10×10 tysięcy złotych. Stypendia dla najzdolniejszych uczniów rozdane (zdjęcia)

Podczas gali zorganizowanej w minionym tygodniu w Ostrowieckim Browarze Kultury dziesięciu uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych odebrało czeki na kwotę 10 000 zł netto.

Stypendia dla wybitnie uzdolnionych uczniów to pomysł prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Zostały przyznane za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe uczniom zgłoszonym do konkursu przez poszczególne szkoły. O podziale stypendiów w kwocie 10 tys. złotych netto zadecydowała powołana w tym celu kapituła w składzie: Dominik Smoliński (przewodniczący), Jan B. Malinowski, Piotr Dasios, Irena Renduda?Dudek, Barbara Kluba, Jacek Kowalczyk, Mariusz Łata, Ewa Malec, Aneta Pierścińska?Maruszewska, Izabela Pustuła oraz Mirosław Zgadzajski.

– Inwestycje w oświatę są najlepsze, bo zawsze się zwracają – mówi prezydent miasta Jarosław Górczyński. Spłacając w ubiegłym roku w stu procentach zadłużenie miasta podjęliśmy decyzję, aby zaoszczędzone tą drogą środki przeznaczyć dla młodych ludzi, którzy są przyszłością naszego miasta i regionu. 100 tys. zł z miejskiego budżetu zostało zabezpieczone dla najzdolniejszych z najzdolniejszych. Działanie to, to kolejny krok, jaki podejmujemy tworząc kompleksowy program wsparcia i rozwoju ostrowieckiej oświaty. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim nauczycielom. Z dumą mogę stwierdzić, że mamy doskonałą kadrę pedagogiczną. Ci ludzie to przewodnicy życiowi, którzy pokazują uczniom właściwy kierunek. Dbamy o placówki oświatowe i infrastrukturę szkół. Najważniejsza jest jednak atmosfera panująca w szkołach i relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami, których również doceniamy. Każdy z pedagogów, który osiąga sukcesy w pracy z uczniami ma ekstra dodatek do pensji w wysokości 1 tys. zł. Musimy myśleć przyszłościowo. Dzisiejsi laureaci to przyszłe elity miasta i regionu. Wierzę, ze Ci uczniowie staną się również motywacją do nauki dla swoich kolegów. O wysokim poziomie naszej młodzieży świadczy fakt, że do programu motywacyjnego zostało zgłoszone 28 kandydatur, spośród których komisja wybrała 10 najlepszych. Dzisiejsi laureaci to z pewnością duma rodziców i dziadków.

DSCF0408
DSCF0418
DSCF0426
DSCF0434
DSCF0454
DSCF0459
DSCF0465
DSCF0476
DSCF0480
DSCF0487
DSCF0500_kotkowski
DSCF0501_dziewiecka
DSCF0515
DSCF0522
DSCF0530
DSCF0540
previous arrow
next arrow
DSCF0408
DSCF0418
DSCF0426
DSCF0434
DSCF0454
DSCF0459
DSCF0465
DSCF0476
DSCF0480
DSCF0487
DSCF0500_kotkowski
DSCF0501_dziewiecka
DSCF0515
DSCF0522
DSCF0530
DSCF0540
previous arrow
next arrow

 

W imieniu członków komisji głos zabrała również Barbara Kluba.

– Długo dyskutowaliśmy, debatowaliśmy, bo wybór był trudny ? mówi Barbara Kluba, jeden z członków komisji konkursowej. Uczniom, rodzicom i dziadkom życzę szczęścia. – To największe tego typu stypendia dla uczniów szkół podstawowych w Polsce.

Laureaci podkreślali, że stypendia są wyjątkowo wysokie. Wielu z nich chce przeznaczyć otrzymane pieniądze na samorozwój – kursy językowe, matematyczne, wysokiej klasy sprzęt komputerowy oraz podróże.

Przypomnijmy, że na początku 2021 roku Ostrowiec Świętokrzyski spłacił 7,5 mln zł, czyli ostatnią ratę kredytu, zaciągniętego w poprzednich kadencjach, a prezydent Jarosław Górczyński zaproponował, jak dobrze wykorzystać pieniądze zaoszczędzone na odsetkach. Środki zostały przeznaczone na stypendia dla uzdolnionych uczniów ostrowieckich szkół podstawowych ? zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

Poznajmy laureatów:

Julia Dziewiecka to do niedawna uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5, a od 1 września br. podjęła naukę w II LO im. J. Chreptowicza w klasie o profilu ?cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne?, działającej w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej ?CYBER.MIL z klasą?.

To finalistka I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej pod honorowym patronatem MEN, laureatka V wojewódzkiego Konkursu z Matematyki organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, finalistka II wojewódzkiego Konkursu z Fizyki organizowany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, laureatka III stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik. Ponadto Julia brała również aktywny udział w życiu szkoły, uczestnicząc w konkursach poetyckich, należała do szkolnej drużyny sportowej, pełniła funkcję przewodniczącej klasy, aktywnie wspomagała akcje charytatywne.


Franciszek Grzesik to uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. Szczególnie wyróżnił się w życiu sportowym nie tylko szkoły. W sezonie 2020-21 został powołany do Kadry Województwa Świętokrzyskiego Młodzików w pływaniu. W rankingu krajowym 12 latków zajmuje pierwsze lub drugie miejsce na różnych dystansach i w różnych stylach. W letnich mistrzostwach okręgu świętokrzyskiego zdobył 6 medali i poprawił 4 rekordy okręgu. Franciszek aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne.


Zuzanna Jarecka to uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. W 2021 roku wywalczyła VI miejsce w mistrzostwach świata w fitness dzieci rozgrywanych w tym roku w Serbii. Sukces ten nie był przypadkowy. W latach poprzednich osiągała ona znaczące sukcesy. M.in. VI miejsce w Mistrzostwa Świata dzieci rozgrywanych w Grecji w 2019 r., czy I miejsce podczas mistrzostw Polski Dzieci w kategorii do 12 lat w 2020 r. Od wielu lat Zuzanna należy do szkolnego kola cheeleaderek, a swoimi występami uświetnia wiele imprez kulturalnych i sportowych w naszym mieście.


Bartosz Kotowski, do niedawna uczył się Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3, a obecnie jest uczniem II LO im. J. Chreptowicza, klasy o profilu ?cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne?. To laureat IV wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Zdobył II miejsce Rejonowym Konkursie Poezji Religijno-Patriotycznej ?Bóg, Honor, Ojczyzna?. Jak podkreślają opiekunowie uczeń o bogatej osobowości, pracowity i sumienny w nauce. Bartosz dwukrotnie został odznaczony ?Srebrną tarczą?. Uczestnik szkolnej debaty oxfordzkiej. Pełnił funkcję chorążego pocztu sztandarowego. Aktywnie działa, jako harcerz i wolontariusz.


Pascal Nowak jest uczniem Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. To laureat  III Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego. Na jego koncie jest wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie: Kangur Matematyczny 2020? organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Pascal osiąga również sukcesy w sporcie. Wraz ze swoimi kolegami wywalczył II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Zawodach Pływackich i I miejsce drużynowo w I Mityngu Lekkoatletycznym o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego.


Wojciech Okręt to do niedawna uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Konarskiego, a obecnie Niepublicznego LO im. St. Konarskiego. To laureat V wojewódzkiego konkursu z matematyki, finalista IX ostrowieckiego Konkursu Matematycznego ?Rachmistrz?. Trzykrotnie wyróżniony w ogólnopolskim konkursie nauk przyrodniczych ?Świetli?.

Największą pasją Wojtka są szachy. Posiada II kategorię szachową. W tej dziedzinie osiągną liczne sukcesy na zawodach w całej Polsce.


Filip Rachwał to uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5, laureat II wojewódzkiego konkursu z historii, finalista IV wojewódzkiego konkursu z języka polskiego. Zajął III miejsce w konkursie historycznym ?Konstytucja 3 maja 230 lat?, a także I miejsce w konkursie międzyszkolnym z języka francuskiego. Filip od najmłodszych lat interesuje się przedmiotami humanistycznymi. Zaspakajanie ciekawości Filipa często przekraczało czas obowiązkowych zajęć. Uwielbia czytać książki. Pasjonuje go kultura antyczna, mitologie i język francuski.


Katarzyna Szala to do niedawna uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1, a obecnie III LO im. W. Broniewskiego. Laureatka IV wojewódzkiego konkursu z języka polskiego, finalistka V wojewódzkiego konkursu z matematyki, laureatka II wojewódzkiego konkursu ortograficznego. Katarzyna z sukcesami brała udział również w konkursach matematycznych i biologicznych oraz z języka angielskiego. Przy tym wykazuje się zdolnościami plastycznymi zdobywając m.in. nagrodę  na szczeblu wojewódzkim w XX ogólnopolskim plastycznym konkursie ?Nasza ziemia ? środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro.?


Julia Tłuczkiewicz to do czerwca uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Laureatka wielu konkursów w dziedzinie artystycznej. Uczestniczka licznych festiwali, gdzie zdobywała nagrody i wyróżnienia godnie reprezentując Ostrowiec Świętokrzyski. Próba zaprezentowania jej dorobku zajęła by zbyt dużo czasu. Julia w tym roku wzięła udział w licznych festiwalach wokalnych. M.in. zajęła pierwsze miejsca w Konkursie kolęd i pastorałek w Leśnej Podlasce, I miejsce na Festiwalu kolęd i pastorałek w Staszowie, I miejsce w Ogólnopolskim konkursie kolęd i pastorałek  w Łodzi i w Nowym Mieście Lubawskim, itd. można wymieniać. Wspomnijmy jeszcze o I miejscu w XIX Ogólnopolskim festiwalu piosenki w Stargardzie, I miejscu w konkursie ?Mikrofon dla Każdego? w Łęczycy, I miejscu w IV ogólnopolskim konkursie wokalnym ?Wiosna z przebojami Anny Jantar?, i I miejscu na XIII festiwalu piosenki europejskiej. Julia jest posiadaczką zaszczytnego tytułu Talenty Świętokrzyskie. Swoich sił próbuje również w pisaniu i komponowaniu muzyki.


Blanka Walczyk to uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5. Zdobywczyni II miejsca na Mistrzostwa Świata w fitnessie dzieci w Serbii w 2021 roku. W ciągu 6 lat udało jej się zdobyć czołowe miejsca w zawodach o randze ogólnopolskim i międzynarodowej. M.in. zajęła I miejsce na Mistrzostwa Polski dzieci w fitnessie w kategorii fitness dziewcząt w 2020 r. czy V miejsce na mistrzostwa świata w Serbii w 2019 roku. Co roku osiąga również wysokie wyniki w nauce, zawsze uśmiechnięta i chętna do niesienia pomocy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *