Zapraszamy na XXVI Turniej Bokserski im. Bronisława Kubickiego

W najbliższą sobotę, o godz.17, w ostrowieckiej hali, jak co roku, odbędzie się Turniej Bokserski im. Bronisława Kubickiego.
Tego dnia obejrzymy ciekawie zapowiadających się 12 walk, a także występy najmłodszych adeptów szermierki na pięści. Wstęp na zawody jest bezpłatny. 
Memoriałowe zmagania co roku pokazują, że pamięć o nieodżałowanym trenerze KSZO Bronisławie Kubickim jest przenoszona z pokolenie na pokolenie sportowe. To piękne. Legendarny trener w naszym mieście urodził się 4 czerwca 1922 roku. Jego ojciec posiadał, po rodzicach, gospodarstwo rolne przy ulicy Wiejskiej. W dzieciństwie Bronek zasmakował boksu, który rozpoczął uprawiać w wieku 14 lat. Początkowo walczył w wadze koguciej. Stoczył w niej 11 walk, wszystkie wygrywając. Karierę pięściarską ukończył jednakże, jako zawodnik wagi półciężkiej, która od początku zawodów jest kategorią memoriałową. Po wybuchu wojny, B.Kubicki, legitymujący się ukończonym kursem spawacza, pracował w Zakładach Ostrowieckich, na wydziale montowni. Do 1943 roku w tzw. Wąwozach, gdzie mieszkał, prowadził podziemną szkółkę bokserską, trenując z kolegami ? zapaleńcami w? stodole! Po wojnie swą pierwszą walkę stoczył z mistrzem okręgu częstochowskiego, Janem Kurkiem, przegrywając ja minimalnie na punkty. Startował w wielu zawodach rangi ogólnopolskiej, został też członkiem kadry narodowej w wadze średniej. Karierę pięściarska skończył w 1956 roku. W sumie, kolejno w barwach Związkowca, Stali i KSZO Ostrowiec, stoczył 150 walk (ponad 30 rozstrzygnął przed czasem!), z których wygrał 120, zremisował 14 i przegrał 16. Bronisław Kubicki szkoleniowcem KSZO ? po ukończonym kursie trenerskim ? został w 1958 roku. Trenerem KSZO był przez 22 lata, wychowując m.in. tak znanych zawodników, jak Kazimierz Bryl, bracia Bimkowie, Leszek Nowakowski, Zdzisław Saracin, Ryszard Korpik, Zbigniew Bińczak, Stanisław Bednarski, Marian Kamiński, Józef Frączek, Ireneusz Tracz, Arkadiusz Korczak, Eugeniusz Cioch, Tomasz Najberg, Bogusław Wojsławski, Tadeusz Kowalczyk, Sławomira Ciechociński, Waldemar Czerwonka, Jerzy Pyszniakowski, Eugeniusz Siporski, Henryk Soboń, Walenty Maruszczak i wielu, wielu innych. Jego sukcesem było powołanie do kadry narodowej na mecz z byłą NRD uzdolnionego wychowanka klubu, Zygmunta Sendrowicza. W 1980 roku, złamany nagłą chorobą, Bronisław Kubicki odszedł od nas w wieku zaledwie 58 lat. W Ostrowcu znali go wszyscy, jako prawego sportowca, ojca, trenera, pracownika huty?

Tradycyjnie, zanim rozpoczną się pięściarskie zmagania, działacze KSZO złożą wiązankę kwiatów na grobie Bronisława Kubickiego na cmentarzu w Szewnie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *