Ostrowiecka Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości rozpoczęła nowy rok akademicki 2021/2022.
?php>
Uroczystości, połączone z jubileuszem 25-lecia uczelni, rozpoczęły się Mszą w kolegiacie św. Michała Archanioła, skąd odbył się uroczysty przemarsz do Ostrowieckiego Browaru Kultury. Po odśpiewaniu hymnu, prezydent Jarosław Górczyński przekazał uczelni sztandar ufundowany przez społeczeństwo naszej gminy. Na sztandarze znalazło się motto: ?Najpierw wiedza, potem dyplom?. Włodarz miasta podkreślił, że 25 lat temu trzeba było mieć odwagę i determinację, by w naszym mieście utworzyć wyższą uczelnię, za co podziękował ojcom założycielom WSBiP i wszystkim wykładowcom. Dziś cieszy się, spotykając w całej Polsce absolwentów ostrowieckiej uczelni. Zadeklarował kontynuację trwającej od ćwierć wieku współpracy.
?php>
Na święto ostrowieckiej uczelni zjechały się delegacje zaprzyjaźnionych uczelni. Rektor Paweł Gotowiecki witał przedstawicieli Akademii Medycznej ze Lwowa, Staropolskiej Szkoły Wyższej, Europejskiej Uczelni Społeczno -Technicznej im. Sługi Bożego Roberta Schumana, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego, Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza, Międzynarodowego Uniwersytetu Kaukaskiego w Tbilisi, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego w Tbilisi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
?php>?php>
?php>
Oczywiście, obecni byli parlamentarzyści - senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda?Dudek, wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski. Szczególnie ciepło rektor powitał założycieli szkoły ? prof. Annę Doliwę -Klepacką, prezesów Stanisława Bobkiewicza i Wojciecha Cholewińskiego, byłych rektorów ? prof. Bogdana Klepackiego, prof. Stanisława Zaborniaka, dr Izabelę Zaborowską. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń.
?php>
Rektor dr Paweł Gotowiecki podkreślił miastotwórczą rolę uczelni. Uczelnia jest bowiem animatorem życia społecznego i kulturalnego, rozwija edukację mieszkańców, generuje miejsca pracy. Jest i pozostanie uczelnią ostrowiecką, bliską miastu i jego mieszkańców. Nie tracąc jednocześnie regionalnego charakteru jest w stanie zapewnić usługi edukacyjne o najwyższym standardzie, nawet międzynarodowym, rozwijając na tym polurozległą współpracę. Uczelnia łączy, inspiruje i integruje. Obecnie uczelnia kształci nowocześnie ponad tysiąc studentów i dwa tysiące słuchaczy studiów podyplomowych. WSBiP spełnia wszystkie kryteria, by stać się akademią nauk stosowanych. Uczelnia nie jest firmą edukacyjną, a szkołą wyższą, która ma misję kształcenia i edukowania społeczeństwa.
?php>
?php>
Zasłużonym dla uczelni wręczono odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Małgorzata Cichońska, Bożena Zboina i Stefan Suska, który otrzymał także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Srebrne Krzyże Zasługi odebrali Barbara Bakalarz - Kowalska, Monika Borek, Dorota Maciąg, Izabela Zaborowska. Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczono natomiast Leszka Sykulskiego i Jakuba Żaka.
?php>
Medalem Komisji Edukacji Narodowej, przyznanym przez Ministra Edukacji i Nauki, odznaczeni zostali Barbara Bakalarz- Kowalska, Barbara Kałdon, Robert Krasowski, Władysław Strutyński, Sylwester Scisłowicz, Jan Śledzianowski. Uczelnia przyznała z okazji swojego jubileuszu statuetki z okazji 25- lecia, które otrzymali ? za pomoc, wsparcie, wizjonerską koncepcję szkoły wyższej - były prezydent Ostrowca w czasie jej zakładania, późniejszy poseł i starosta ostrowiecki dr Zdzisław Kałamaga oraz pierwszy, wieloletni kanclerz Józef Tyburczy. Były prezydent Ostrowca zauważył, że 25 lat temu w historii robotniczego Ostrowca po raz pierwszy wybrzmiał Gaudeamus igitur, co było czymś wspaniałym. Okazało się, że nasze miasto chętnie odwiedzały sławy naukowe, a uczelnia stworzyła szansę rozwoju dzieciom robotników.
?php>
Wręczono też 25 jubileuszowych medali osobom zasłużonym i przyjaciołom szkoły. Wśród nich znaleźli się: byli rektorzy ? profesorowie Bogdan Klepacki i Stanisław Zaborniak, profesorowie WSBiP ?Tomasz Bartoszewicz i Bożena Zboina, dr Izabela Zaborowska, byli i obecni wykładowcy związani z WSBiP ? profesorowie Ryszard Hycner, Jerzy Piwek, Teresa Kulik, dr hab. Magdalena Mikołajczyk, generał Andrzej Pietrzyk, dr Tadeusz Dyrda, byli i obecni pracownicy administracji ? Agnieszka Winiarczyk, Justyna Osuch, Barbara Bakalarz ? Kowalska, Ewa Kałuża, Marek Gawlik, przyjaciele uczelni ? profesorowie Jurij Makar i Vakhtang Maisaia, senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, artysta plastyk Tadeusz Kurek oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku ?Matylda Niewójt i Józef Pazderski.
?php>
?php>
W wystąpieniach gości senator Jarosław Rusiecki zauważył, że w ciągu jednego pokolenia WSBiP udało się, mimo dotykających nasze miasto kłopotów społecznych, wychować całe rzesze absolwentów. Pochwalił także współpracę międzynarodową WSBiP. Uczelni udało się sprowadzić na uczelnię sławę socjologii, jaką był prof. Władysław Kwaśniewicz, który przygotował raport o naszym mieście, a także profesora Aleksandra Gieysztora - historyka mediewistę. Poseł Andrzej Kryj pogratulował radnym, którzy decydowali 25 lat temu o przekazaniu mienia na potrzeby utworzenia uczelni. Zauważył starania uczelni o rozszerzenie oferty, z którą WSBiP wykracza poza Ostrowiec. Natomiast wojewoda życzył uczelni kolejnych, wspaniałych lat. Absolwentka wydziału pielęgniarskiego, Karolina Pękala podkreśliła niezwykle profesjonalne i fachowe przekazywanie wiedzy, które pozwoliło jej na wykonanie wybranego zawodu.
?php>
Dyplom uznania rektora WSBiP dla najlepszych studentów odebrali Magdalena Parys, Magdalena Stępień, Katarzyna Pękalska, Marcin Bis, Aleksandra Wiśniewska, Katarzyna Szeląg. Studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie na sztandar uczelni, a Chór Nauczycielski Coro Cantorum odśpiewał pieśń Gaudeamus Igitur.
?php>
Wykład inauguracyjny ?Rola słuchu w rozwoju współczesnego społeczeństwa? wygłosił gość specjalny, prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Od 1994 r. Specjalista Krajowy, a następnie Konsultant Krajowy w dziedzinie Audiologii i Foniatrii, a od 2011 r. Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. Jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty ślimakowe do pnia mózgu, ucha środkowego. Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej profesora było przygotowaniekoncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu ? największego w świecie ośrodka naukowego i klinicznego, w którym od 16 lat wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch.
?php>
Tak więc, nowy rok akademicki w WSBiP możemy uznać za otwarty!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Przecież CELSA HO jest cały czas wystawiona na sprzedaż, dziwne jest to że artykuł ukazał się jak akurat prowadzone są rozmowy o podwyżkach
Hutas
16:58, 2025-07-01
Grzegorz Wrzesień prezesem Polskiego Związku Kickboxing
Znam Grzeska i jest to super facet. Gratulacje ♥️
Mmm
15:54, 2025-07-01
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Czy ktoś panuje nad tą ostrowicką kliką?🤣🤣🤣
Krzysztof
14:59, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz