ortopeda Marcin Haduch: Osocze bogatopłytkowe, w skrócie PRP, to preparat z krwi Pacjenta. Pobrana krew jest poddawana separacji w specjalnej ?wirówce?, co powoduje rozdzielenie poszczególnych elementów morfotycznych, a dzięki usunięciu koncentratu krwinek czerwonych uzyskujemy nasz preparat. PRP jest swoistym koncentratem płytek krwi, które mobilizują organizm do odnowy ? aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm. PRP wykorzystujemy do wzmocnienia naturalnych zdolnos?ci regeneracyjnych organizmu. Z kolei kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i jest jednym z ważniejszych składników odżywczych dla ludzkiej skóry oraz mazi stawowej. Cząsteczki hialuronianu potrafią wiązać wodę, dlatego są one głównym ?dostawcą? tej substancji do bardzo słabo ukrwionej chrząstki szklistej (pierwotnej) w stawach ludzkiego ciała. Kwas jest substancją lepką, dzięki czemu podany za pomocą wstrzyknięcia dostawowego, jest w stanie wytworzyć swoistą warstwę ochronno ? odżywczą dla chrząstki stawowej. Obie substancje są bardzo pomocne w leczeniu wielu schorzeń stawów, więzadeł, ścięgien oraz wspomagają procesy zrostów kostnych.

Świat sportu dawno postawił na osocze bogatopłytkowe, a zawodnicy Bayernu Monachium PRP stosują powszechnie, aby wspomagać leczenie urazów sportowych. W jakich przypadkach osocze jest dobrą metodą leczenia ? jakie są wskazania? Lek. Marcin Haduch: Terapia osoczem bogatopłytkowym, to stosunkowo nowe rozwiązanie w medycynie ? po raz pierwszy wykorzystano je podczas zabiegu kardiochirurgicznego w 1987 r. Metodę te? stosuje się od kilkunastu lat w chirurgii twarzowo-szcze?kowej i kardiochirurgii, a od kilku lat także w innych dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii. Ze względu na bezpieczeństwo jej stosowania, małą inwazyjność oraz szybkie efekty lecznicze znajduje coraz więcej zastosowań w zaburzeniach ze strony układu narządu ruchu m.in.: w urazach mięśni, ścięgien, wiązadeł, uszkodzeniach chrząstki stawowej, schorzeniach stawów m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych, kolanowych, łokciowych, zespołach bólowych barku, złamaniach i zaburzeniach zrostu po złamaniach, skręceniach stawu skokowego z uszkodzeniem więzadeł. Osocze bogatopłytkowe przyspiesza także proces gojenia się tkanek miękkich po zabiegach operacyjnych. Lista możliwych zastosowań nie zamyka się jednak na powyższych, gdyż osocze bogatopłytkowe przynosi ulgę także Pacjentom z wieloma innymi schorzeniami, co potwierdziły liczne badania kliniczne. Godny podkreślenia jest fakt, że ze względu na autologiczny (uzyskiwany od Pacjenta) charakter preparatu praktycznie nie występuje ryzyko powikłań alergicznych czy zakażeń. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko i mają zazwyczaj charakter miejscowy m.in. rumień, czy tkliwość miejsca wkłucia. I potwierdzam, osocze bogatopłytkowe jest powszechnie stosowane u zawodników wielu sportowych dyscyplin, gdyż jest to bezpieczny i skuteczny preparat. Wspomaga stawy, ścięgna i więzadła, które w przypadku sportowców są mocno obciążone i narażone na uszkodzenia.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów, to dolegliwość, która bardzo często jest leczona za pomocą kwasu hialuronowego. Zwyrodnienia dotyczą tzw. chrząstki szklistej, a procesy chorobowe dotykają mięśni, aparatu torebkowo-więzadłowego stawu, powierzchni stawowych oraz warstwy znajdującej się pod chrząstką kostną. Komu zalecana jest wiskosuplementacja ? stosowanie kwasu hialuronowego na stawy? Odpowiada ortopeda z GVM Carint ?Serce i Zdrowie?: Zastrzyki z kwasem hialuronowym w kolano są coraz częściej podawane osobom młodym, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, a ich stawy nie funkcjonują tak, jak powinny. Tego typu preparaty sprawiają, że chrząstka zostaje odżywiona, dolegliwości bólowe ustępują, a co za tym idzie, Pacjent ma możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Kwas hialuronowy jest także ceniony wśród osób aktywnych fizycznie oraz sportowców zarówno amatorów, jak i osób zawodowo uprawiających sport. U osób powyżej sześćdziesiątego roku życia preparaty w formie zastrzyków pozwalają znacząco zmniejszyć ból, a także zwiększyć zakres ruchomości w stawie. Metoda w wielu przypadkach stanowi skuteczny bezoperacyjny sposób na poprawę funkcjonowania stawów, a tym samym Pacjenta. Kwas hialuronowy jest niezwykle skuteczny w przypadku występowania problemów z rozruszaniem stawu kolanowego po nocy. Wskazaniem do wykonania zastrzyku są urazy i kontuzje stawów, a także objawy rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej. Sprawdza się w przypadku łagodzenia dolegliwości związanych z degeneracją chrząstki stawowej.

Blokada ortopedyczna, to także zastrzyk, choć pierwsze skojarzenie z tą nazwą, to działanie przeciwbólowe. Czym jest i jakie ma zastosowanie w ortopedii tzw. blokada ortopedyczna? Lek. Marcin Haduch: Blokada jest jedną z metod leczenia wspomnianych dolegliwości bólowych. Oddziałując na tkanki miękkie lub elementy stawu pośrednio oddziałuje na układu nerwowy. Blokada zmniejsza stan zapalny na danym obszarze, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie odczuwanego przez Pacjenta bólu. W ortopedii stosowane są trzy rodzaje blokad nerwowych: blokada diagnostyczna, mająca na celu określenie i potwierdzenie źródła bólu, blokada prognostyczna, która umożliwia określenie, czy przerwanie przewodnictwa w danym nerwie okaże się skuteczne w leczeniu odczuwanego przez Pacjenta bólu oraz blokada terapeutyczna, której celem jest zmniejszenie bólu oraz stanu zapalnego. Taka blokada może być stosowana u Pacjentów, u których farmakologiczne i zachowawcze leczenie danego schorzenia nie przyniosły ograniczenia dolegliwości bólowych.

Terapie z użyciem igły i strzykawki nie bolą i odbywają się w gabinecie lekarskim. Nie są to procedury wymagające dużej ilości czasu i hospitalizacji. Często ich zastosowanie przyspiesza powrót do sprawności, jak w przypadku PRP, korzystnie wpływa na stan zdrowotny stawu ? kwas hialuronowy, czy mają działanie przeciwbólowe ? blokady ortopedyczne. Ich małoinwazyjność i mnogość korzyści sprawiają, że nawet osoby unikające igieł decydują się na zabieg. Dokładnie tak. Iniekcje, to szybkie procedury wykonywane na jedynie odkażonej skórze. Istnieją specjalne środki przeciwbólowe, które pomagają Pacjentom ?przeżyć? pierwszą iniekcję? Kolejne idą, jak z płatka, bo z reguły są wykonywane w określonym, zaplanowanym czasie, a Pacjent widzi poprawę np. w ruchomości stawu, nie odczuwa bólu, pewniej się przemieszcza, zatem i z większą chęcią pozwala się ukłuć. ? kończy ortopeda Marcin Haduch z centrum medycznego GVM Carint ?Serce i Zdrowie? w Ostrowcu Świętokrzyskim. Więcej informacji: www.serceizdrowie.pl.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *