Narodowe Czytanie 2021 w nowojorskim konsulacie. Z Szewny za ocean

Anna Gorczynski jest dumna ze swojej rodziny. Jej syn i córka nie tak dawno wzięli udział wraz z Pierwszą Damą Rzeczpospolitej w Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku. Tak, tak w Nowym Yorku, bo pochodząca z Szewny pani Ania mieszka tam z najbliższymi od wielu lat na stałe?

Życie na amerykańskiej ziemi

-Moi rodzice, Halina i Wacław Sołtykiewiczowie, mieszkali w Szewnie ? przedstawia się pani Anna. -Tata był magistrem filologii rosyjskiej oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mama natomiast była magistrem biologii i nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 8 w Częstocicach.

Śmiało można powiedzieć, że rodzina pani Anny jest patriotyczna. Wzorem jest dziadek Kazimierz Baran, który pochodził z Jędrzejowic. W czasie wojny pod pseudonimem ?Rzepka? działał w podziemiu. Był oficerem Armii Krajowej, za co został odznaczony medalami:  ?Za Wolność i Lud?, ?Krzyżem Partyzanckim?, ?Odznaką Grunwaldu? i najbardziej prestiżowym ?Orderem Polonia Restituta?. Jest pochowany na cmentarzu w Szewnie.        

-Mnie życie zaniosło do Stanów Zjednoczonych ? wspomina pani Ania. ?Tam wyszłam za mąż za pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego Sławomira. Mamy dwójkę dzieci: Johna i Gabrielle. Oboje urodzili się w USA. Mieszkamy w stanie Nowy Jork. Tak ja, jak i mąż jesteśmy absolwentami ostrowieckiego ?Staszica?. Ja skończyłam Stanowy Uniwersytet w Nowym Yorku z siedzibą w Old Westbury na kierunku księgowość. Obecnie pracuję jako starszy analityk finansowy. Mąż jest natomiast prawdziwą ?złotą rączką”. Prowadzi firmę stolarską, specjalizującą się w wykończeniu wnętrz.

Dumni, młodzi Polacy w USA

Dzieci państwa Gorczynskich – John i Gabby, czyli tacy nasi Jasiek i Gabrysia, są obywatelami USA, ale również mają obywatelstwo polskie. Ostatni raz byli w Polsce dwa lata temu. Swoją wizytą uczcili 80 urodziny babci Halinki. Zwiedzili Kraków i Warszawę.  Dzięki temu, że uczą sie języka polskiego doskonale sobie radzą w  kontaktach międzyludzkich.

-John i Gabby od młodych lat uczęszczają do sobotniej, polskiej szkoły, aby uczyć sie języka swoich rodziców i dziadków – podkreśla pani Ania. -Jest to ważne dla nas, rodziców, aby zachować polską kulturę, język i tradycje wśród młodego pokolenia Polaków w Ameryce.

Polska szkoła, do której uczęszczają John i Gabby,  jest prowadzona od ponad 33 lat. Stwarza takie możliwości, dzięki którym dzieci w wieku przedszkolnym aż do 3 klasy licealnej mogą uczeszczać na zajęcia, uczyć się pisać, czytać, mówić oraz poznawać historię i geografię Polski. Uczeszczanie do polskiej szkoly jest dobrowolne. Placówka oferuje młodym Polakom udział w wielu konkursach, związanych z Polską.

-W kwietniu tego roku John i Gabby brali udział w konkursie recytatorskim ?Słowem-Polska?, organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP pod patronatem Pierwszej Damy RP, reprezentując swoją polską szkołę ? mówi Anna Gorczynski. -John recytowal fraszkę Ignacego Krasickiego ?Ptaszki w klatce?, a Gabby fraszkę ?Kruk i lis?. W nagrodę za uczestnictwo w konkursie zostali zaproszeni pod koniec września do konsulatu RP w Nowym Jorku na czytanie ?Moralności Pani Dulskiej? w towarzystwie Agaty Kornhauser-Dudy.

John i Gabby bardzo dobrze się uczą.

-Otrzymali od konsula RP w Nowym Jorku Meritorius Awards w 2017 i 2018 roku ?mówi dumna mama. -Jest to nagroda za wybitne osiągnięcia akademickie dla dzieci pochodzenia polskiego, uczących się w szkołach amerykańskich, aktywnie uczestniczących w życiu społecznym.

Program konsulatu umożliwia również utrzymywanie kontaktu z dobrze zapowiadającymi się Amerykanami polskiego pochodzenia od najmłodszych lat oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku Polski w amerykańskim środowisku edukacyjnym. Większość z nagrodzonych, tak jak John i Gabby, uzupełnia swoją edukację w weekendowych szkołach polskich zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Obecnie John ma 14 lat i uczęszcza do 10 klasy, czyli 2 klasy liceum. Gabby z kolei ma 12 lat i jest w 9 klasie, czyli w 2 klasie gimnazjum. John ukończył 9 klasę z trzecim rankingiem. Oprócz biegłej znajomości języków angielskiego i polskiego uczy się również języków hiszpańskiego i chińskiego. Z języka chińskiego zdał już egzamin HSK na pierwszym poziomie. Lubi grać w golfa. Jest także uzdolniony muzycznie. Z powodzeniem gra w orkiestrze marszowej na wybranym przez siebie instrumencie, jakim jest klarnet. John bardzo lubi historię i ma spory zasób wiedzy, dotyczący II wojny światowej, o której niegdyś zaczęła opowiadać mu babcia Halinka, która urodziła się w 1939 roku w Szewnie. Gabby oprócz biegłej znajomości angielskiego i polskiego także uczy się języka chińskiego. Lubi grać w pilkę nożną, biegać i rysować. Są dumnymi Polakami mieszkajacymi w USA.

Spotkanie z Pierwszą Damą i mistrzytnią olimpijską

Narodowe Czytanie 2021 w Nowym Jorku było możliwe, bo Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką składali akurat wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której głowa państwa polskiego wzięłą udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia ONZ. Pierwsza Dama – już tradycyjnie – dołączyła do polonijnej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP, gdzie czytano lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania: ?Moralność Pani Dulskiej?.

? To już trzecia edycja Narodowego Czytania organizowana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z moim udziałem, a 10. odsłona Narodowego Czytania w Polsce ? przypomniała zebranym Agata Kornhauser-Duda. Wyraziła radość, że po przerwie spowodowanej pandemią tradycja wspólnego czytania w Nowym Jorku jest kontynuowana i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Jak zauważyła, ?Moralność Pani Dulskiej? w dużej mierze mówi o polskim społeczeństwie i duszy Polaka z początku XX wieku, ?również tego, który kiedyś zamieszka w wolnej Polsce?.

? Sztuka Gabrieli Zapolskiej jest ponadczasowa i uniwersalna, przedstawia bowiem przywary przypisywane mieszczaństwu w początku XX wieku, podwójną moralność. Zapolska piętnuje w swojej tragifarsie kołtuńskiej zło i niesprawiedliwość, obłudę i zakłamanie: cechy, które możemy obserwować zawsze i w każdym społeczeństwie ? podkreśliła.

John i Gabby w konsulacie RP mieli również przyjemność spotkania z trzykrotną mistrzynią olimpijską w rzucie młotem Anitą Włodarczyk, popularyzatorką sportu, która pod każdą długością i szerokością geograficzną świata zachęca uczniów do aktywności fizycznej.

– Serce się raduje, kiedy spotykasz się młodzieżą polonijną, która w wolnym czasie uczęszcza do polskich szkół, uczy się języka polskiego, zapoznaje się  kulturą, historią i obyczajami polskimi ? komentuje Anita, która podczas pobytu w Linden w stanie New Jersay spotkała się również z Polonią metropolii nowojorskiej oraz burmistrzem Derkiem Armstadem, który akcentując ściśle więzi z Polakami, zorganizował spotkanie w siedzibie miasta, w którym od przeszło wieku mieszkają nasi rodacy.

W Narodowym Czytaniu uczestniczyli uczniowie z 13 placówek oświatowych w Ameryce wschodniego wybrzeża. Młodzi ludzie to uczestnicy i laureaci konkursu recytatorskiego ?Słowem ? Polska?, ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP, odbywającego się pod patronatem Pierwszej Damy i skierowanego do polskich uczniów uczących się języka polskiego poza ojczyzną. W konkursie wzięło udział 720 uczniów szkół polskich i polonijnych z całego świata. Państwo Gorczynscy powinni być dumni, bo Małżonka Prezydenta podkreśliła, że ogromne podziękowania należą się również rodzicom, nauczycielom i wychowawcom za to, że zachęcają młodych ludzi do odkrywania piękna języka polskiego.

W spotkaniu wzięli udział Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Wicekonsul Mateusz Gmura, Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka. Pierwszej Damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Czytaliśmy już ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, ?Trylogię? Henryka Sienkiewicza, ?Lalkę? Bolesława Prusa, ?Quo Vadis? Henryka Sienkiewicza, ?Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, nowele Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza, a rok temu ?Balladynę? Juliusza Słowackiego.

Trzymamy kciuki, by nasi młodzi krajanie za oceanem, John i Gabby, wraz z rodzicami mogli w wielkiej Ameryce każdego dnia sławić Polskę tak, jak podczas  tego niecodziennego spotkania w nowojorskim konsulacie. W jego trakcie ogłoszono również rozpoczęcie inicjatywy charytatywnej ?Wagon Dobroczynności?. To nowy projekt ?Rodziny Polonijnej?, który wspierać będzie dzieci chore, przebywające w szpitalach, czy pochodzące z ubogich rodzin. Młodzież żyje także Paradą Pułaskiego. Taki jest dzisiejszy nasz patriotyzm w Ameryce.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *